metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 7. března 2021. Svátek má Tomáš.
Firemní hodnoty nemusejí být jen prázdné fráze.
Větší foto
Firemní hodnoty nemusejí být jen prázdné fráze. | foto: Profimedia.cz

Moudré firmy si všímají spokojenosti zaměstnanců

27. června 2018  15:53 Metro.cz
Osobní život a práci v rovnováze touží mít zejména dvacátníci. Ti dnes inspirují i své rodiče.

Ochota pracovat „od nevidím do nevidím“ mizí napříč generacemi, byť ty „starší“ to tolik nevystavují na odiv. Proč by tenhle posun priorit měl zajímat zaměstnavatele?

„Snaha lidí najít rovnováhu mezi prací a ostatním životem by zaměstnavatele měla zajímat především proto, že tak mohou víc vydělat,“ vysvětluje kouč ze společnosti Nespire Petr Sedláček. „Když zaměstnancům firma bude víc naslouchat a jejich přání podle možností převede do praxe, vrátí se jí to ve větší loajalitě lidí, v menší fluktuaci a také v menší nemocnosti. To už by mělo šéfům stát za úvahu,“ říká Sedláček. Spokojení lidé totiž celkově lépe pracují, jsou výkonnější, iniciativnější a to vše se odráží v celkovém výkonu firmy.

Rozdíl ve fluktuaci a nemocnosti mezi spokojenými a nespokojenými zaměstnanci je podle průzkumu renomovaného Gallupova ústavu 40 procent! V případě firmy s pěti sty zaměstnanci to znamená mít, nebo nemít pět milionů korun jen v přímých nákladech. K tomu ovšem přistupují další náklady za nezískané zakázky, reklamace, zpoždění a tak podobně, což jsou všechno důsledky nespokojenosti „lidských zdrojů“ s tím, jak se v práci cítí.

„Slova mají větší sílu, než si myslíme. Takže první krok k tomu, aby se lidi cítili v práci lépe, je přestat o nich uvažovat právě jako o lidských zdrojích,“ doporučuje Sedláček.

Ve druhém kroku by se vedení firmy mělo seznámit s praktickým konceptem work-life integration. „Vycházíme v něm z toho, že je dobré vytvořit ve firmách a organizacích příjemné prostředí, které umožní lidem projevovat svoje přirozené talenty, schopnosti a dovednosti,“ vyjmenovává kouč základní kameny nového přístupu. „Vytvářejme prostředí, v němž má spolupráce větší odezvu než konkurence. Prostředí, v němž manažeři vedou ostatní svým příkladem. Prostředí, jež klade důraz na smysluplnost konkrétních činností i vlastního cíle dané firmy nebo organizace,“ pokračuje.

V konceptu work-life integration by firmy také měly fungovat pravdivěji, autentičtěji. „V takovém prostředí firemní hodnoty a firemní kultura nejsou nějaké kecy visící na plakátech, ale aspekty, které se odráží do každodenního fungování firmy. Takové prostředí přirozeně integruje naše pracovní role do našeho vnitřního světa. V takovém prostředí se aktivně realizujeme, než abychom byli pasivně využíváni,“ je přesvědčený Petr Sedláček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doma míváme načančáno, ale venku jsme jako čuňátka

Není mezi těmito plechovkami i některá „vaše“?
vydáno 7. března 2021  17:49

Plechovka letí do křoviska, nedopalek na zem. V obýváku bychom vajgla do koberce zřejmě netípli.  celý článek

Sběratel. Příběhy hodinek někdy dojmou chlapy k slzám

Vzácné kapesní hodinky
vydáno 7. března 2021  11:58

Sběratelství je neodolatelná vášeň. Muž, říkejme mu třeba Vladimír, dokáže o hodinkách, které sbíral, vyprávět hodiny a hodiny. O tom, jak k jednotlivým...  celý článek

Nevypadá to jako respirátor, do krámu vás nepustím! Majitelé nanošátků mají problém

Nanošátek FFP2
vydáno 7. března 2021  6:24

Vyjít z domu znamená vybavit se mnoha lejstry. A mít papíry i od výrobce nákrčníků.  celý článek

Bez odborné literatury se svět neobejde, je to cesta k pokroku, říká zakladatel nakladatelství

Rodina Svitákova. Roman zcela vpravo, Klára po jeho pravici
vydáno 6. března 2021  14:21

Nakladatelský dům Grada letos slaví 30 let na knižním trhu, kde patří mezi špičku. Do rodinné firmy nastupuje nová generace a učí se čelit krizi. O...  celý článek

Vaše fotky z Prahy