metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
Ostré nasazení? Ještě ne. | foto: Pražské služby

Mrzne a padá sníh? Do ulic Prahy vyjely první sypače. Byl to ale jen trénink

  4:25
Pražské služby prováděly zkušební výjezd posypových vozů. Spoustu lidí to zmátlo. Na sociálních sítích si z aut s pluhy dělali legraci.

„Zima je tady!“ Tento a další komentáře se začaly po uplynulém víkendu objevovat na sociálních sítích. Třeba v oblíbené sousedské facebookové skupině Dejvická parta, kam nasdílel jeden ze sousedů i fotografii posypového vozu v akci.

„To je dobře, že solí. Praha byla vždy napřed, notabene Praha 6,“ komentuje žertem neobvyklý jev uživatel Jan Lejčko. Výskyt posypových vozů v ulicích potvrdilo i mnoho dalších Pražanů. „My někam večer jeli a potkali jsme postupně tři. A to v ulici Karlovarská, v Řepích a poslední v Ruzyni,“ píše uživatelka Jitka Elsa Krásová.

Někteří Pražané začali na Facebooku spekulovat o tom, že teplota v noci měla o víkendu klesnout pod tři stupně. A protože někde mohlo namrzat, vyrazila flotila posypových vozů Pražanům na pomoc. Podle zástupců největší svozové firmy v hlavním městě – Pražských služeb, která auta s radlicemi provozuje, je ale vysvětlení prostší. Šlo totiž o cvičení.

„V sobotu Pražské služby provedly společně se svými subdodavateli zkušební výjezd posypových vozů. Do zkoušky se zapojilo více než sedmdesát kusů techniky, a to na motoristických komunikacích takzvaného prvního pořadí v rámci zimní údržby. Jednalo se o simulovaný výjezd bez použití posypového materiálu,“ vysvětluje pro Metro mluvčí firmy Radim Mana s tím, že řidiči tak měli možnost seznámit se s trasou svého pracovního programu.

„A také průjezdním profilem pro techniku s pluhy. Posypové vozy ukončily svoji činnost asi do dvou hodin od zahájení zkušebního výjezdu. Každoroční zkušební výjezd se provádí i za účelem ověření přenosu on-line telemetrických a obrazových dat z posypových vozů do firemního logistického informačního systému,“ dodává pro Metro Mana.

V garážích Pražských služeb měli v předchozích týdnech napilno. Technici tam z úklidových vozů demontovali cisterny, kropicí lišty a samosběrné technologie a nahrazují je nástavbami na posypový materiál a radlicemi. „Do konce minulého měsíce jsme přestavěli více než padesátku vozů. Jde o stejné množství jako v loňském roce. Větší část sypačů máme na provozovně ve Vysočanech, o něco méně jich je na ruzyňské pobočce,“ uzavírá pro Metro Mana.

Náklaďáky mění kabáty

  • Vozy Pražských služeb musejí být stejně jako osobní auta připravené na zimu před začátkem zimní sezony. Ta v hlavním městě oficiálně začíná 1. listopadu a trvá do konce března.
  • „Během tohoto období jsou naše auta prakticky ve stavu permanentní pohotovosti a musí být připravena k okamžitému výjezdu. Sypače mají na korbě zhruba pět tun posypového materiálu a dvě tuny solanky. Pluhy přijdou na řadu, když napadnou alespoň tři centimetry sněhu,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.
  • Samotná přestavba vozu trvá třem až čtyřem technikům okolo dvou hodin. S přestavbami se v Pražských službách začalo před více než dvaceti lety. Postupně se proces zjednodušil a zdokonalil. „Nyní už se nad tím nikdo nepozastavuje. Modularita nástaveb jednak umožňuje efektivní celoroční využití vozového parku, jednak ulehčuje posezonní kontroly,“ míní Mana.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek