metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Větší foto
Ilustrační snímek

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

  16:48
Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou najdeme pod vánočním stromkem, nebo alespoň nějaký doplněk, jako jsou externí dobíječka nebo sluchátka. Jen v průběhu loňského roku se jich u nás prodalo přes pět milionů.

Nepřekvapuje proto, že se displej mobilního telefonu stal cestou také k hledání partnerů. Podle posledního průzkumu agentury Ipsos mezi mladými lidmi ve věkovém rozpětí od patnácti do pětatřiceti let vyplynulo, že polovina mladých lidí našla alespoň jednoho ze svých protějšků na internetu, nebo navázala vážnější vztah on-line. Především s pomocí svého mobilu. 

Zajímavé je, že aktivnější v elektronickém lovu jsou ti, kteří už pracují, než třeba středoškoláci. „To koresponduje s mojí praxí, protože středoškoláci mají více volného času k přímým interakcím v rámci školy nebo při mimoškolních aktivitách,“ potvrzuje zjištěné údaje vztahový terapeut Lucian Kantor.

K seznamování slouží především nejrůznější sociální sítě a komunikační kanály těchto sítí. Mezi teenagery je nejpopulárnější Messenger, zatímco ti, kteří jsou už zaměstnaní, si už se svým protějškem spíše zavolají, nebo pošlou alespoň textovou zprávu. Na rozdíl od doby předmobilní a předinternetové si zhruba polovina těch, kteří navázali první kontakt na internetu, komunikuje s protějškem jen ve virtuálním prostoru až několik týdnů. Jen zanedbatelná část je ochotná toho druhého nejdřív poznat osobně a pak si s ním psát či telefonovat.

Virtuální kopačky

Místo slov „rozcházím se s tebou“ saháme na pomoc k e-mailům nebo SMS.

  • Nejslavnější SMS v Česku kvůli rozchodu poslal před 14 lety zpěvák Richard Müller zpěvačce Ivě Bittové.
  • Novou formou rozchodu je „ghosting“. Ten, kdo se chce rozejít, si partnera zablokuje na sociálních sítích, nebo dá jeho e-maily do spamu. 

„Z dlouhodobého výzkumu více než třiceti tisíc Američanů vyplývá, že dnešní generace má k lásce i sexu sice liberální postoje, ale v průměru také méně sexuálních partnerů, než měli jejich rodiče,“ tvrdí psychoterapeutka Markéta Šetinová. 

Stejná čísla lze aplikovat i na českou populaci. Mobilní telefony jsou také jednou z nejčastějších příčin rozvodů, kdy partneři odhalí milostnou komunikaci toho druhého. SMS je také stále častou formou ukončení vztahu. Zažila to už třetina Čechů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy