metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 2 fotografie v galerii
Motýl u Kačerova | foto: Metro.cz

Motýl je vandalismus, kůň a keporkak pro změnu umění

  5:48
Zajímavou uměleckou instalaci z Kačerova Správa železnic bez milosti odstraní.

Už pár týdnů zdobí železniční most přes Vídeňskou ulici modrý motýl. Kromě barevného díla je most nedaleko stanice Kačerov ještě ověšen nápisem „HMEGUC“. Ten je vytvořen z větví a přichycen na plot. Zatímco kolemjdoucí výzdoba upoutá, Správě železnic se lidová tvořivost vůbec nelíbí.

Viadukt má ochranku

  • Negrelliho viadukt hlídá stráž objednaná Správou železnic. Důvodem jsou opakované útoky vandalů.
  • l V případech, kdy jsou pachatelé vandalismu dopadeni, je jim následně dávána k úhradě škoda ve výši nákladů na uvedení objektu do původního stavu. Ve spolupráci s policií bylo letos již několik osob zadrženo.

„Původce instalace není znám a jedná se o druh vandalismu,“ komentuje pro deník Metro motýla a nápis Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic. Ten také připomíná, že jsou výtvory nainstalovány v místě veřejnosti nepřístupném a nebezpečném, protože jde o provozovanou dopravní cestu. „Tyto instalace Správa železnic odstraní,“ dodal Gavenda, který zároveň připomněl, že se státní organizace uměleckým výtvorům poblíž trati nebrání, jejich autor se ale musí nejprve se správou na instalaci domluvit.

Příklad dobré spolupráce je například čerstvý projekt na rekonstruované trase mezi Radotínem a Velkou Chuchlí. Správa železnic tu navázala spolupráci s výtvarnou skupinou Malujeme jinak, která realizuje velkoformátové nástěnné malby, tzv. muraly. 

U přejezdu ve Velké Chuchli je vytvořen motiv Kůň v běhu. Dalším dílem na trase k Radotínu je výjev s názvem Anděl dnešní doby. Třetí největší pomalovanou stěnou je plocha přímo v Radotíně. „Do malby bylo zvoleno několik motivů, které jsou konkrétní, jako je keporkak rozmotaný do spirály jako poukázání na ekologické dopady jeho lovu. Dalším tématem jsou železnice a vlaky,“ popisuje dílo Gavenda.

Malby mají zároveň sloužit jako prevence proti vandalům. „Správa železnic se pro vznik muralů rozhodla z důvodu zabránění poškození zdí sprejery. V graffiti komunitě jsou členové skupiny Malujeme jinak respektovaní, tudíž nevzniká potřeba do vytvořených děl dále zasahovat a ničit je,“ dodal mluvčí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek