metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Větší foto
Ilustrační snímek

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

  16:48
Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou najdeme pod vánočním stromkem, nebo alespoň nějaký doplněk, jako jsou externí dobíječka nebo sluchátka. Jen v průběhu loňského roku se jich u nás prodalo přes pět milionů.

Nepřekvapuje proto, že se displej mobilního telefonu stal cestou také k hledání partnerů. Podle posledního průzkumu agentury Ipsos mezi mladými lidmi ve věkovém rozpětí od patnácti do pětatřiceti let vyplynulo, že polovina mladých lidí našla alespoň jednoho ze svých protějšků na internetu, nebo navázala vážnější vztah on-line. Především s pomocí svého mobilu. 

Zajímavé je, že aktivnější v elektronickém lovu jsou ti, kteří už pracují, než třeba středoškoláci. „To koresponduje s mojí praxí, protože středoškoláci mají více volného času k přímým interakcím v rámci školy nebo při mimoškolních aktivitách,“ potvrzuje zjištěné údaje vztahový terapeut Lucian Kantor.

K seznamování slouží především nejrůznější sociální sítě a komunikační kanály těchto sítí. Mezi teenagery je nejpopulárnější Messenger, zatímco ti, kteří jsou už zaměstnaní, si už se svým protějškem spíše zavolají, nebo pošlou alespoň textovou zprávu. Na rozdíl od doby předmobilní a předinternetové si zhruba polovina těch, kteří navázali první kontakt na internetu, komunikuje s protějškem jen ve virtuálním prostoru až několik týdnů. Jen zanedbatelná část je ochotná toho druhého nejdřív poznat osobně a pak si s ním psát či telefonovat.

Virtuální kopačky

Místo slov „rozcházím se s tebou“ saháme na pomoc k e-mailům nebo SMS.

  • Nejslavnější SMS v Česku kvůli rozchodu poslal před 14 lety zpěvák Richard Müller zpěvačce Ivě Bittové.
  • Novou formou rozchodu je „ghosting“. Ten, kdo se chce rozejít, si partnera zablokuje na sociálních sítích, nebo dá jeho e-maily do spamu. 

„Z dlouhodobého výzkumu více než třiceti tisíc Američanů vyplývá, že dnešní generace má k lásce i sexu sice liberální postoje, ale v průměru také méně sexuálních partnerů, než měli jejich rodiče,“ tvrdí psychoterapeutka Markéta Šetinová. 

Stejná čísla lze aplikovat i na českou populaci. Mobilní telefony jsou také jednou z nejčastějších příčin rozvodů, kdy partneři odhalí milostnou komunikaci toho druhého. SMS je také stále častou formou ukončení vztahu. Zažila to už třetina Čechů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek