metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 15 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
Náměstek primátorky Petr Dolínek. | foto: Magistrát hl. m. PrahyMetro.cz

Modrá je dobrá. Příprava parkovacích zón finišuje

  11:47
Už na jaře by měli lidé z Prahy 5 až Prahy 9 zaparkovat v nově zavedených zónách v jejich městských částech. V současné době se právě dokončují jejich projekty.

Náměstek primátorky Petr Dolínek, který má očekávaný projekt na starosti, plánuje, že předloží dokument městské radě během několika týdnů. Poté ho projednají městské části a definitivně by ho mohlo schválit už lednové zastupitelstvo hlavního města. Zóny podle něj vzniknou jen tam, kde si je přejí samy městské části.

„Poslední razítko na zóny dá městská část,“ slibuje radní Dolínek. Podle něj je nyní nejlepší čas, kdy se mohou lidé na městské části obracet se žádostmi o úpravu parkovacích zón. „Teď je ta doba, kdy městské části upravují hranice parkovacích zón,“ vysvětluje náměstek.

Značky pro parkovací zóny osadí do ulic na jaře

Malovat a osazovat značkami či automaty se zóny budou na jaře, v březnu a dubnu, až to počasí dovolí. Pak začnou platit. Plánované rozšíření parkovacích zón přinese pro motoristy řadu novinek. Tou největší bude rozdělení některých městských částí na více sektorů, přičemž parkovací karta bude platit jen v jednom z těchto sektorů.

Rozhodnutí, kolik bude mít městská část sektorů, je opět na jejich radnicích. Takže například malé Prahy 1, 2, 3 nebo ­7 budou jen jedním sektorem.

„Jsme malá městská část, chceme proto být jen jeden sektor. Celá městská část je totiž zhruba velká jako jeden sektor Prahy 4,“ říká zástupce starosty Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Parkovací automat.

Parkovací automat.

Větší městské části se naopak plánují rozdělit na více sektorů. „Praha 5 se rozdělí na čtyři sektory,“ popisuje zástupce starosty Prahy 5 Jan Smetana. Podobně to bude vypadat třeba v ­Praze 6, kde by mohlo vzniknout hned šest sektorů. Ty mají vzniknout podle přirozených celků. Totéž platí i pro čtyřku, osmičku a devítku.

Počítá se se zvýšením parkovného i na 1200 korun

Mezi městskými částmi ale zatím není shoda na tom, kolik se za parkování bude platit. V současné době platí občané 700 korun, ale některé části jsou pro zvýšení až na 1200 korun.

Město navíc chce vyjít vstříc Pražanům, kteří mají roční kupon MHD. „Kdo má roční jízdné, by měl mít nějakou výhodu, chceme, aby místo jednoho sektoru dostal jako bonus kartu na všechny sektory ve své městské části,“ popisuje Dolínek.

Další městské části mají podle Dolínka s přijetím zón v budoucnu následovat. „Desítka, jedenáctka nebo třináctka plánují vyčkat, přestože mají plány mnohdy velmi dobře připravené,“ dodal Dolínek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy