metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 4 fotografie v galerii
Výstava motýlů v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji | foto: Pavel Urban, Metro.cz

Motýli v Troji jsou tentokrát jedovatí. Ke skleníku přijdete novým vchodem

  9:54
Oblíbená výstava v Botanické zahradě Praha je letos později než obvykle. Potrvá šest týdnů. Poté, co se otevřel v Troji skleník Fata Morgana, mohou tam kromě návštěvníků zamířit i tisíce motýlů. Od včerejška je možné vidět první várku.

„Těší mě, že můžeme návštěvníky opět pozvat do našeho unikátního skleníku na oblíbenou výstavu motýlů. Tyto výstavy se u nás konají už od roku 2004. V loňském roce se akce z důvodu uzavření skleníku v rámci protiepidemických opatření nekonala. Letošní ročník potrvá šest týdnů,“ zve na výstavu Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady Praha.

Zájemci se mohou těšit na oblíbené „soví motýly“, kteří dosahují velikosti až 16 centimetrů, nebo modré babočky rodu Morpho. Co se týče nejjedovatějšího motýla, jde o monarchu stěhovavého. „Jedovatí motýli mají výstražné barvy: červenou, oranžovou, žlutou střídající se s černou. Návštěvníci se ale nemusí bát, motýli jsou jedovatí pouze pro své predátory,“ říká kurátorka výstavy Eva Smržová. Přesto prosí lidi, aby na motýly nesahali. „Expozice je letos o měsíc později, takže budou ve skleníku létat i jiné druhy než obvykle,“ dodává Smržová. Do Prahy dorazí postupně na 5500 kukel několika desítek druhů exotických motýlů. Míří sem z farmy ve Stratfordu nad Avonou.

Kmotry výstavy byly jako obvykle známé osobnosti. Moderátorka a sportovkyně Gabriela Soukalová se vždycky těšila, že ji nějaký muž pozve na sbírku motýlů. „To se nestalo, tak jsem ráda, že jsem tady a můžu si je prohlédnout,“ uvádí Soukalová.

Do skleníku se návštěvníci dostanou novým vstupním areálem, který byl dostavěn během pandemie, když musel být areál uzavřen. Moderní a bezbariérový vstup nabízí kromě jiného posezení u vodních prvků nebo při občerstvení v nové restauraci. Vedle ní je také vzdělávací prostor.

Expozici motýlů je možné navštívit od 9. června do 18. července každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin. Na základě opatření vlády může být ve vnitřních prostorách Fata Morgany maximálně sto lidí.

Vstupní areál u skleníku

  • Sto třicet milionů korun stála výstavba vstupu u tropického skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě hlavního města Prahy.
  • V objektu je návštěvníkům k dispozici také restaurace a přednáškový sál.
  • Magistrát plánuje i stavbu výstavního sálu v areálu jih. V nové expozici by mohly být vnitřní výstavy květin a prostor pro svatební obřady. Výstavní sál by mohli dokončit na přelomu let 2023 a 2024.
  • Příští rok začne výstavba přemostění obou částí zahrady.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek