metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Další 1 fotografie v galerii
Praha 12 se dočká tří propojených radničních budov. | foto: LoxiaMetro.cz

Modřanská radnice bude bílá jako cukr. Navrhla ji blondýna

  5:34
Nový velín Prahy 12 má konkrétní tvář. Dnes je k vidění v centru CAMP na Novém Městě.

Radnice má být moderní prostor, který bude fungovat pro maminku s dítětem, studenta i pro jeho babičku. Alespoň podle hlavní architektky nové modřanské radnice Jany Mastíkové, jejíž počin má v Pískové ulici začít vyrůstat na jaře.

Jak bude projekt sjednocených radničních budov, kterým se pro jejich hranatý tvar přezdívá kostky cukru, vypadat, si mohou Pražané prohlédnout dnes v podvečer v centru architektury CAMPve Vyšehradské ulici. Zdarma tu totiž proběhne přednáška na téma radnice jednadvacátého století. „S vědomím všech nezbytných parametrů jsme navrhli budovu důstojnou, ale nikoliv pompézní. Při kreativním návrhu jsme vycházeli z vlastního znaku městské části – na kterém je černobílá cukrová homole se zlatými zkříženými klíči. Právě místní cukrovar měl v minulosti velký podíl na rozvoji tehdy samostatné předměstské oblasti,“ říká pro deník Metro architektka Mastíková. 

Budova má být podle plánu dokončena do dvou let na pozemku v sousedství stávající radnice – mezi ulicemi Písková a Generála Šišky. Stavba má dostát svému přízvisku – radnice pro jednadvacáté století – i v dopravní obslužnosti. Vznikne totiž na místě plánované trasy metra D.

Nové budovy ale čelí také kritice. Některým Pražanům totiž připadá cena téměř 440 milionů korun za tři propojené domy radnice přemrštěná. Samotná hlavní architektka se však podle svých slov kritiky za projekt nedočkala. „Žádné negativní reakce jsem doposud nezaznamenala. Každý projekt jde zlepšovat, ale věřím ve vysokou profesionalitu celého našeho architektonického týmu Loxia. Máme více než dvacet let zkušeností s projektováním veřejných budov,“ dodává s úsměvem Mastíková.

Dvanáctá městská část je čtvrtou nejrozlehlejší částí Prahy a bydlí zde přes šedesát šest tisíc obyvatel. Potřeby velkého počtu místních i lidí, kteří tu jen pracují a vyřizují nezbytnosti, v současné době obstarává zhruba dvě stě dvacet úředníků a pětatřicet zastupitelů. Ti jsou rozmístěni v sedmi různých budovách v Modřanech a Kamýku.

Radnice proto vypsala výběrové řízení na projekt, který měl za cíl spojit všechna pracoviště na jednu adresu. Kromě administrativního zázemí má pak v třídílné bezbariérové budově vzniknout i společenský multifunkční sál, obřadní síň, restaurace, drobné obchody, kavárna a dětský koutek. „Například o multifunkční sál sloužící pro zasedání se zastupitelstvo v mezičase podělí s občany, a tak zde zázemí najdou také divadelní představení, plesy či aktivity místních zájmových spolků,“ uvádí za architekty z Loxia Štěpánka Mrázková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek