metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop

Další 3 fotografie v galerii
Na Smetance | foto: Ilona KleníkováMetro.cz

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

  6:20
Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.

Základní školu Na Smetance zná mnoho Pražanů z televize. Její hlavní vchod si totiž zahrál typickou pražskou školu v mnoha filmech a seriálech. Třeba v sérii Génius o Albertu Einsteinovi.

Nejen budova, ale i její přilehlé pozemky však v posledních letech prosluly sporem místních obyvatel s radnicí o budoucnost komunitní zahrady, která vedle školy léta úspěšně fungovala. Ačkoliv konflikt před časem vyvrcholil vyhazovem amatérských zahradníků na úkor hřiště a nafukovací haly pro malé fotbalisty, podle místní obyvatelky Ilony Kleníkové není boj o osud pozemku zdaleka u konce.

Fotogalerie

„Komunitní zahradničení muselo ustoupit a naše setkávání už je minulostí. I přes naše předchozí protesty jsme se s tímto faktem smířili. Nechceme bránit vzniku sportoviště, ale chtěli bychom, aby radnice přehodnotila nynější projekt. Není totiž dobře připravený,“ říká Kleníková.

Mnoho místních obyvatel by podle Kleníkové ocenilo vedle školy spíše než provizorní a dočasné řešení v podobě ošklivé nafukovací haly důstojný projekt zkušeného architekta. Radnice druhé městské části má podle ní také v plánu odstranit všechny stromy na pozemku.

„Má se kácet několik vzrostlých zdravých stromů, kromě jiného i dva nádherné javory. Existují přitom znalecké posudky, které se shodují, že jsou zdravé a v pořádku. Kácet krásný zdravý strom jen kvůli tomu, aby někdy v budoucnosti případně nedošlo k poškození zdi, která se teprve má postavit, mi připadá absurdní,“ dodává Kleníková a zmiňuje, že její soused Lukáš Teklý dokonce nabídl radnici za zachování jednoho ze stromů vysokou finanční kompenzaci.

Místostarosta Prahy 2 Michael Grundler projekt, který začíná na Smetance od srpna vznikat, hájí. Bude sloužit nejen jako sportovní zázemí pro žáky přilehlé základní školy, ale postupně i pro děti dalších základních a mateřských škol v Praze 2.

„Povolení kácet dva javory kleny a jeden trnovník akát, které zde rostou, řeší příslušné úřady. Bez povolení nikdo kácet nemůže,“ vysvětluje Grundler. „Už delší dobu čelíme právním obstrukcím různých občanských a ekologických aktivit s jediným cílem jejich organizátorů, zabránit sportovnímu vyžití dětí z Prahy 2,“ dodává Grundler.

Pozemek Na Smetance

  • Pozemek vedle základní školy je majetkem druhé městské části. Proto byla také v právu, když před dvěma lety zrušila zdejší komunitní zahradu.
  • Konec zahrady provázely protesty místních obyvatel a spory s radnicí. Ty se částečně táhnou dodnes.
  • Plánovaný termín dokončení hřiště s obří nafukovací halou je v plánu v druhé polovině příštího roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek