metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Firemní hodnoty nemusejí být jen prázdné fráze.
Větší foto
Firemní hodnoty nemusejí být jen prázdné fráze. | foto: Profimedia.cz

Moudré firmy si všímají spokojenosti zaměstnanců

27. června 2018  15:53 Metro.cz
Osobní život a práci v rovnováze touží mít zejména dvacátníci. Ti dnes inspirují i své rodiče.

Ochota pracovat „od nevidím do nevidím“ mizí napříč generacemi, byť ty „starší“ to tolik nevystavují na odiv. Proč by tenhle posun priorit měl zajímat zaměstnavatele?

„Snaha lidí najít rovnováhu mezi prací a ostatním životem by zaměstnavatele měla zajímat především proto, že tak mohou víc vydělat,“ vysvětluje kouč ze společnosti Nespire Petr Sedláček. „Když zaměstnancům firma bude víc naslouchat a jejich přání podle možností převede do praxe, vrátí se jí to ve větší loajalitě lidí, v menší fluktuaci a také v menší nemocnosti. To už by mělo šéfům stát za úvahu,“ říká Sedláček. Spokojení lidé totiž celkově lépe pracují, jsou výkonnější, iniciativnější a to vše se odráží v celkovém výkonu firmy.

Rozdíl ve fluktuaci a nemocnosti mezi spokojenými a nespokojenými zaměstnanci je podle průzkumu renomovaného Gallupova ústavu 40 procent! V případě firmy s pěti sty zaměstnanci to znamená mít, nebo nemít pět milionů korun jen v přímých nákladech. K tomu ovšem přistupují další náklady za nezískané zakázky, reklamace, zpoždění a tak podobně, což jsou všechno důsledky nespokojenosti „lidských zdrojů“ s tím, jak se v práci cítí.

„Slova mají větší sílu, než si myslíme. Takže první krok k tomu, aby se lidi cítili v práci lépe, je přestat o nich uvažovat právě jako o lidských zdrojích,“ doporučuje Sedláček.

Ve druhém kroku by se vedení firmy mělo seznámit s praktickým konceptem work-life integration. „Vycházíme v něm z toho, že je dobré vytvořit ve firmách a organizacích příjemné prostředí, které umožní lidem projevovat svoje přirozené talenty, schopnosti a dovednosti,“ vyjmenovává kouč základní kameny nového přístupu. „Vytvářejme prostředí, v němž má spolupráce větší odezvu než konkurence. Prostředí, v němž manažeři vedou ostatní svým příkladem. Prostředí, jež klade důraz na smysluplnost konkrétních činností i vlastního cíle dané firmy nebo organizace,“ pokračuje.

V konceptu work-life integration by firmy také měly fungovat pravdivěji, autentičtěji. „V takovém prostředí firemní hodnoty a firemní kultura nejsou nějaké kecy visící na plakátech, ale aspekty, které se odráží do každodenního fungování firmy. Takové prostředí přirozeně integruje naše pracovní role do našeho vnitřního světa. V takovém prostředí se aktivně realizujeme, než abychom byli pasivně využíváni,“ je přesvědčený Petr Sedláček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Praha chce Transgas pro stovky úředníků

Aktuální fotografie z demolice budov.
vydáno 21. února 2019  8:37

Město by rádo získalo komplex brutalistických budov na Vinohradské. S majitelem Transgasu se zatím nedohodlo.   celý článek

V metropoli vyměníte kalhoty, pokojovky nebo mixér. Swapy jsou in

Přímá lokální výměna je nešetrnější a nejúčinnější způsob získávání věcí, říká...
vydáno 21. února 2019  6:09

Nakupovat nové oblečení ve velkých řetězcích přestává být in. Svědčí o tom způsob výměny zboží neboli swap, který se během posledních tří let rozmáhá v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám