metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara

Dalších 11 fotografií v galerii
Tenisky vyrábí z recyklovaných materiálů. | foto: Petra Konopásková

Mladá designérka vyrábí tenisky z odpadu a slaví s nimi velký úspěch

  6:14
Zlínská značka Kave vyrábí šestým rokem tenisky ze zbytkových a recyklovaných materiálů tak, aby jejich zrod, který probíhá na baťovských strojích první poloviny minulého století, co nejméně zatěžoval životní prostředí. „Lidé se stále více zajímají o to, kde byl daný produkt vyroben, z jakého materiálu a kdo za ním stojí. A já z toho mám velkou radost. Přispívá to k podpoře lokální ekonomiky a tím se zlepšuje život nás všech,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Eva Klabalová, rodačka ze Zlína, jejíž prarodiče celý svůj život pracovali v baťovských továrnách. Za inovativní a kreativní přístup k podnikání byla značka také před několika týdny oceněna druhým místem v soutěži Creative Business Cup 2021, kterou pořádá CzechInvest. Patří mezi další mladé úspěšné Čechy.

Říkáte, že české tenisky vyrábíte lokálně a ekologicky, „bez morální kocoviny“. Vznikají bez zbytkových a recyklovaných materiálů. Kde je sháníte?
To, že jsou tenisky vyrobeny „bez morální kocoviny“, odkazuje na fakt, že zákazník ví, kde a kdo je vyrobil. Jsou to lidé ve Zlíně, kteří každou botu vyrábí s láskou. Použité materiály jsou zbytky z předchozí obuvnické výroby. Různé kousky gumy, které se smíchají do sebe. Jelikož pochází ze stejné továrny, je jednoduché materiál sehnat. Celkově jako společnost produkujeme hodně odpadu. Skvělé by bylo, kdyby materiál k dispozici nebyl pro mě by to byl konec značky. Znamenalo by to ale, že jsme se jako společnost začali chovat zodpovědně. A to by bylo to největší vítězství.

Jak se díváte na vliv Číny a jejích výrobků? Jak moc se trh změnil, poté co Čína přestala odebírat plast, z nichž většinu produktů vyrábí?
Vliv asijských zemí byl velmi významný hlavně po revoluci, kdy se otevřel trh a proudilo k nám neuvěřitelné množství zboží, které u nás dříve nebylo. S nástupem internetových obchodů jsme začali nakupovat drobné zboží z Číny. Bohužel si nikdo neuvědomoval, jaký dopad to na naše životní prostředí může mít. Zboží k nám putuje v obrovských kontejnerech. Každý den spadnou do moře v průměru čtyři kontejnery, za rok je to 1382 kontejnerů ležících na dně oceánů. Faktem také je, že 13 nákladních lodí znečišťuje naši planetu stejně jako všechna auta na světě. Co se týká plastů, není zaznamenáno, že by se výrazně změnil trh.

A když jsme u Číny, víte o nějakém ekologickém projektu z této asijské země?
Jelikož jsem se pohybovala hlavně v obuvnických továrnách, mám příklad právě odtud. Poznala jsem italského gentlemana, který byl majitelem továrny na jihu Číny. Ta vyráběla obuv a galanterii pro značky, jako je Prada, Fendi nebo Jil Sander. Dával si opravdu záležet na výběru materiálů a dokonalém zpracování. Zajímal se, odkud dané materiály pochází. Továrna byla čistší než české továrny. To, že je něco vyrobeno v Číně, tedy neznamená, že je to nekvalitní. Opravdu se najdou výjimky a je jich stále více a více. Tato zkušenost mě naučila neházet vše asijské do jednoho pytle. My v Evropě si to ani neuvědomujeme, ale asijský trh je tak obrovský, že na něm najdeme velké množství velmi kreativních značek. Dokonce mnohem větších, než jsou třeba Adidas a Nike.

Vaše značka je zajímavá také tím, že boty vyrábíte na baťovských strojích první poloviny minulého století.
Už když jsem byla na střední škole, kde jsem design obuvi studovala, bylo mi jasné, že se o výrobě obuvi chci dozvědět více. Když mi bylo sedmnáct, našla jsem si brigádu v jedné ze zlínských továren, která vyráběla právě tenisky. Střídavě jsem tu pracovala několik let. Během vysoké školy jsme měla možnost studovat a pracovat v zahraničí a cesty do Asie se pro mě staly zcela běžnou věcí. Čím dál více jsem začala vnímat problém velkovýroby. Jednou jsem stála na balkoně hotelu, který byl vedle továrny, a přes hustý smog nebylo vidět tovární budovy na druhé straně ulice. Kvůli nečistotám ve vzduchu se mi špatně dýchalo a jediné, co jsem chtěla, bylo, abych byla rychle pryč. Já jsem odjet mohla, ale co lidé, kteří nemohou? Lidé, kteří tam pracují, aby uživili své rodiny? Lidé, kteří vyrábí ve většině případů módní produkty pro západní trh, které nepotřebujeme? Když chceme něco změnit, musíme začít u sebe. Vrátila jsem se do Čech s tím, že chci pracovat s lokálními dodavateli a výrobci a zaměřit se na takový způsob výroby, aby byl co nejekologičtější a měl minimální dopad na životní prostředí. Zcela logicky byla první volbou továrna, kde jsem dříve pracovala. Věděla jsem, že lidé tam jsou otevřeni novým nápadům. A právě zde stále jsou ony staré stroje. Jsou to lisy, jež umožňují spojovat podešev s textilním svrškem technologií, kde se nepoužívá lepidlo. Je to tedy jeden z nejekologičtějších výrobních způsobů. Já stroje nevlastním, ale spolupracuji s dílnou, kde pracují lidé s mnohaletou praxí v obuvnictví. Myslím si, že nemusíme vyrábět stroje nové, když ty staré stále dobře fungují. Můžeme je použít novým, inovativním způsobem tak, aby výsledkem byl zcela nový produkt, který obstojí na současném trhu. Což je případ právě tenisek. Díky inovativní výrobě je každá teniska unikátním kouskem.

Za inovativní a kreativní přístup jste dostala ocenění v soutěži Creative Business Cup 2021. Jakou váhu takové ocenění pro vaše podnikání má? Ulehčuje vám to nějak cestu k dalším cílům nebo vašemu podnikání? Ptám se na to, protože takových ocenění je velké množství.
Určitě je pravda, že podobných ocenění je celá řada. Já si toho od CzechInvestu opravdu vážím, jelikož je to instituce, která se dlouhodobě zabývá podporou projektů, jež mají opravdu smysl, a vybírá to nejlepší z českých značek a firem. Vítěze zde vybírají odborníci s dlouholetou praxí, o to si ceny vážím více. Díky tomuto ocenění vím, že to, co dělám, má smysl. Je to pro mě takový hnací motor pro další práci.

Jak vypadá celý proces výroby tenisek?
Je to poměrně dlouhý proces. Svršky jsou vyrobeny z bavlněné látky. Jedná se o takzvané ležákové položky. Jsou to zbytky metráže, která zůstává ve skladech a jejíž použití není pro výrobu ekonomické. Právě od množství tohoto materiálu se odvíjí počet vyrobených párů. Někdy je to pět, někdy 100 párů. Vše se spotřebuje do posledního centimetru. Podešve jsou vyrobeny ze zbytků gumy, která zbývá v továrně po předchozí obuvnické výrobě. Díky speciální technologii výroby je každá teniska vždy unikátním kusem.

„Boty jsou moje vášeň,“ říká designérka

  • Eva Klabalová je nezávislá designérka, technička a modelářka pro evropské a světové značky. Spolupracuje s továrnami v České republice, Itálii, Portugalsku a Číně.
  • Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukončila magisterský titul v ateliéru Design obuvi. Poté studovala Shoe Innovation Program v Nizozemsku.
  • Jejím cílem je spojit design s technologií, vytvářet obuv udržitelné kvality a současně omlazovat a znovu obléknout obuvnický průmysl na celém světě. Má více než deset let zkušeností z různých zemí v Evropě a Asii, což jí dává jedinečný pohled na aspekty obuvi, jako je podnikání, technologie, inovace a design.
  • Jaké byly začátky? Říká, že těžké. Dost jí pomohli rodiče. Nestál za ní žádný investor. Přesto založila vlastní e-shop. Svoje první tenisky měla uskladněné u rodičů v obýváku. Odtud je také připravovala na vyexpedování, boty tam balila a pak vozila na poštu.  Svou první kolekci financovala z vlastních úspor. Když něco vydělala, vše zase investovala do další práce. Během pěti let se její značka stala uznávanou a oblíbenou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek