metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 26 °C

Čtvrtek, 18. července 2019. Svátek má Drahomíra.
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou.
Větší foto
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou. | foto: Metro.cz

Mobilní zastávky. Překážka pro invalidy i past na ptáky

23. července 2018  7:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Je tomu několik měsíců, co začal dopravní podnik rozmisťovat na některé zejména autobusové zastávky v Praze takzvané mobilní přístřešky. Důvod je prostý. Na umístění přístřešku, který není pevně spojený se zemí, nepotřebuje dopravce stavební povolení.

Zatímco někteří Pražané si nemohou nová útočiště před deštěm vynachválit, jiní jsou z novinky v rozpacích.

Prosklené budky, které jsou k vidění například na zastávce Bucharova v Praze 13, Livornská v patnácté městské části či na několika místech Prahy 4, totiž podle některých nevycházejí vstříc invalidům a maminkám s kočárky.

„Hlavní výtka, kterou zaznamenáváme, je vysoký podstavec. Ten přístřešky mají právě kvůli tomu, že jsou mobilní a nedrží je hluboká základna v zemi. I to se na vybraných místech ale snažíme řešit tak, že by se přístřešky například zapustily do dlažby a díky tomu byly přístupné i pro vozíčkáře,“ potvrdila Pražská integrovaná doprava (PID) na svém Facebooku.

Terčem kritiky se zejména na sociálních sítích stává také fakt, že skla budek nejsou opatřena bezpečnostními prvky proti nárazu ptáků. V metropoli je totiž obvyklé, že pokud se někam umístí větší čirá skleněná plocha, opatří ji zhotovitel alespoň nálepkami připomínajícími siluety dravců. Ty podle odborníků brání tomu, aby do skel opeřenci naráželi. „Přístřešky jsou díky tomu svým provedením nebezpečné,“ píše na Facebooku PID uživatel Petr Jetelina.

Dopravní podnik rozmisťuje celkem 50 nových mobilních budek. Pořizovací cena jedné z nich se podle mluvčí dopravce Anety Řehkové pohybuje okolo 99 tisíc korun. Zatímco někteří Pražané kritizují také to, že se zastávky ve vedru mění kvůli použitým materiálům ve velkou výheň, z Facebooku PID je jasné, že poptávka po budkách nad kritikou převládá. „Prosím, chtěla bych takový na zastávce Krematorium Motol. Tam je zastávka autobusu tak odfláknutá, že na mne někteří autobusáci koukají jako na stopařku. Už mne i pár minulo. Solidní přístřešek by třeba pomohl,“ píše Lenka Štěrbová.

Tipů, kam by ještě mohl dopravní podnik zastávky umístit, se během pár dní sešla na Facebooku PID celá řada. O jejich umístění prosí lidé na zastávku K Lesoparku v Praze 15, kudy jezdí frekventované linky 175 a 254, na zastávku Pod Táborem v Praze 9 nebo na Novodvorskou směr na Lhotku. Lidé by přístřešky ocenili také na Hloubětíně směr centrum či u Nemocnice Motol směr Homolka. Dopravní podnik vybírá, kam další přístřešky umístí. Požádat mohou i starostové městských částí. „Ve třech případech jsme požádali, aby sem umístili aspoň provizorní přístřešek,“ říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Přístřešky MHD

  • Bez jakéhokoliv zastřešení je v Praze stále více než 1600 zastávek.
  • Mobilní přístřešky mají rozměry přibližně 2×3 metry.
  • Mezi zastávky, kde už nové přístřešky jsou, patří například Zlíchov DC, Pod Ryšánkou, Plaňanská, Stadion Strahov, Pod Královkou, Livornská, U Staré pošty, Lhotecký les, Lysolaje, Sídliště Na Dědině, Bucharova, Schodová nebo Staré náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Stromovce někdo tráví labutě. Pečivo není pro ptáky vhodné, připomínají odborníci

Cedule ve Stromovce
vydáno 18. července 2019  15:11

Neznámý travič vodních ptáků versus rovněž anonymní tvůrce varovných cedulí. Tak by se dal shrnout zatím veskrze virtuální souboj, který v těchto dnech...  celý článek

Papírové mapy trénují náš mozek a nevybijí se

Ilustrační snímek
vydáno 18. července 2019  12:35

Po desetiletí patří k české kultuře díky trampingu. I v době mobilů pomáhají.  celý článek

Pražské služby na popud radnice Prahy 3 očíslovaly své pracovníky

Čísla jsou dvoumístná.
vydáno 18. července 2019  9:04

Jste ze Žižkova či Vinohrad a chtěli byste si postěžovat, nebo naopak pochválit služby konkrétního popeláře ve vaší čtvrti? Již více než týden máte...  celý článek

Komerční sdělení

Bitva o titul v americkém fotbale. Ostrava, nebo Praha?

Bitva o titul v americkém fotbale. Ostrava, nebo Praha?
vydáno 18. července 2019  7:00

Na Městském stadionu v Ostravě se v sobotu od 18:30 rozhodne o vítězi Paddock ligy amerického fotbalu. Ve finále se představí Ostrava Steelers, která...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám