metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou.
Větší foto
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou. | foto: Metro.cz

Mobilní zastávky. Překážka pro invalidy i past na ptáky

23. července 2018  7:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Je tomu několik měsíců, co začal dopravní podnik rozmisťovat na některé zejména autobusové zastávky v Praze takzvané mobilní přístřešky. Důvod je prostý. Na umístění přístřešku, který není pevně spojený se zemí, nepotřebuje dopravce stavební povolení.

Zatímco někteří Pražané si nemohou nová útočiště před deštěm vynachválit, jiní jsou z novinky v rozpacích.

Prosklené budky, které jsou k vidění například na zastávce Bucharova v Praze 13, Livornská v patnácté městské části či na několika místech Prahy 4, totiž podle některých nevycházejí vstříc invalidům a maminkám s kočárky.

„Hlavní výtka, kterou zaznamenáváme, je vysoký podstavec. Ten přístřešky mají právě kvůli tomu, že jsou mobilní a nedrží je hluboká základna v zemi. I to se na vybraných místech ale snažíme řešit tak, že by se přístřešky například zapustily do dlažby a díky tomu byly přístupné i pro vozíčkáře,“ potvrdila Pražská integrovaná doprava (PID) na svém Facebooku.

Terčem kritiky se zejména na sociálních sítích stává také fakt, že skla budek nejsou opatřena bezpečnostními prvky proti nárazu ptáků. V metropoli je totiž obvyklé, že pokud se někam umístí větší čirá skleněná plocha, opatří ji zhotovitel alespoň nálepkami připomínajícími siluety dravců. Ty podle odborníků brání tomu, aby do skel opeřenci naráželi. „Přístřešky jsou díky tomu svým provedením nebezpečné,“ píše na Facebooku PID uživatel Petr Jetelina.

Dopravní podnik rozmisťuje celkem 50 nových mobilních budek. Pořizovací cena jedné z nich se podle mluvčí dopravce Anety Řehkové pohybuje okolo 99 tisíc korun. Zatímco někteří Pražané kritizují také to, že se zastávky ve vedru mění kvůli použitým materiálům ve velkou výheň, z Facebooku PID je jasné, že poptávka po budkách nad kritikou převládá. „Prosím, chtěla bych takový na zastávce Krematorium Motol. Tam je zastávka autobusu tak odfláknutá, že na mne někteří autobusáci koukají jako na stopařku. Už mne i pár minulo. Solidní přístřešek by třeba pomohl,“ píše Lenka Štěrbová.

Tipů, kam by ještě mohl dopravní podnik zastávky umístit, se během pár dní sešla na Facebooku PID celá řada. O jejich umístění prosí lidé na zastávku K Lesoparku v Praze 15, kudy jezdí frekventované linky 175 a 254, na zastávku Pod Táborem v Praze 9 nebo na Novodvorskou směr na Lhotku. Lidé by přístřešky ocenili také na Hloubětíně směr centrum či u Nemocnice Motol směr Homolka. Dopravní podnik vybírá, kam další přístřešky umístí. Požádat mohou i starostové městských částí. „Ve třech případech jsme požádali, aby sem umístili aspoň provizorní přístřešek,“ říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Přístřešky MHD

  • Bez jakéhokoliv zastřešení je v Praze stále více než 1600 zastávek.
  • Mobilní přístřešky mají rozměry přibližně 2×3 metry.
  • Mezi zastávky, kde už nové přístřešky jsou, patří například Zlíchov DC, Pod Ryšánkou, Plaňanská, Stadion Strahov, Pod Královkou, Livornská, U Staré pošty, Lhotecký les, Lysolaje, Sídliště Na Dědině, Bucharova, Schodová nebo Staré náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Komerční sdělení

Adidas Runners Prague mění běh na zábavu

Adidas Runners
vydáno 18. listopadu 2019  7:00

- Možná jste už po Praze spatřili běhat větší skupinky lidí, mnoho z nich v černých tričkách. Běh je nejlevnějším sportem a taky přirozeným lidským...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám