metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava

Další 3 fotografie v galerii
Na Smetance | foto: Ilona KleníkováMetro.cz

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

  6:20
Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.

Základní školu Na Smetance zná mnoho Pražanů z televize. Její hlavní vchod si totiž zahrál typickou pražskou školu v mnoha filmech a seriálech. Třeba v sérii Génius o Albertu Einsteinovi.

Nejen budova, ale i její přilehlé pozemky však v posledních letech prosluly sporem místních obyvatel s radnicí o budoucnost komunitní zahrady, která vedle školy léta úspěšně fungovala. Ačkoliv konflikt před časem vyvrcholil vyhazovem amatérských zahradníků na úkor hřiště a nafukovací haly pro malé fotbalisty, podle místní obyvatelky Ilony Kleníkové není boj o osud pozemku zdaleka u konce.

„Komunitní zahradničení muselo ustoupit a naše setkávání už je minulostí. I přes naše předchozí protesty jsme se s tímto faktem smířili. Nechceme bránit vzniku sportoviště, ale chtěli bychom, aby radnice přehodnotila nynější projekt. Není totiž dobře připravený,“ říká Kleníková.

Mnoho místních obyvatel by podle Kleníkové ocenilo vedle školy spíše než provizorní a dočasné řešení v podobě ošklivé nafukovací haly důstojný projekt zkušeného architekta. Radnice druhé městské části má podle ní také v plánu odstranit všechny stromy na pozemku.

„Má se kácet několik vzrostlých zdravých stromů, kromě jiného i dva nádherné javory. Existují přitom znalecké posudky, které se shodují, že jsou zdravé a v pořádku. Kácet krásný zdravý strom jen kvůli tomu, aby někdy v budoucnosti případně nedošlo k poškození zdi, která se teprve má postavit, mi připadá absurdní,“ dodává Kleníková a zmiňuje, že její soused Lukáš Teklý dokonce nabídl radnici za zachování jednoho ze stromů vysokou finanční kompenzaci.

Místostarosta Prahy 2 Michael Grundler projekt, který začíná na Smetance od srpna vznikat, hájí. Bude sloužit nejen jako sportovní zázemí pro žáky přilehlé základní školy, ale postupně i pro děti dalších základních a mateřských škol v Praze 2.

„Povolení kácet dva javory kleny a jeden trnovník akát, které zde rostou, řeší příslušné úřady. Bez povolení nikdo kácet nemůže,“ vysvětluje Grundler. „Už delší dobu čelíme právním obstrukcím různých občanských a ekologických aktivit s jediným cílem jejich organizátorů, zabránit sportovnímu vyžití dětí z Prahy 2,“ dodává Grundler.

Pozemek Na Smetance

  • Pozemek vedle základní školy je majetkem druhé městské části. Proto byla také v právu, když před dvěma lety zrušila zdejší komunitní zahradu.
  • Konec zahrady provázely protesty místních obyvatel a spory s radnicí. Ty se částečně táhnou dodnes.
  • Plánovaný termín dokončení hřiště s obří nafukovací halou je v plánu v druhé polovině příštího roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek