metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Mohér či kašmír? Tohle nosíte

  12:20
Často se v obchodech díváme na cedulky, ale málokdy zcela rozumíme tomu, co znamenají. Deník Metro to chce změnit.

Další 2 fotografie v galerii
Módní žurnalistka Olga Egler má svetry také v oblibě. | foto: Archiv

Jaký rozdíl je mezi kašmírem, merino vlnou, lnem či alpakou? Nejen muži, ale ani ženy v této problematice nemají mnohdy jasno. Deník Metro proto pro čtenáře připravil malý slovníček, jak se v cedulkách na oblečení vyznat. Při tvorbě článku jsme intenzivně spolupracovali s odbornicí na slovo vzatou – módní redaktorkou a influencerkou Olgou Egler, jež svými články přispívá i do tvorby prestižní české odnože kultovního časopisu Vogue.

„Často se v obchodech díváme na cedulky, ale málokdy opravdu rozumíme tomu, co znamenají. Přitom před sebou máme ještě pár studených týdnů, a proto je potřeba správně zvolit něco, co nás zahřeje nejen na duši. Většině lidí naskočí v hlavě samozřejmě vlna. Není však vlna jako vlna. Kromě té klasické – ovčí – existují i různé jiné alternativy, na které se můžete spolehnout za každého počasí, v zimě, ale třeba i v létě,“ říká pro deník Metro Egler.

Jak to vidím já

Ačkoli nejsem při orientaci v nejrůznějších lehkých látkách právě novic, předloni v létě jsem se zamiloval do lnu a konopí. Přeceňovaná a všudypřítomná bavlna, či nedejbože neprodyšný polyester a džínovina, na mě od té doby v teplejších dnech nesmějí. Uzavřené boty a dlouhé kalhoty z těchto materiálů, které jsem jako správný elegán nucen nosit i ve čtyřicetistupňových vedrech, se totiž díky těmto materiálům hned nosí snáz. A to je fajn. Jak totiž říká popularizátor etikety Ladislav Špaček, oblečení tu není jen proto, aby nám bylo pohodlné.

Filip Jaroševský

redaktor deníku Metro

Jehněčí vlna (Lambswool)
Jak již napovídá název, tento typ vlny pochází z mladé ovečky. Je to první střižní vlna z ovce, tedy sedm měsíců poté, co jí naroste první kožíšek. „Je typická svým mastnějším povrchem díky vyššímu obsahu lanolinu a je také jemnější oproti vlně ze starších ovcí. Díky tomu je také méně pravděpodobné, že způsobí dráždivé pocity, avšak pro někoho může být naopak kousavější,“ vysvětluje Egler.

Merino vlna
Tato vlna pochází ze speciálního plemene ovcí merino. Vyrábí se převážně v Austrálii a na Novém Zélandu. Má velmi jemná vlákna, díky nimž je lehká a příjemná. „Jedná se o skvělý materiál pro přímý kontakt s pokožkou a také se používá jako základní vrstva či příměs pro sportovní aktivity. Má fantastické absorpční a termoizolační schopnosti a odolnost vůči zápachu,“ dodává Egler. Merino vlna je také přirozeně elastická a jednoduchá na údržbu, jelikož velmi rychle schne.

Kašmír
Jeho název je odvozen z Kašmírského údolí v Himálaji, odkud dříve exkluzivně pocházel. Původně tento materiál symbolizoval luxus, jelikož nebyl dostupný jen tak někomu. 

„Tato speciální příze pochází z vláken vyrobených ze spodní vrstvy kožichu kašmírských koz žijících hlavně v Mongolsku a Číně. Tahle oblast je charakteristická velkými výkyvy teplot mezi ročními obdobími. Tamnímu drsnému klimatu se kozy přizpůsobují díky dvojité vrstvě své vlny – vnější vrstva chrání před vlhkostí a spodní, ultra jemná srst, izoluje od silných mrazů i nadměrného horka,“ popisuje Egler.

Proces získávání je velmi pracný, a proto je kašmír výrazně dražší oproti jiným druhům vlny. „Na rozdíl od klasické vlny je kašmír výrazně lehčí, měkčí, odolnější vůči pomačkání a při správné údržbě má i delší životnost. Je unikátní svou termoregulací, díky které se může nosit v zimě i v létě. Hřeje, avšak tělo nepřehřívá,“ doplňuje pro deník Metro Egler.

Alpaka
Alpaky jsou zvířata chovaná v Jižní Americe. Produkují dutou vlnu, díky čemuž je o mnoho lehčí než ovčí. Tato vlna je svými vlastnostmi podobná kašmíru. Je stejně teplá, avšak strukturou o něco pevnější. Stejně jako merino vlna má skvělé absorpční schopnosti a je také používána jako příměs do sportovních oděvů.

Alpaka

„Alpaky produkují o mnoho více vlny než ovce, avšak s minimálním ekologickým dopadem, a proto je považována za nejudržitelnější variantu vlny. Mají efektivní stravovací a pitné návyky, tedy neničí přirozenou vegetaci, jedí mnohem méně než ovce a jejich trus slouží jako skvělé přírodní hnojivo,“ vysvětluje výhody využívání alpak v módním průmyslu Egler.

Kopyta těchto zvířat jsou šetrná k terénu a zároveň velmi přizpůsobivá v jakýmkoli podmínkám. Vlna z alpaky se nyní považuje za „nový kašmír“, a to díky vysoké kvalitě, dobré ceně, ale také zvyšujícímu se množství nekvalitního čínského kašmíru. Ten nyní zaplavuje světový i tuzemský trh.

Mohér (Mohair)
Mohér pochází z angorské kozy a již na první pohled je jedinečný svou délkou a leskem. Nehledě na lehkou váhu je velmi odolný a pevný. Díky tomu, a svým antibakteriálním vlastnostem (společně s výbornými izolačními schopnostmi), je hojně užíván v čalounictví a také jako příměs do obleků a podšívek. Má také dobré tvarovací schopnosti a pozoruhodně dobře snáší barviva. „Jedná se o jedno z nejstarších textilních vláken. Většina produkce pochází z Jižní Afriky, Turecka a Texasu,“ objasňuje Egler.

Angora
Tento hebký materiál bývá často chybně zaměňován za vlnu z „angorských koz“, tedy mohéru (viz výše). Ve skutečnosti se jedná o vlnu ze srsti angorského králíka, což je nejjemnější živočišné vlákno. Je velmi lehké, jemnější než kašmír, ale má velmi nízkou pružnost.

„Z tohoto důvodu je také angora často kombinována se silnějšími nebo pružnějšími materiály,“ uvádí Egler.

Získávání a zpracování angory je časově a finančně náročné a mnoho lidí zpochybňuje etiku výrobního postupu i podmínky, ve kterých tito králíci žijí. Většina angory totiž pochází z Číny (90 procent), která nemá žádné regulační normy pro zacházení s chovnými zvířaty ani žádné sankce za jejich týrání.

Velbloud (Camel)
Pro výrobu této příze se používá srst z velbloudů baktrijských, kteří se chovají v chladných oblastech Mongolska, Číny a Ruska. Zatímco většina druhů vlny je získávána stříháním, velbloud baktrijský přirozeně líná každé jaro, což znamená, že získávání tohoto materiálu je obvykle udržitelné. „Existují dva druhy velbloudí vlny: svrchní ochranná vrstva, která je hrubá a nepružná (často používaná na koberce a přikrývky), a spodní izolační vrstva, jež je velmi jemná a na omak podobná kašmíru. Příze z jemnější vlny se často mísí s jinými druhy materiálů a používá se na kabáty, svetry, čepice a šály, ale také na punčochové zboží (v tomto případě v kombinaci s nylonem). Vlákna jsou dutá, a proto lehká, se skvělými izolačními schopnostmi. Je charakteristická svou lesklou, zlatavou barvou a kašmírovou jemností,“ uzavírá pro Metro Olga Egler. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek