metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 1 °C

Čtvrtek, 20. ledna 2022. Svátek má Ilona.

Větší foto
Náměstek primátorky Petr Dolínek. | foto: Magistrát hl. m. PrahyMetro.cz

Modrá je dobrá. Příprava parkovacích zón finišuje

  11:47
Už na jaře by měli lidé z Prahy 5 až Prahy 9 zaparkovat v nově zavedených zónách v jejich městských částech. V současné době se právě dokončují jejich projekty.

Náměstek primátorky Petr Dolínek, který má očekávaný projekt na starosti, plánuje, že předloží dokument městské radě během několika týdnů. Poté ho projednají městské části a definitivně by ho mohlo schválit už lednové zastupitelstvo hlavního města. Zóny podle něj vzniknou jen tam, kde si je přejí samy městské části.

„Poslední razítko na zóny dá městská část,“ slibuje radní Dolínek. Podle něj je nyní nejlepší čas, kdy se mohou lidé na městské části obracet se žádostmi o úpravu parkovacích zón. „Teď je ta doba, kdy městské části upravují hranice parkovacích zón,“ vysvětluje náměstek.

Značky pro parkovací zóny osadí do ulic na jaře

Malovat a osazovat značkami či automaty se zóny budou na jaře, v březnu a dubnu, až to počasí dovolí. Pak začnou platit. Plánované rozšíření parkovacích zón přinese pro motoristy řadu novinek. Tou největší bude rozdělení některých městských částí na více sektorů, přičemž parkovací karta bude platit jen v jednom z těchto sektorů.

Rozhodnutí, kolik bude mít městská část sektorů, je opět na jejich radnicích. Takže například malé Prahy 1, 2, 3 nebo ­7 budou jen jedním sektorem.

„Jsme malá městská část, chceme proto být jen jeden sektor. Celá městská část je totiž zhruba velká jako jeden sektor Prahy 4,“ říká zástupce starosty Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Parkovací automat.

Větší městské části se naopak plánují rozdělit na více sektorů. „Praha 5 se rozdělí na čtyři sektory,“ popisuje zástupce starosty Prahy 5 Jan Smetana. Podobně to bude vypadat třeba v ­Praze 6, kde by mohlo vzniknout hned šest sektorů. Ty mají vzniknout podle přirozených celků. Totéž platí i pro čtyřku, osmičku a devítku.

Počítá se se zvýšením parkovného i na 1200 korun

Mezi městskými částmi ale zatím není shoda na tom, kolik se za parkování bude platit. V současné době platí občané 700 korun, ale některé části jsou pro zvýšení až na 1200 korun.

Město navíc chce vyjít vstříc Pražanům, kteří mají roční kupon MHD. „Kdo má roční jízdné, by měl mít nějakou výhodu, chceme, aby místo jednoho sektoru dostal jako bonus kartu na všechny sektory ve své městské části,“ popisuje Dolínek.

Další městské části mají podle Dolínka s přijetím zón v budoucnu následovat. „Desítka, jedenáctka nebo třináctka plánují vyčkat, přestože mají plány mnohdy velmi dobře připravené,“ dodal Dolínek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zabijačka jako „polotovar“. Náramně chutné maso si musíte ovařit sami

vydáno 20. ledna 2022  5:37

Josef Lada by maloval vesnickou tradici asi jinak. Na prase tam totiž už moc nenarazíte.  celý článek

Neexistující cena, špatný bus i málem „oloupená“ seniorka

vydáno 19. ledna 2022  14:25

Přehled úsměvných současných kauz některých pražských politiků přináší deník Metro.  celý článek

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám