metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Modré zóny zůstávají prázdné, změnit se to ale má až za dva roky

  13:48
Deset let Praha není schopná vyřešit problematické parkování. V pracovní době a o víkendech jsou modré rezidenční zóny v některých čtvrtích více jak poloprázdné. Zefektivnění systému parkování nabírá několikaleté zpoždění.

Parkování v Praze

Parkovací zóny jsou nyní zavedeny v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16 - Radotíně.

  • V budoucnu se počítá s rozšířením do Prahy 4, 5, 6 a 8.
  • Zóny placeného stání tvoří nejčastější příčinu odtahů vozů. Za tento přestupek nařídili strážníci v roce 2014 celkem 18 049 odtahů.

„Nedávno jsem potřeboval zajít ke krejčímu v blízkosti náměstí Jiřího z Poděbrad. Na modré bylo celkem dost místa k parkování, ale platit 120 korun za dvě hodiny, se mi opravdu nechce. Nejbližší volnou smíšenou zónu jsem našel až několik stovek metrů daleko,“ popisuje svou zkušenost řidič Petr.

Prázdné modré zóny jsou nejvíce znatelné v Praze 3. Podle statistik městské části je jejich průměrné denní obsazení 67 procent. Deník Metro se proto oblast vydal prozkoumat. Volná místa, která by mohli návštěvníci využít, byla hned v okolí výstupu ze stanice metra Jiřího z Poděbrad.

O několik desítek metrů dál jsme narazili i na téměř prázdné bloky ulic. Návštěvnické zóny pro nerezidenty se naopak těší větší oblibě. Na zelené neboli střednědobé můžete auto nechat maximálně 6 hodin, na oranžové neboli krátkodobé dvě hodiny. Střednědobé stání vyjde na 30 korun za hodinu, krátkodobé na 40 korun za hodinu. Najít ale tyto zóny volné, bývá někdy problém. Aktuálně zabírají totiž zhruba jen 15 procent všech forem placeného stání a řidiči si stěžují na jejich nedostatek.

Problém s nízkým obsazením modrých zón si magistrát začal uvědomovat zhruba před deseti lety. Zavedl proto systém stíracích karet, které umožní v zóně po omezenou dobu parkovat. O jejich existenci však hodně řidičů neví a většina je považuje za předražené. Levnější parkovací karta vyjde na 60 korun za hodinu.

Město proto přišlo s návrhem na jiné řešení, a to pustit na modré zóny i auta návštěvníků. Systém měl platit od ledna 2015, tehdejší vedení magistrátu si od něj slibovalo lepší možnost parkování pro podnikatele nebo návštěvy příbuzných. Po volbách se ale vše změnilo. Postupné rozšiřování těchto smíšených zón by mělo podle posledních informací začít asi až v roce 2017.

Za několikaleté odložení může údajně absence moderních parkovacích automatů. „V nových zónách se parkování bude kontrolovat podle registrační značky auta. Proto momentálně jednáme o dodání jiných automatů, případně modernizaci těch nynějších. Všechny jsou v současné době v majetku správců a do vlastnictví města přejdou mezi lety 2017 a 2018. Až pak s nimi bude moci Praha nakládat dle libosti,“ tvrdí asistentka náměstka pro dopravu Monika Lojínová.

Koncepce nového parkování počítá i s rozdělením částí Prahy na tzv. květinky. To znamená, že by si rezident mohl koupit parkovací kartu pouze do ulice, kde bydlí, a jejího bezprostředního okolí.

V efektivnějším využití systému placeného stání se Praha může inspirovat v zahraničí. Například v Bruselu mohou nerezidenti v době malého obsazení modrých zón parkovat až dvě hodiny zdarma. Podobná pravidla platí také ve Francii a v Holandsku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek