metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu Rozstřel, vysílaném z...
Větší foto
Pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu Rozstřel, vysílaném z budovy magistrátu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Mobily začnou zvonit na céčku v říjnu. Wi-fi zatím nečekejte

5. dubna 2018  7:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Signál má být v celém metru do roku 2022. Slibován ale byl už před minulými volbami. „Jsem v metru. Zavolám později.“ Tuhle obvyklou formulku v budoucnu uslyšíme v tunelech pražské podzemní dráhy čím dál méně.

Do tunelu metra C mezi Roztyly a Muzeem totiž dělníci do podzimu namontují zařízení, která zde umožní pokrytí mobilním signálem. „Jde tedy celkem o osm stanic. Celé metro pak bude pokryto nejpozději do roku 2022,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.

O plošném zavedení pokrytí pro mobily nejen na nástupištích, ale i v tunelech metra se v metropoli hovoří již řadu let. Z úst současného vedení města, a to i v rámci minulé předvolební kampaně Hnutí Ano, jehož je primátorka členem, rovněž zaznívalo, že se zavedením signálu nebude problém. Sama primátorka nyní přiznává, že Pražané mohli mít pokrytí v metru mnohem dříve. „Je pravdou, že vedení města dalo přednost jiným prioritám,“ dodává Krnáčová.

Mezi příznivce brzkého zavedení pokrytí patří také náměstek primátorky Petr Dolínek. Na sociálních sítích pak také premiér v demisi Andrej Babiš. Neradují se ale zdaleka všichni. Zástupcům Starostů a Zelených v čele s náměstkyní primátorky Petrou Kolínskou se nelíbí způsob, jakým chce vedení města signál do tunelů dostat.

Praha by se musela nejdříve uvázat na dvacet let konsorciu mobilních operátorů, kteří mají za tuto dobu městu zaplatit 120 milionů korun. „Zavedení signálu do metra podporuji. Dosud však není k dispozici analýza nejvýhodnějšího způsobu pokrytí, kterou si Dozorčí rada dopravního podniku vyžádala v únoru tohoto roku. Její členové navíc dostali rozporuplné informace,“ řekla deníku Metro Kolínská a doplnila, že cena v místě a čase obvyklá by měla být stanovena na více než dvojnásobnou částku.

Odpověď na to, proč Pražané čekají na možnost zatelefonovat si cestou domů či do práce přímo ve vagonu, lze podle náměstka Dolínka hledat právě v neústupnosti mobilních operátorů. Ti si totiž za své služby donedávna nárokovali nemalé peníze. „Výsledek jednání považuji za velký úspěch,“ vysvětluje Dolínek.

Po zavedení signálu budou cestující v metru moci telefonovat a využívat datové služby. O plošném zavedení komerčního wi-fi signálu si ale mohou Pražané do budoucna nechat zatím jen zdát. Dopravní podnik sice takzvanou wifinu již zavádí, v dohledné době však bude sloužit jen pro technologické zabezpečení metra.

„V budoucnu počítáme s tím, že bychom jeden až dva kanály v multikanálové wi-fi, kterou už jsme spustili v tunelech a ve vestibulech, uvolnili pro nekomerční využití našim cestujícím,“ doplňuje ředitel dopravního podniku Martin Gillar.

Rozšiřování signálu v tunelech by nemělo nijak ovlivnit běžný provoz. Operátoři totiž budou moci instalovat vyzařovací kabely a další technologie vždy pouze tři a půl hodiny denně, a to v noci, aby nebyl narušen provoz metra. „Proto si pokrytí celé sítě vyžádá delší časový úsek,“ dodává předseda dozorčí rady dopravního podniku a zastupitel Lukáš Kaucký.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám