metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Větší foto
Takhle spatříte Národní divadlo v slavnostním večerním osvětlení při pohledu z mostu Legií. | foto: Kudy z nudy

Montérky do divadel přinesl komunismus, Češi se polepšili

  13:59
Jako nahý v trní se může cítit člověk, jenž navštíví divadelní představení v obleku. Mezi osvetrovanými diváky je černou ovcí.

„V létě jsem byli s manželem v přírodním divadle v Českém Krumlově,“ vzpomíná Markéta, pracovnice reklamní agentury. „Neoblékli jsme se jako do Národního, ale měli jsme slušné večerní divadelní oblečení. Byli jsme jediní. Aspoň mě potěšilo, že jsme zaslechli komentáře dam k partnerům – vidíš, takhle se chodí do divadla!“ říká Markéta.

V padesátých letech padla hranice slušného oblečení na kulturních akcích. Po vítězství „pracujícího lidu“ se i velká divadla zaplnila montérkami. Když se vše jakžtakž vrátilo do normálu, po pádu komunismu se kultura prala s úbytkem diváků. Mnohá divadla tak vyšla vstříc zahraničním turistům a hlediště zaplnily džíny, trička, ale i kraťasy. Na některých představeních v Praze nebývaly (a nejsou) výjimkou ani „módní“ tepláky.

„Nemáme žádnou zákonnou páku, nemůžeme diváka, pokud není špinavý, nevpustit,“ přiznává pro deník Metro ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian. Na propagačních materiálech a na webu se alespoň uvádí, že „divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení“. Není to podle něho bolest jen našich divadel. „Vezl jsem si na premiéru do newyorské Metropolitní opery oblek, ale narazil jsem tam vedle rób za stovky tisíc korun i na páry, které dorazily v lyžařském oblečení,“ komentuje Burian. Diváky je podle něj třeba trpělivě edukovat.

„Extrémy jako tepláky, kraťasy či špinavé tenisky opravdu nevidíme,“ řekla deníku Metro Šárka Swiderová, mluvčí ostravského Národního divadla moravskoslezského. „Hlavně na balet nebo operu chodí publikum slavnostně oblečené. Pořád bereme návštěvu velkého divadla jako svátek,“ říká Swiderová.

Vázanka za poplatek

  • „Dnes si muž myslí, že když si ráno oblékne džíny a košili, je to ideální kombinace, ve které může být ráno v práci a večer v divadle,“ říká Ladislav Špaček.
  • Traduje se, že do některých pražských vináren, a to ještě v padesátých letech minulého století, obsluha nevpustila pána, když přišel bez kravaty. Erární  vázanky půjčovaly šatnářky za pět až deset korun.

„K naší velké radosti chodí diváci oblečeni adekvátně představení a charakteru budovy,“ pochvaluje si Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno. „Mám dokonce pocit, že si to užívají. Dámy mohou na premiéře předvést velké večerní šaty a pánové už nosívají i smoking,“ doplňuje Glaser. Výjimkou bývá jen konec sezony v červnu, kdy jdou venkovní teploty nahoru a klimatizace je zcela nezvládá. Diváci pak přizpůsobí oblečení daným teplotám, ale v šortkách v Brně do divadla nikdo nechodí.

„Naštěstí to není náš problém,“ řekla deníku Metro Dana Neumannová, ředitelka Karlovarského městského divadla. „Diváci vědí, jak se mají oblékat,“ dodává. V tištěném programu mají karlovarští navíc uvedeno: „Děkujeme, že navštěvujete divadlo ve společenském oděvu.“ 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy