metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 11. června 2023. Svátek má Bruno
Jakub Michálek. | foto: archiv Pirátské strany

Moje priorita bude kontrola mocných, říká Jakub Michálek

  13:13
Lídrem Pirátské strany v Praze je Jakub Michálek. Deník Metro se ho ptal jako dalšího v řadě v sérii předvolebních rozhovorů.

Jste komunální politik a pražský zastupitel. Je to cenná zkušenost?
V Česku asi není žádná tvrdší škola než pražský magistrát. Za tři roky v opozičních lavicích jsme upozornili na nešvary pražské politiky a místa, kde utíkají peníze. Například jsme prosadili usnesení k dobré praxi při řízení městských firem a proti politickým trafikám, které však primátorka nerespektuje. Zmapovali jsme kauzu Opencard a řešili jsme desítky projektů v informatice. Prosadili jsme zveřejnění návrhu územního plánu, aby lidé věděli, co se jim má stavět za plotem, a měli šanci se k tomu vyjádřit. Snažíme se také zlepšit MHD, třeba aby v Blance jezdily autobusy a zrychlilo se tak spojení z Bohnic do Dejvic. Jako jediný zastupitel jsem v tomto volebním období předložil i návrh zákona, který by vyřešil okrádání turistů ve směnárnách.

Ponesete si do velké politiky nějaké pražské téma?
Moje velké téma jsou nájmy v Praze, které vzrostly o 30 procent za poslední dva roky. Tento problém ale nemá jednoduché populistické řešení. Piráti navrhují digitalizaci stavebního řízení, aby se zrychlilo. Stavět se má podle nás na brownfieldech, není vhodné likvidovat pole a zahušťovat sídliště. Naposledy jsme zabránili 16patrovým panelákům, které chtěl miliardář Radovan Vítek postavit na sídlišti Ládví. Jako zastupitel jsem také upozornil, že obecní byty jsou za směšně nízké nájmy přenechávány soudcům a státním zástupcům. Obecní bydlení nesmí být pro prominenty. Vedle toho jsme navrhli aktualizaci zákonů pro Airbnb a dát obcím možnost řešit dlouhodobě prázdné domy.

Vedete speciální kampaň?
Měli jsme solární loď a speciální vězeňský autobus. Rozdali jsme v Praze asi 120 tisíc kusů Pirátských listů. Piráti na ulici nejsou placené hostesky, ale naši kandidáti a víc než 150 dobrovolníků. Vysvětlujeme lidem, že současní politici změny nepřinesou a že to chce někoho čerstvého.

Na co se chcete ve Sněmovně zaměřit?
Moje priorita bude kontrola moci a mocných, pokud možno s maximálním využitím počítačů a automatizace. V Praze jsem zdokumentoval podvod v kauze Opencard, pronájmu Škodova paláce a celou řadu dalších kauz. Taky na mě kvůli tomu útočili Bém či Jansta. Současný stát dává moc prostoru korupci. My chceme, aby měl každý občan možnost ověřit si na internetu faktury, dotace a jiné platby z veřejných peněz. Chceme, aby u každého výdaje byl dohledatelný osobně zodpovědný člověk. Nejde jen o sliby, Pirátská strana tak hlavně sama doopravdy funguje. Digitalizace umožní, aby člověk nečekal na úřadech, ale téměř vše si vyřídil z domova nebo na Czech Pointu, a může z nás udělat ekonomického tygra.

Jsou Piráti připraveni na Sněmovnu?
Máme tři roky zkušeností z magistrátu. Piráti jsou tu 8 let, dobře se známe, držíme při sobě a za našimi lidmi jsou výsledky. Naše kandidáty mohou lidi posoudit podle toho, co dělají v Praze jako zastupitelé. Expertka na životní prostředí Dana Balcarová razantně vystupuje proti zástavbě náměstí OSN v Praze 9. Informatik Ondra Profant zprovoznil na magistrátu otevřená data a snížil rozpočet na IT. Zastupitelka v Praze 10 Olča Richterová tam hlídá obecní majetek, přitom pomáhala pečovat o dlouhodobě nemocnou babičku a své nově narozené syny. Bývalý předseda Menzy ČR Václav Fořtík patří mezi nejlepší české odborníky na rozvíjení talentu dětí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mistr koloběžek. Nesčetněkrát spadnete, pak se zvednete a jdete to zkusit znovu

vydáno 10. června 2023  9:28

„Na koloběžce se naučíte překonávat překážky a nevzdávat se,“ říká třiadvacetiletý Richard Zelinka, který se může pochlubit trojnásobným titulem mistr...  celý článek

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek