metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 14 °C

Čtvrtek, 21. října 2021. Svátek má Brigita.

Další 1 fotografie v galerii
Mládě hrabáče kapského už pije od své matky Kvídy. | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Metro.cz

Mládě hrabáče kapského se má k světu. Za dva týdny už přibralo kilo

  17:13
Chovatelé v pražské zoo se radují z každého přírůstku. Mládě hrabáče kapského jim ale dělalo od narození starosti, protože nechtělo pít od své matky. Teď už je ale zřejmě z nejhoršího venku.

Malé mládě hrabáče už od matky Kvídy pravidelně pije a od narození přibralo. Nyní váží přes 2400 gramů, uvedla Jana Ondrejechová z pražské zoo.

Obě předchozí mláďata hrabáče, která desetiletá samice Kvída v minulých dvou letech porodila, uhynula čtvrtý den po narození. Také u tohoto mláděte byla prognóza nejistá, protože při porodu vážilo méně, než by mělo, a nezačalo hned pít od matky.

Od 3. srpna, kdy se mládě od samice poprvé napilo, pije už samo. Přikrmováno je, pokud nepřibere na váze nebo pokud je jeho matka aktivní. „Kvída si také postupně osvojila mateřskou péči, s každým mládětem je pečlivější a dává větší pozor. Způsob, jakým nyní mládě odchováváme, vyžaduje velké chovatelské nasazení,“ uvedla kurátorka Barbora Dobiášová.

U hrabáčů je obecně odchov velmi obtížný. V Praze se za 35 let podařilo odchovat jen tři mláďata, poslední v roce 2004. Tehdy šlo o potomka zkušené samice Piety, která přišla z Arnhemu již březí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kontejnery na stříkačky si drogově závislí uklízejí sami

vydáno 21. října 2021  7:31

Na území hlavního města je přes třicet košů na injekční odpad a další přibývají. Jsou i pro diabetiky.   celý článek

V blízkosti O2 areny má vzniknout náměstí a tisíce nových bytů

vydáno 20. října 2021  12:17

Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je přirozeným středem celé městské části Praha 9. Místní radnice chce tohoto faktu využít a místo výrobních hal v...  celý článek

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Vaše fotky z Prahy