metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 23 °C

Úterý, 15. října 2019. Svátek má Tereza.
Velemlok čínský vypadá jak roztomilý ňouma, přitom je to predátor
Velemlok čínský vypadá jak roztomilý ňouma, přitom je to predátor | foto: ZOO Praha

Mloky, kteří přežili válku o své maso, ukáže pražská zoo v nové budově

24. května 2014  8:00 Tomáš Belica Metro.cz
Hotovo. Po téměř dvou let skončila výstavba nového velemlokária v pražské zoologické zahradě. Velemloci čínští, kriticky ohrožený druh, se poprvé ukážou lidem v sobotu 31. května.

Tak dlouho je lovili Číňané pro jejich maso, až se z velemloků stal kriticky ohrožený druh. Kolik jich ještě ve volné přírodě žije? To už nikdo nedokáže odhadnout. "Početnost velemloků od 60. let minulého století naprosto dramaticky poklesla. Byl to hodně prodávaný druh na trhu, považovaný za pochoutku, a klesal až do té doby, dokud nezačal být i v Číně chráněný. Ani ti místní lovci už nevědí, kde velemloka vlastně hledat. V současné době přežívají v přírodě jen na několika místech," říká pro Metro.cz Petr Velenský, kurátor expozice plazů v pražské zoo, která tyto úchvatné obojživelníky veřejnosti představí příští víkend.

Jak jsou velemloci rozšíření v dalších zoo?
Velemloci jsou po Evropě roztroušeni. Jsou dlouhověcí a některá zvířata žijí v evropských ZOO už od 70. let. S tím jsme počítali a když jsme přišli s projektem velemlokária, tak jsme oslovili tyto zahrady s tím, jestli by s námi nechtěly do toho projektu jít a velemloka nám neposkytly. A to se podařilo.

Kolik jich vlastně v novém velemlokáriu bude?
V pavilonu tři dospělí a asi 17 mláďat. Pavilon má pět expozic, ještě záložní nádrže v laborátorní části zázemí.

Budou s nimi žít ještě další druhy?
Velemloci jsou samotáři, nesnášenliví dravci, takže žít s velemloky nemůže nikdo. Dokonce i dospělí velemloci musí být v nádrži sami. V pavilonu jsou ještě dvě doprovodné expozice, které ukazují vzácné druhy želv a nedávno objeveného velmi jedovatého hada, chřestýšovce mangšanckého.

Co velemloci žerou?
Vše, co spadne do vody. Loví ryby, raky, obojživelníky. Jejich lovecká technika je velmi zajímavá, protože dokáží vytvořit podtlak, mají velikou tlamu a roztažný krk, takže bleskově vcucnou živočicha, který plave kolem. Velemlok tak jen polkne a má vystaráno.

A jak se množí v zajetí? Dají si říct?                                                                Spíše je to vzácnost. V Číně existují farmy na mloky - protože oni se nikdy nevzdali myšlenky konzumace mločího masa – ale ty neprodukují mloky normálním způsobem, ale jsou k množení podněcováni hormonálně. My máme obavy, že tímto sice velemloka rozmnožíte, ale ne tak cenného.

Velemloci inspirovali Čapka, ten zase pražskou zoo

Nový pavilon má být poctou spisovateli Karlu Čapkovi, kterého velemloci inspirovali k sepsání Války s mloky.

  • Jde o největší žijící ocasaté obojživelníky na světě (dosahují délky až 1,5 metru), v novém pavilonu budou tři dospělí a 17 mláďat.
  • Nový pavilon nebude zevnějšku nijak výrazný. Bude se jednat o objekt zčásti zapuštěný pod úroveň terénu a navíc překrytý zemí, takže návštěvník bude vstupovat do jakéhosi zatravněného pahorku. Stavba pavilonu začala v létě 2012, stát má asi 15 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  16:03

I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v...  celý článek

Radotín i Modřany. Moderní budovy radnic připravuje několik městských částí v metropoli

Podoba nového sídla radnice v Radotíně.
vydáno 14. října 2019  14:58

Nové sídlo bude mít Praha 12 v Modřanech. To bude stát mezi ulicemi Generála Šišky a Písková, tedy v těsné blízkosti stávající radnice. „S vědomím všech...  celý článek

Špačci jsou letos mimořádně agresivní, lamentují vinaři

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  10:45

Řada moravských vinařů spí neklidně. Hrozny jim likvidují nenasytní ptáci. Někde zlikvidovali celou úrodu.  celý článek

Primátor a koloběžky. Jde o chytrý tah, tvrdí marketingový expert

Pražané umějí zaparkovat koloběžky i správně.
vydáno 14. října 2019  5:48

Další promyšlená hra o přízeň Pražanů je tady. Alespoň podle marketingového odborníka Roberta Němce, který si vzal na žádost deníku Metro na paškál...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám