metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Mozaika Srdce na dlani byla v Milovicích.
Další 3 fotografie v galerii
Mozaika Srdce na dlani byla v Milovicích. | foto: MAFRA

Mozaiky: Od mistrů po samouky

7. července 2018  11:57 Libor Hruška Metro.cz
České mozaiky z 60. až 80. let potkal po revoluci různý osud. O některé se města vzorně starají, jiné se přesunuly do muzeí a další zmizely úplně. Vybrali jsme ty nejzajímavější – od nadčasových černobílých kompozic Zdeňka Sýkory po propagandistické dílo ze Semil.

Nanebevzetí: Ústí budovatelské

„Deset pater komunistického nebe“ nebo taky „Nanebevzetí dělnické třídy“, tyhle posměšné přezdívky si vysloužila ústecká mozaika z roku 1985 od Miroslava Houry (1933 až 2006). S výškou 25 metrů je patrně nejvyšší mozaikou Evropy, inspirací byly obří mexické mozaiky z 20. a 30. let.

Vypráví příběh severních Čech od Přemysla Oráče až po dobu důlních velkorypadel. Stále je na původním místě, na budově ústeckého magistrátu, v roce 1997 jen zmizel citát ze socialistické ústavy, že veškerá moc v ČSSR patří pracujícímu lidu.

Black and White: Oslavovaný i pošlapovaný

Zdeněk Sýkora (1920 až 2011), který jako první z českých malířů začal při práci používat počítač, je jedním z nejprodávanějších tuzemských autorů.

O jeho ikonických mozaikách na větracím komínu Letenského tunelu vznikl film, doma ale nikdo není prorokem. Severočeská města se k charakteristickým černobílým skládačkám lounského rodáka většinou zachovala macešsky. Například litvínovská mozaika je v současné době v tak dezolátním stavu, že už nemůže být opravena. Zachránit ji lze už jenom tím, že vznikne replika.

Srdce na dlani: Když se sovětský voják nudí v Milovicích

V plenéru už milovickou budovatelskou mozaiku Srdce na dlani neuvidíte. Nacházela se na stěně domu určeného k demolici, a tak musela být v loňském roce odborně sejmuta a uložena do bezpečí.

Jako připomínka pobytu sovětských vojsk ve městě se má stát jedním z exponátů plánovaného muzea. Výjev nebyl zachráněn celý, z jedenáct metrů dlouhé a tři metry vysoké skleněné mozaiky budou k vidění pouze dva fragmenty – právě ono srdce na dlani a figurální motiv lékařů v nadživotní velikosti.

Mozaika s lékařskou tematikou, která zobrazuje záchranu života vojáka zraněného v boji, pokrývala někdejší sklad léků a dalšího zdravotnického materiálu. Podle místní legendy byl autorem mozaiky jeden z vojáků, a i když má velkoformátová figurální mozaika především historickou a kulturní hodnotu, nepostrádá ani umělecké kvality.

Autor podle kunsthistoriků nebyl profesionál, ale talent mu nechyběl. Moc se naopak nevyznamenali ti, kdo střípky na stěnu lepili. „Mozaika je na zeď přilepená cementem, který je místy zcela prašný, jinde vypadá, jako by tam byl dán před rokem. Je to diletantská práce, někde je pod sklíčky pět centimetrů cementu, jinde pět milimetrů,“ řekla loni v rozhovoru pro MF DNES restaurátorka a specialistka na mozaiky Magdalena Kracík Štorkánová.

Srp a kladivo: Semilský alibismus

Pokud si chcete prohlédnout kontroverzní normalizační mozaiku v semilské Tyršově ulici, měli byste si pospíšit. Městský dům se má letos zateplovat, a tak srp s kladivem a hvězdou zmizí pod vrstvou polystyrenu. Mozaika ale nebude stržena, teoreticky může být kdykoliv obnovena. Od roku 1990 komunistické symboly zakrýval billboard, problém nastal v roce 2009, kdy byl z boční fasády sundán.

Vedení města řešilo, co s mozaikou, a na podzim 2011 se rozhodlo výjev alespoň doplnit o citát amerického filozofa George Santayany: „Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat.“ Vznikl tím jakýsi improvizovaný památník, memento pro další generace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Praha chce Transgas pro stovky úředníků

Aktuální fotografie z demolice budov.
vydáno 21. února 2019  8:37

Město by rádo získalo komplex brutalistických budov na Vinohradské. S majitelem Transgasu se zatím nedohodlo.   celý článek

V metropoli vyměníte kalhoty, pokojovky nebo mixér. Swapy jsou in

Přímá lokální výměna je nešetrnější a nejúčinnější způsob získávání věcí, říká...
vydáno 21. února 2019  6:09

Nakupovat nové oblečení ve velkých řetězcích přestává být in. Svědčí o tom způsob výměny zboží neboli swap, který se během posledních tří let rozmáhá v...  celý článek

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám