metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
ilustrační snímek | foto: SXC

Mnozí pacienti s parkinsonem nevědí o hluboké mozkové stimulaci. Ta představuje efektivní terapii

  6:49
Lidé se neradi smiřují s vědomím, že jsou na některé nemoci krátcí. Neznamená to, že s tím nic nedělají. Právě dnes si připomínáme Světový den Parkinsonovy nemoci. Tu si spojujeme především s lidmi ve vysokém věku. Může ale poznamenat i mladší ročníky.

Letos je to navíc 205 let, kdy britský chirurg James Parkinson onemocnění poprvé popsal. Nejčastějšími projevy choroby je zpomalení a zhoršená koordinace pohybů končetin, chůze malými krůčky, nadměrná svalová ztuhlost, u některých pacientů klidový třes končetin. V pozdějších fázích nemoci se dostavují vůlí nezvladatelné mimovolní pohyby a křeče a další příznaky. Od zažívacích obtíží, poruch spánku až k řadě psychiatrických potíží. Ačkoli lidstvo nemá na nemoc lék, její postup je možné významně zpomalovat. 

I v Česku jsou k dispozici nejmodernějšími neurostimulátory. Ty využívají „data driven therapy“, tedy léčbu na základě dat získaných od konkrétního pacienta. Moderní technologie obsažená v neurostimulátorech lékařům pomáhá se správným nastavením terapie, což pacientům značně ulehčuje život. 

Známí s chorobou

  • Parkinsonovou nemocí trpěla také řada světově známých osobností.
  • Muž, který uzbrojil sovětskou „říši zla“, americký prezident Ronald Reagan.
  • Papež Jan Pavel II., jeden z těch, kteří přispěli k pádu komunistického režimu nejen v Polsku.
  • Hvězda americké a světové country hudby Johnny Cash.

V praxi to vypadá tak, že se neurostimulátor zavede pod klíční kost, odkud je spojen s mozkem pomocí tenkých elektrod. Neurostimulátor následně snímá mozkové signály, na jejichž základě je terapie nastavena a vyhodnocuje se její účinnost. O hluboké mozkové stimulaci, která představuje vysoce efektivní terapii, však stále mnozí pacienti nevědí. „Pacienti, kteří nejsou v péči velkých center, dost často nemají dost informací o tom, že nějaká operační léčba vůbec existuje,“ uvádí Romana Skála-Rosenbaum z organizace Parkinson-Help, která se tímto problémem zabývá. 

V současnosti lze předpokládat, že také mezi válečnými uprchlíky z Ukrajiny jsou lidé trpící parkinsonem. Hrozbou pro nemocné je především přerušení léčby. Jak pro ty, kteří museli absolvovat těžkou pouť z válečných oblastí, tak pro ty, kteří zůstávají v obklíčených oblastech bez přístupu k lékům. 

„Následky jsou okamžité, dostaví se zpravidla v řádu hodin až dní po vysazení antiparkinsonské léčby,“ říká Robert Jech, vedoucí Centra pro intervenční terapii motorických poruch Neurologické kliniky I. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Praze. Léčba spočívá v průběžném doplňování dopaminu, který mozku chybí a bez něj se pohyb zpomalí, svaly ztuhnou a končetiny se třesou. „Mám zprávy od kolegyně z Ukrajiny, že z vlaku tam vynášejí pacienty v akinetické krizi. Ti potřebují okamžitou pomoc. Léků je ale málo,“ připomíná Jech. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek