metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Pátek, 3. dubna 2020. Svátek má Richard.
Ilustrační snímek.
Větší foto
Ilustrační snímek. | foto: Město Holešov

Místo sirén zněl Prahou jen podcast městských plánovačů

7. ledna 2020  10:43 Filip Jaroševský Metro.cz
Institut plánování a rozvoje objevil nový způsob internetové sebepropagace. V jeho šlépějích kráčí dopravní podnik i TSK.

První středa v měsíci v hlavním městě obvykle automaticky znamená zkoušku sirén. Tohoto faktu se rozhodli využít pracovníci Institutu plánování a rozvoje (IPR), kteří první lednovou středu vypustili první díl svého stejnojmenného podcastu – Zkouška sirén. V něm dokonce moderátor vtipkuje o tom, že se Pražané v den vydání přesvědčili, že sirény fungují i v novém roce. Problém byl však v tom, že na Nový rok zkouška sirén vůbec neproběhla.

Podcast od IPR

  • První vydání podcastu, jež připomíná úspěšné přednášky profesora Miroslava Šika, čelí na Facebooku kritice. Nahrávka je totiž dosud k dispozici pouze prostřednictvím služeb Soundcloud a Spotify. Nikoliv v oblíbeném formátu Apple. „Apple nám podcast bohužel zatím neschválil. Později doplníme,“ slibuje IPR.

„S ohledem na to, že ve druhé polovině prosince proběhla pieta k uctění památky obětí tragické události v ostravské fakultní nemocnici, a to konkrétně souvislým nepřerušovaným tónem v délce 140 sekund, vlastně tím byla i provedena zkouška. Zákon to umožňuje. Příští zkouška tedy nebyla 1. ledna a ani nebude ve středu 8. ledna. Proběhne až první únorovou středu,“ říká pro deník Metro mluvčí hasičů, již mají sirény na povel, Martin Kavka.

Středeční podcast
Poněkud nešťastnému načasování se smáli i v IPR. Podle jeho mluvčího Martina Váchy však příští podcast opět vyjde první středu v měsíci. Název podcastu Zkouška sirén tak získá kýžený smysl 5. února.

„Pokaždé shrneme, co se ve městě a našem Centru architektury a městského plánování za daný měsíc odehrálo. Představíme nejzajímavější řečníky, kteří zde vystoupili, a navíc pozveme speciálního hosta, který představí konkrétní téma. Příští díl se bude věnovat mimo jiné interaktivní zážitkové výstavě s názvem Urbania, kterou představíme 16. ledna,“ uvedl Vácha.

Doba podcastová

  • České podcasty již zdaleka nejsou jen o rozhovorech s lidmi. Podobně jako zahraniční tvůrci se i čeští pouští do témat zpravodajských, zábavných, o osobním rozvoji nebo vzdělávacích.
  • Tvůrci podcastů těží především z faktu, že si je uživatel může pustit kdykoliv a kdekoliv a nemusí čekat na přesný čas, kdy se bude vysílat jeho oblíbený pořad například v rádiu. 
  • Pomáhá také popularizace streamovacích služeb, jako je Spotify či Apple Music, které mají lidé ve svých telefonech, tabletech či laptopech.
  • Zpravodajství se věnují podcasty, jako je například asi nejznámější Vinohradská 12 (Český rozhlas), Studio N (Deník N) či ČT24 (ČT24). Na vzdělávání a osobní rozvoj se pak zaměřují Mileniálky čtou (Lucie Zelinková), Historie českého zločinu (Český rozhlas), Příběhy 20. století (Český rozhlas), Jaký si to uděláš? (Kateřina Rezková), O kousek blíž (Kristýna Klímová) či Balanc (Český rozhlas).
  • V byznysu se lze údajně zdokonalit prostřednictvím poslechu podcastů Linka (Elite bloggers podcasts) či Proti Proudu (Dan Tržil).
  • Kompletní přehled tuzemských podcastů i info, na co se zaměřují, lze snadno dohledat na webu ceskepodcasty.cz.
  • Tvůrci českých podcastů mají také na Facebooku svou sdílenou komunitu s jednoduchým názvem České podcasty. Ta má téměř tisícovku členů.
  • Pravidelnou dávku podcastů vytvářejí také filmoví redaktoři webu moviezone.cz.

Městští plánovači také chystají rozhovor s architektkou a zakladatelkou Kanceláře veřejného prostoru na IPR Pavlou Melkovou, která v centru architektury pokřtí svou knihu s názvem Ke stolu. V neposlední řadě bude tématem také stavba linky metra D nebo budoucnost areálu Vyšehradu.

Nový způsob propagace
Institut plánování se v hlavním městě stává se svými podcasty průkopníkem. Žádná z velkých pražských příspěvkových organizací se totiž dosud do vydávání vlastních podcastů nepustila. Asi nejblíže se něčemu podobnému dostal pražský dopravní podnik. Ten je znám celou řadou nejrůznějších kampaní, které většinou probíhají na sociálních sítích či ve spolupráci s magistrátem. Nyní však v tichosti připravuje sérii propagačních videí s oblíbeným youtuberem a zároveň řidičem tramvaje – Josefem Chodounským alias Rezistorem. „S tímto sympatickým tramvajákem připravujeme spolupráci, a tak se s ním budete na profilech dopravního podniku setkávat mnohem častěji,“ uvádí dopravce na Facebooku.

Sociální sítě
V moderní sebepropagaci není pozadu ani Technická správa komunikací (TSK), jež má v hlavním městě na starost většinu zásadních oprav ulic. Tato instituce se přitom do zhruba poloviny minulého roku při komunikaci s Pražany spoléhala spíše na média, svůj web a krátké zprávy na sociální síti Twitter. V posledních měsících ale chrlí na svůj nedávno založený facebookový profil jednu fotku, návod či video za druhým. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové mají o zdánlivě nepříliš atraktivní stránku zájem stovky tisíc lidí. „Ještě před svátky jsme dokončili značnou část chodníků před Státní operou ve Wilsonově ulici. Zbylé práce dokončíme na jaře, podle předpokladu v dubnu,“ chlubila se nedávno TSK.

DP kontakt i ČasoPID
Samostatnou kapitolou v sebepropagaci pražských institucí jsou také zpravodaje. Oblíbený je například DP kontakt – zaměstnanecký časopis dopravního podniku, který se věnuje nejen dění v pražské hromadné dopravě, ale také dalších městech České republiky i ve světě. Svůj zpravodaj má i pražský organizátor dopravy Ropid. Jeho měsíčník ČasoPID informuje o aktuálním dění, přináší zajímavosti z Prahy i Středočeského kraje a dává prostor také jednotlivým městům, obcím i dopravcům zapojeným v systému PID. „Díky ČasoPIDu můžete nahlédnout rovněž pod pokličku činnosti naší organizace a dozvědět se víc o tom, jak celý systém funguje,“ vysvětluje Ropid na svém webu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Velký přehled. Jak lze chránit auto před viry

Nejlepší na dezinfekci interiéru je isopropylalkohol a mikrovláknový hadřík.
vydáno 2. dubna 2020  19:07

Bude-li to možné, zdržujte se doma. A když to nepůjde, využívejte auto. Jak vůz ale čistit, abyste s sebou nevozili také viry?  celý článek

Jsem vlastně jen „ušatý reproduktor“, říká Aleš Háma

Kde domov můj? Soutěžní pořad České televize se vysílá od roku 2016. Aleš Háma...
vydáno 2. dubna 2020  17:30

Aleš Háma moderuje v posledním desetiletí už druhou vědomostní soutěž. Po Taxíku je teď několik let „maskotem“ pořadu Kde domov můj? Od pondělí do pátku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám