metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -2 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Praha 12 se dočká tří propojených radničních budov.
Další 1 fotografie v galerii
Praha 12 se dočká tří propojených radničních budov. | foto: LoxiaMetro.cz

Modřanská radnice bude bílá jako cukr. Navrhla ji blondýna

7. února 2019  5:34 Filip Jaroševský Metro.cz
Nový velín Prahy 12 má konkrétní tvář. Dnes je k vidění v centru CAMP na Novém Městě.

Radnice má být moderní prostor, který bude fungovat pro maminku s dítětem, studenta i pro jeho babičku. Alespoň podle hlavní architektky nové modřanské radnice Jany Mastíkové, jejíž počin má v Pískové ulici začít vyrůstat na jaře.

Jak bude projekt sjednocených radničních budov, kterým se pro jejich hranatý tvar přezdívá kostky cukru, vypadat, si mohou Pražané prohlédnout dnes v podvečer v centru architektury CAMPve Vyšehradské ulici. Zdarma tu totiž proběhne přednáška na téma radnice jednadvacátého století. „S vědomím všech nezbytných parametrů jsme navrhli budovu důstojnou, ale nikoliv pompézní. Při kreativním návrhu jsme vycházeli z vlastního znaku městské části – na kterém je černobílá cukrová homole se zlatými zkříženými klíči. Právě místní cukrovar měl v minulosti velký podíl na rozvoji tehdy samostatné předměstské oblasti,“ říká pro deník Metro architektka Mastíková. 

Budova má být podle plánu dokončena do dvou let na pozemku v sousedství stávající radnice – mezi ulicemi Písková a Generála Šišky. Stavba má dostát svému přízvisku – radnice pro jednadvacáté století – i v dopravní obslužnosti. Vznikne totiž na místě plánované trasy metra D.

Nové budovy ale čelí také kritice. Některým Pražanům totiž připadá cena téměř 440 milionů korun za tři propojené domy radnice přemrštěná. Samotná hlavní architektka se však podle svých slov kritiky za projekt nedočkala. „Žádné negativní reakce jsem doposud nezaznamenala. Každý projekt jde zlepšovat, ale věřím ve vysokou profesionalitu celého našeho architektonického týmu Loxia. Máme více než dvacet let zkušeností s projektováním veřejných budov,“ dodává s úsměvem Mastíková.

Dvanáctá městská část je čtvrtou nejrozlehlejší částí Prahy a bydlí zde přes šedesát šest tisíc obyvatel. Potřeby velkého počtu místních i lidí, kteří tu jen pracují a vyřizují nezbytnosti, v současné době obstarává zhruba dvě stě dvacet úředníků a pětatřicet zastupitelů. Ti jsou rozmístěni v sedmi různých budovách v Modřanech a Kamýku.

Radnice proto vypsala výběrové řízení na projekt, který měl za cíl spojit všechna pracoviště na jednu adresu. Kromě administrativního zázemí má pak v třídílné bezbariérové budově vzniknout i společenský multifunkční sál, obřadní síň, restaurace, drobné obchody, kavárna a dětský koutek. „Například o multifunkční sál sloužící pro zasedání se zastupitelstvo v mezičase podělí s občany, a tak zde zázemí najdou také divadelní představení, plesy či aktivity místních zájmových spolků,“ uvádí za architekty z Loxia Štěpánka Mrázková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy