metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Místo randění procestovali svět „na bramboře“

  11:55
František s Katkou potkali medvědy z Aljašky i potomky Mayů v Guatemale.
Cestování na motorce je mnohem únavnější než autem.

Cestování na motorce je mnohem únavnější než autem. | foto: www.wayaway.czMetro.cz

Když spolu začali František a Kateřina před devíti lety randit, rychle je sblížila láska k cestování. Ani jeden ale pořádně nikde nebyl, a tak se rozhodli léty naspořené finance po pěti letech společného soužití vrazit nikoliv do bydlení, ale do cestování po světě.

„V té době jsme žili ve Švýcarsku a rozhodovali se, co dál se životem. Všechny otázky typu, zda zapustit kořeny, podnikat, či se vrátit do Čech, se zdálo jednodušší nechat za hlavou. Sedli jsme proto na motorku a vyrazili na rok a půl v kuse trvající cestu, kdy jsme v rámci Evropy, Asie a Ameriky projeli celkem 29 zemí,“ říká pro deník Metro František Nykl.

Cestování v číslech

90 000

  • Tolik kilometrů ujel pár na svých cestách po světě. Jejich motorka přezdívaná brambora přitom spálila asi šest tisíc litrů benzinu.
  • Vůbec nejdražší položkou na cestě byl podle Františka právě přesun motorky přes oceány (poprvé z Jižní Koreje do San Francisca v Kalifornii, podruhé pak z Buenos Aires do Madridu) – celkem přes čtyři tisíce amerických dolarů.

Rozhodnutí vyrazit padlo na podzim roku 2015 a předodjezdové přípravy zabraly celkem šest měsíců. Bylo třeba upravit motorku, které říkají brambora, aby unesla větší váhu zavazadel, vyřídit si několik víz a také se nechat očkovat na celou řadu chorob.

Když dvojice na prvního máje vyrážela, sjela se skupinka kamarádů a podporovatelů z řad motorkářů, aby Františka s Kateřinou doprovodili na hranice s Polskem.

„Bylo celkem faux pas, že ačkoli bydlíme v Podkrkonoší a na hranice s Polskem to máme pár kilometrů, v té době jsme ani nevěděli, kudy se tam jede. Nakonec musel celý konvoj vést někdo jiný než my dva,“ vzpomíná se smíchem Kateřina Kadlusová.

Jedním z mnoha krásných zážitků byla podle Františka například pětidenní plavba na plachetnici Karibikem. „Mezi Panamou a Kolumbií totiž chybí pozemní spojení, člověk tak musí buď letět, nebo se plavit. Bramboru jsme vezli na přídi malé plachetnice,“ vzpomíná František.

V Kanadě a na Aljašce dvojice téměř denně potkávala medvědy, v Guatemale se spřátelila s potomky Mayů, slavila Den díkůvzdání s americkými přáteli na jihu Texasu a Štědrý den strávila u nových přátel na severu Mexika.

Nejlevnější zemí na cestě bylo podle Kateřiny patrně Rusko a Mexiko, nejdražšími státy pak byly USA, Kanada, Argentina, Kostarika či Uruguay. Největším překvapením na cestě pak pro dvojici představovala návštěva Paraguaye a Uruguaye, které původně vůbec neměli v plánu navštívit, a tedy o nich takřka nic nevěděli. Zamilovali si také Jižní Koreu. Co se jídla týká, nejvíce si dvojice pochutnávala v Mexiku a v Peru. Také na nedostatek pestrosti si nemohli stěžovat. Ochutnali opravdu ledacos. „Mravence v Kolumbii, cvrčky v Koreji, morčata v Peru, steak a sušené maso z losa na severu USA, škorpiony v Mexiku, kamčatského kraba obřích rozměrů ve Vladivostoku, čerstvě uloveného halibuta a lososa na Aljašce a tak dále,“ líčí pár.

Když se dnes dvojice cestovatelů zeptáte, zda cestou neměli ponorkovou nemoc, oba se tomu jen smějí. Je to totiž nejčastější dotaz, jaký jim lidé pokládají. Cesta je podle jejich slov ještě více spojila a také návrat do reality a zvykání si na domácký život nebyly právě jednoduchý úkol. Pár se proto rozhodl na svá dobrodružství alespoň pravidelně vzpomínat a dělit se o své zážitky prostřednictvím svého blogu wayaway.cz. „Přes prázdniny si ale dáváme pauzu určenou k sepsaní knihy,“ doplňuje Kateřina.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek