metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Další 4 fotografie v galerii
Výstava motýlů v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji | foto: Pavel Urban, Metro.cz

Motýli v Troji jsou tentokrát jedovatí. Ke skleníku přijdete novým vchodem

  9:54
Oblíbená výstava v Botanické zahradě Praha je letos později než obvykle. Potrvá šest týdnů. Poté, co se otevřel v Troji skleník Fata Morgana, mohou tam kromě návštěvníků zamířit i tisíce motýlů. Od včerejška je možné vidět první várku.

„Těší mě, že můžeme návštěvníky opět pozvat do našeho unikátního skleníku na oblíbenou výstavu motýlů. Tyto výstavy se u nás konají už od roku 2004. V loňském roce se akce z důvodu uzavření skleníku v rámci protiepidemických opatření nekonala. Letošní ročník potrvá šest týdnů,“ zve na výstavu Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady Praha.

Zájemci se mohou těšit na oblíbené „soví motýly“, kteří dosahují velikosti až 16 centimetrů, nebo modré babočky rodu Morpho. Co se týče nejjedovatějšího motýla, jde o monarchu stěhovavého. „Jedovatí motýli mají výstražné barvy: červenou, oranžovou, žlutou střídající se s černou. Návštěvníci se ale nemusí bát, motýli jsou jedovatí pouze pro své predátory,“ říká kurátorka výstavy Eva Smržová. Přesto prosí lidi, aby na motýly nesahali. „Expozice je letos o měsíc později, takže budou ve skleníku létat i jiné druhy než obvykle,“ dodává Smržová. Do Prahy dorazí postupně na 5500 kukel několika desítek druhů exotických motýlů. Míří sem z farmy ve Stratfordu nad Avonou.

Kmotry výstavy byly jako obvykle známé osobnosti. Moderátorka a sportovkyně Gabriela Soukalová se vždycky těšila, že ji nějaký muž pozve na sbírku motýlů. „To se nestalo, tak jsem ráda, že jsem tady a můžu si je prohlédnout,“ uvádí Soukalová.

Do skleníku se návštěvníci dostanou novým vstupním areálem, který byl dostavěn během pandemie, když musel být areál uzavřen. Moderní a bezbariérový vstup nabízí kromě jiného posezení u vodních prvků nebo při občerstvení v nové restauraci. Vedle ní je také vzdělávací prostor.

Expozici motýlů je možné navštívit od 9. června do 18. července každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin. Na základě opatření vlády může být ve vnitřních prostorách Fata Morgany maximálně sto lidí.

Vstupní areál u skleníku

  • Sto třicet milionů korun stála výstavba vstupu u tropického skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě hlavního města Prahy.
  • V objektu je návštěvníkům k dispozici také restaurace a přednáškový sál.
  • Magistrát plánuje i stavbu výstavního sálu v areálu jih. V nové expozici by mohly být vnitřní výstavy květin a prostor pro svatební obřady. Výstavní sál by mohli dokončit na přelomu let 2023 a 2024.
  • Příští rok začne výstavba přemostění obou částí zahrady.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek