metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Pondělí, 18. ledna 2021. Svátek má Vladislav.
Bydlení (ilustrační foto)
Větší foto
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

Mladí touží po velkém bytě, ale nemají ani na garsonku

1. listopadu 2019  16:51 Pavel Hrabica Metro.cz
Ceny bydlení rostou. Ne každý však disponuje dostatečnými úsporami.

Ekonomové nyní varují před další hospodářskou krizí. Jenže ceny bydlení na to nijak nereagují. Nejen v Praze, kde se průměrná cena za metr čtvereční už přehoupla přes 107 tisíc korun. Také v regionech stále míří nahoru.

„V posledních měsících ceny nemovitostí rostou. V našem regionu je důvodem velmi nízká nabídka a vysoká poptávka,“ řekla deníku Metro realitní makléřka Monika Maděrová, která zajišťuje oblast Žatecka a Lounska. Pokud nejsou nabízené nemovitosti dražší o více než dvacet procent, než je regionální průměr, zájemci si je podle Maděrové rezervují do několika dnů od zveřejnění nabídky. Takový stav komplikuje život hlavně mladým lidem, kteří uvažují o vlastním samostatném bydlení a chtějí se osamostatnit od rodičů.

Čtvrtstoletí splátek

  • Ve vlastní nemovitosti bydlí 37 procent mladých Čechů.
  • Průměrná délka hypotečního úvěru je 25,9 roku.
  • Průměrná výše hypotéky je 2,3 milionu korun, v Praze přes 3,1 milionu korun.
  • Pražané a Středočeši splácejí měsíčně na hypotéku 14 666 korun. Nejméně odvádějí v Ústeckém kraji (9917 korun).

Ceny hypoték momentálně klesají (většina hypotečních bank je nabízí v rozmezí 1,98 až 2,99 procenta podle délky fixace. Jenže přísné podmínky stanovené Českou národní bankou, a především rostoucí ceny bytů a domů však neumožňují mladým lidem, aby pořízení nemovitosti financovali. A to ani s pomocí hypotečního úvěru.

„Současný letošní předpokládaný celkový propad hypotečního trhu se pohybuje kolem čtyřiceti miliard korun v porovnání s rokem 2018,“ konstatuje generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. Banky podle něho navíc v podstatě neevidují ty žádosti o hypotéky, kdy se potenciální klient po konzultaci s poradcem nakonec rozhodne o půjčku ani nežádat. Hlavní důvod je obvykle to, že žadatelé nemají uspořenou dostatečně vysokou částku, kterou by při pořízení nemovitosti mohli doplnit hypoteční úvěr.

Potvrzují to zkušenosti i jiných bank. „Po zavedení nových doporučení ČNB je nyní pořízení bydlení problémem především pro singles a mladé rodiny s dětmi, kteří většinou nemají našetřeno dost peněz na to, aby si mohli požádat o financování,“ řekla deníku Metro Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. Spořitelna se podle ní alespoň snaží poskytovat této věkové skupině vyšší LTV (poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti, ten by neměl přesáhnout 90procentní hranici – pozn. redakce). Podle Lenky Molnárové by ale mohlo dojít k poklesu cen například v severních Čechách a na severu Moravy. „V Brně a v Praze však žádný velký pokles neočekáváme,“ říká mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Podle průzkumu, který pro obě hypoteční banky zpracovala agentura NMS Market Research, je pro mladé lidi nejideálnějším bydlením tří- až čtyřpokojový byt. To se však vůbec neslučuje s tím, na co lidé reálně mají peníze. Cihlový byt 3+1 v Praze se pohybuje v relaci pět až devět milionů korun. V regionech může být takový byt ale až pětkrát levnější.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako z Pottera či Star Wars. Tohle si myslíte o tlačítku

Tlačítko na Františku
vydáno 18. ledna 2021  7:00

O své názory na bezkontaktní novinku se s námi čtenáři podělili na Facebooku.  celý článek

Restartujme srdce metropole, burcuje urbanista Jan Adámek

Václavské náměstí
vydáno 17. ledna 2021  18:50,  aktualizováno  19:05

Centrum Prahy bez turistů, zavřené obchody, hotely, restaurace – vše v důsledku pandemie. Poprvé v novodobé historii Česka přestalo srdce metropole na...  celý článek

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

Vaše fotky z Prahy