metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Neděle, 21. dubna 2019. Svátek má Alexandra.
Praha 12 se dočká tří propojených radničních budov.
Další 1 fotografie v galerii
Praha 12 se dočká tří propojených radničních budov. | foto: LoxiaMetro.cz

Modřanská radnice bude bílá jako cukr. Navrhla ji blondýna

7. února 2019  5:34 Filip Jaroševský Metro.cz
Nový velín Prahy 12 má konkrétní tvář. Dnes je k vidění v centru CAMP na Novém Městě.

Radnice má být moderní prostor, který bude fungovat pro maminku s dítětem, studenta i pro jeho babičku. Alespoň podle hlavní architektky nové modřanské radnice Jany Mastíkové, jejíž počin má v Pískové ulici začít vyrůstat na jaře.

Jak bude projekt sjednocených radničních budov, kterým se pro jejich hranatý tvar přezdívá kostky cukru, vypadat, si mohou Pražané prohlédnout dnes v podvečer v centru architektury CAMPve Vyšehradské ulici. Zdarma tu totiž proběhne přednáška na téma radnice jednadvacátého století. „S vědomím všech nezbytných parametrů jsme navrhli budovu důstojnou, ale nikoliv pompézní. Při kreativním návrhu jsme vycházeli z vlastního znaku městské části – na kterém je černobílá cukrová homole se zlatými zkříženými klíči. Právě místní cukrovar měl v minulosti velký podíl na rozvoji tehdy samostatné předměstské oblasti,“ říká pro deník Metro architektka Mastíková. 

Budova má být podle plánu dokončena do dvou let na pozemku v sousedství stávající radnice – mezi ulicemi Písková a Generála Šišky. Stavba má dostát svému přízvisku – radnice pro jednadvacáté století – i v dopravní obslužnosti. Vznikne totiž na místě plánované trasy metra D.

Nové budovy ale čelí také kritice. Některým Pražanům totiž připadá cena téměř 440 milionů korun za tři propojené domy radnice přemrštěná. Samotná hlavní architektka se však podle svých slov kritiky za projekt nedočkala. „Žádné negativní reakce jsem doposud nezaznamenala. Každý projekt jde zlepšovat, ale věřím ve vysokou profesionalitu celého našeho architektonického týmu Loxia. Máme více než dvacet let zkušeností s projektováním veřejných budov,“ dodává s úsměvem Mastíková.

Dvanáctá městská část je čtvrtou nejrozlehlejší částí Prahy a bydlí zde přes šedesát šest tisíc obyvatel. Potřeby velkého počtu místních i lidí, kteří tu jen pracují a vyřizují nezbytnosti, v současné době obstarává zhruba dvě stě dvacet úředníků a pětatřicet zastupitelů. Ti jsou rozmístěni v sedmi různých budovách v Modřanech a Kamýku.

Radnice proto vypsala výběrové řízení na projekt, který měl za cíl spojit všechna pracoviště na jednu adresu. Kromě administrativního zázemí má pak v třídílné bezbariérové budově vzniknout i společenský multifunkční sál, obřadní síň, restaurace, drobné obchody, kavárna a dětský koutek. „Například o multifunkční sál sloužící pro zasedání se zastupitelstvo v mezičase podělí s občany, a tak zde zázemí najdou také divadelní představení, plesy či aktivity místních zájmových spolků,“ uvádí za architekty z Loxia Štěpánka Mrázková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

První album jsme nahráli zmrzlí a naštvaní ve stodole

Shizzle Orchestra
vydáno 21. dubna 2019  9:52

Shizzle Orchestra je neotřelá jedenáctičlenná kapela, která se nebojí kombinovat drsný realistický rap a honosný orchestrální doprovod. Jak o sobě sami...  celý článek

Mám rizikové povolání, směje se umělkyně Míla Fürstová

Výtvarnice Míla Fürstová se svými pracemi
vydáno 20. dubna 2019  12:22

Úspěšná česká umělkyně žijící v Anglii představí už v červnu v Rudolfinu dokument Křídla pro Coldplay. Míla Fürstová rozebrala v rozhovoru pro deník Metro...  celý článek

Poslední epizody za rohem! Loučí se John Snow i Sheldon, diváci se bouří

Oblíbený seriál končí.
vydáno 19. dubna 2019  20:56

Diváci po celém světě propadli americkým seriálům. Miluje je i seriálový národ – Češi. Jenže krvavá Hra o trůny, komediální Teorie velkého třesku, dětsky...  celý článek

Pár tipů, jak prožít Velikonoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. dubna 2019  13:50,  aktualizováno  16:50

Kam vyrazit s rodinou či přáteli během velikonočních svátků? Nabídka je vskutku pestrá, vybrali jsme pár nejzajímavějších akcí, kterými se můžete...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám