metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo
Gurmán Pavel Maurer

Mnozí kuchaři nabízí jídlo, které si můžeme koupit v obchodě a ohřát sami, říká gurmán Pavel Maurer

  8:00
Vítězem ankety Maurerův výběr Grand Restaurant hodnotící české restaurace se stala pražská Terasa U Zlaté Studně. Druhé místo získala rovněž pražská restaurace, a to Alcron. Deník Metro vyzpovídal zakladatele ankety Pavla Maurera. Jak má vypadat dobrá restaurace, v čem hrají české restaurace prim a čím se liší od zahraničních podniků?

Jaká jsou specifika restaurací, které se umisťují na horních příčkách ankety?
Kreativita, vysoká profesionalita, úcta k sezonním surovinám a obrovské osobní nasazení celého personálu.

Jak se mění první místa v průběhu let?
Po téměř dvaceti letech vydávání průvodce mohu říci, že v TOP 10 je – stejně jako ve světových žebříčcích – hodně stálic, které si jenom prohazují pořadí. Občas se ale objeví skokan roku. Letos je takovým skokanem vesnická restaurace Farma Košík.

Co by měli lidé řešit, když si vybírají restauraci?
Vůni, co se line z kuchyně, čistotu stolů, krátký či dlouhý jídelníček, ale i stav WC. To vše vám hodně napoví.

Čím se liší české restaurace od těch zahraničních?
Mnozí naši kuchaři raději přihřívají předpřipravené polotovary. Usnadňují si práci, neumí vařit a nabízejí nám za naše peníze jídlo, které si můžeme koupit v obchodě a ohřát sami. V restauraci mám být okouzlen uměním kuchaře.

Co je hlavní doménou českých restaurací?
Naší velkou devízou v gastronomii je pivo. Naše země má více pivovarů a pivovárků než kdekoliv v Evropě. Myslím, že bychom se měli zaměřit na kombinaci jídel nejen s vínem, ale právě s pivem, které umíme uvařit nejlépe na světě. Některé podniky už začaly a je tam vždy plno.

Draze ale blaze

Restaurace Terasa U Zlaté Studně se stala vítězem v anketě již podruhé. Jako první restauraci v celé historii ankety se jí podařilo obhájit prvenství z roku 2012.

  • Na jídelníčku restaurace najdete svíčkovou na smetaně za 750 korun i grilovaného kanadského humra za 1350 korun.
  • Restaurace se nachází ve 4. patře hotelu Golden Well. Přiléhá k ní střešní terasa skapacitou až 60 míst. Do samotné restaurace se vejde 40 hostů.
  • Druhá nejlepší restaurace roku 2015 je pražská restaurace Alcron. Vejde se do ní 24 hostů a za tříchodové menu zde necháte 1000 korun. Restauraci naleznete v hotelu Radisson Blu Alcron ve Štěpánské ulici.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek