metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
Ilustrační snímek

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

  16:48
Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou najdeme pod vánočním stromkem, nebo alespoň nějaký doplněk, jako jsou externí dobíječka nebo sluchátka. Jen v průběhu loňského roku se jich u nás prodalo přes pět milionů.

Nepřekvapuje proto, že se displej mobilního telefonu stal cestou také k hledání partnerů. Podle posledního průzkumu agentury Ipsos mezi mladými lidmi ve věkovém rozpětí od patnácti do pětatřiceti let vyplynulo, že polovina mladých lidí našla alespoň jednoho ze svých protějšků na internetu, nebo navázala vážnější vztah on-line. Především s pomocí svého mobilu. 

Zajímavé je, že aktivnější v elektronickém lovu jsou ti, kteří už pracují, než třeba středoškoláci. „To koresponduje s mojí praxí, protože středoškoláci mají více volného času k přímým interakcím v rámci školy nebo při mimoškolních aktivitách,“ potvrzuje zjištěné údaje vztahový terapeut Lucian Kantor.

K seznamování slouží především nejrůznější sociální sítě a komunikační kanály těchto sítí. Mezi teenagery je nejpopulárnější Messenger, zatímco ti, kteří jsou už zaměstnaní, si už se svým protějškem spíše zavolají, nebo pošlou alespoň textovou zprávu. Na rozdíl od doby předmobilní a předinternetové si zhruba polovina těch, kteří navázali první kontakt na internetu, komunikuje s protějškem jen ve virtuálním prostoru až několik týdnů. Jen zanedbatelná část je ochotná toho druhého nejdřív poznat osobně a pak si s ním psát či telefonovat.

Virtuální kopačky

Místo slov „rozcházím se s tebou“ saháme na pomoc k e-mailům nebo SMS.

  • Nejslavnější SMS v Česku kvůli rozchodu poslal před 14 lety zpěvák Richard Müller zpěvačce Ivě Bittové.
  • Novou formou rozchodu je „ghosting“. Ten, kdo se chce rozejít, si partnera zablokuje na sociálních sítích, nebo dá jeho e-maily do spamu. 

„Z dlouhodobého výzkumu více než třiceti tisíc Američanů vyplývá, že dnešní generace má k lásce i sexu sice liberální postoje, ale v průměru také méně sexuálních partnerů, než měli jejich rodiče,“ tvrdí psychoterapeutka Markéta Šetinová. 

Stejná čísla lze aplikovat i na českou populaci. Mobilní telefony jsou také jednou z nejčastějších příčin rozvodů, kdy partneři odhalí milostnou komunikaci toho druhého. SMS je také stále častou formou ukončení vztahu. Zažila to už třetina Čechů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek