metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Autodráha Slot Car Racing Clubu v Tusarově ulici.
Další 4 fotografie v galerii
Autodráha Slot Car Racing Clubu v Tusarově ulici. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Modeláři postavili Pražský okruh. V Holešovicích na něm závodí

1. dubna 2016  8:44 Petr Holeček Metro.cz
V bývalé přízemní dílně v Tusarově ulici v Holešovicích dokončili modeláři novou závodní dráhu. V sobotu se na ní pojede první závod. Nazvali ji stejně jako dopravní stavbu, na kterou Česko dostane z Bruselu zhruba čtyři miliardy korun - Pražský okruh.

„Náš okruh má jen třicet metrů a deset centimetrů k tomu. Oproti tomu kolem Prahy má ovšem osm jízdních pruhů,“ směje se šéf modelářského klubu SCRC-Praha 7 Libor Putz.

Fotogalerie

Klub fungující od roku 1968 spadá pod Dům dětí a mládeže Prahy 7 a loni se přestěhoval z rekonstruovaných prostor u vodárenské věže na Letné.

„Se slzou v oku jsme rozebrali naší starou dráhu. Kus si ale pověsíme na stěnu tady,“ říká s nostalgií.

Nová dráha je o deset metrů delší. „Skvělé je, že jde obcházet ze všech stran, to u staré nešlo. Také jsme pyšní na to, že má elektronické vyhodnocování výsledků,“ říká Putz.

Autodráha podle něj splňuje veškeré parametry pro pořádání oficiálních závodů dráhových automodelů pod záštitou Svazu modelářů České republiky.

Klubovna už čeká na významné akce. Od 16 hodin zde 19. dubna proběhne mistrovství Prahy žáků, v listopadu pak 48. ročník vytrvalostního šestihodinového závodu týmů, jež je nejstarším pohárovým závodem v Evropě.

Auto pro začátečníky vyjde do tisícovky, závoďák je dražší

Sestavit si vlastního závoďáka není levná záležitost, ale rozhodně není natolik finančně vyčerpávající, jako jiné druhy modelářství. V kategorii pro začátečníky G/12 jsou to stokoruny za jednotlivé díly.

Mladí modeláři si podvozek během půl roku vyrobí vlastní. K dokončení modelu pak musí koupit převod, pastorek, vodítko, osu, gumy, disky a karoserii. To vše obsahuje balíček za cenu kolem 450 korun. Dále je potřeba elektromotor za přibližně 350 korun.

Elektromotor pro slot cars je sestavený z různých dílů. Pro začátečníka je obtížné sestavit si ho vlastními silami. Tedy koupit si prázdný plášť, do něho vlepit magnety, vletovat správně ložisko, magnety vybrousit, zkompletovat čelo, vybrat kotvu či kotvy a nechat je rebalancovat, pak zabrousit uhlíky, osadit šunty a zaklapnout pérka s návleky. Proto se doporučuje koupě kompletního motoru.

Závodní „plechovka“ o třídu výš může spolknout už i tisíce korun. Motor může stát až dva tisíce, předepsaný podvozek přijde na 500 korun, odolná karoserie z lexanu stojí kolem stovky. Další stovky korun utratíte za další potřebné díly, třeba gumu na výrobu kol.

Klub stále přibírá nové členy

„Kdo teď v Česku v dráhové modelařině něco znamená, začínal u nás. Nebo s námi alespoň odjel hromadu závodů,“ říká Libor Putz.

Klub „dráhařů“ funguje na Praze 7 už od roku 1968. První členové se scházeli v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (nynější Výstaviště), kde měli svou první autodráhu. V roce 1974 se přesunuli pod křídla Domu dětí a mládeže Prahy 7 na Letnou do budovy pod letenskou vodárnou.

Nyní sídlí v Holešovicích. Modelářský klub přitom stále přijímá nové členy, děti od 8 do 15 let. Ty se zde učí stavět funkční automodely, čímž získají manuální zručnost, kterou mohou uplatnit i v dalším životě.

Kroužek probíhá vždy v úterý od 16 do 18 hodin a naleznete jej v prostorách Domu dětí a mládeže Praha 7, Tusarova č. 49-51.

Komentáře

Hlavní zprávy

Botanická zahrada slaví 50. Slibuje výstavy i nové vstupy

Vizualizace vstupního areálu Sever
vydáno 24. ledna 2019  9:44

První letošní velká výstava se koná v březnu. Skleník Fata Morgana zaplní orchideje.  celý článek

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám