metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Další 2 fotografie v galerii
Motýl u Kačerova | foto: Metro.cz

Motýl je vandalismus, kůň a keporkak pro změnu umění

  5:48
Zajímavou uměleckou instalaci z Kačerova Správa železnic bez milosti odstraní.

Už pár týdnů zdobí železniční most přes Vídeňskou ulici modrý motýl. Kromě barevného díla je most nedaleko stanice Kačerov ještě ověšen nápisem „HMEGUC“. Ten je vytvořen z větví a přichycen na plot. Zatímco kolemjdoucí výzdoba upoutá, Správě železnic se lidová tvořivost vůbec nelíbí.

Viadukt má ochranku

  • Negrelliho viadukt hlídá stráž objednaná Správou železnic. Důvodem jsou opakované útoky vandalů.
  • l V případech, kdy jsou pachatelé vandalismu dopadeni, je jim následně dávána k úhradě škoda ve výši nákladů na uvedení objektu do původního stavu. Ve spolupráci s policií bylo letos již několik osob zadrženo.

„Původce instalace není znám a jedná se o druh vandalismu,“ komentuje pro deník Metro motýla a nápis Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic. Ten také připomíná, že jsou výtvory nainstalovány v místě veřejnosti nepřístupném a nebezpečném, protože jde o provozovanou dopravní cestu. „Tyto instalace Správa železnic odstraní,“ dodal Gavenda, který zároveň připomněl, že se státní organizace uměleckým výtvorům poblíž trati nebrání, jejich autor se ale musí nejprve se správou na instalaci domluvit.

Příklad dobré spolupráce je například čerstvý projekt na rekonstruované trase mezi Radotínem a Velkou Chuchlí. Správa železnic tu navázala spolupráci s výtvarnou skupinou Malujeme jinak, která realizuje velkoformátové nástěnné malby, tzv. muraly. 

U přejezdu ve Velké Chuchli je vytvořen motiv Kůň v běhu. Dalším dílem na trase k Radotínu je výjev s názvem Anděl dnešní doby. Třetí největší pomalovanou stěnou je plocha přímo v Radotíně. „Do malby bylo zvoleno několik motivů, které jsou konkrétní, jako je keporkak rozmotaný do spirály jako poukázání na ekologické dopady jeho lovu. Dalším tématem jsou železnice a vlaky,“ popisuje dílo Gavenda.

Malby mají zároveň sloužit jako prevence proti vandalům. „Správa železnic se pro vznik muralů rozhodla z důvodu zabránění poškození zdí sprejery. V graffiti komunitě jsou členové skupiny Malujeme jinak respektovaní, tudíž nevzniká potřeba do vytvořených děl dále zasahovat a ničit je,“ dodal mluvčí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy