metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Hrad a zámek Libá
Větší foto
Hrad a zámek Libá | foto: Profimedia.cz

Můj hrad, můj dům!

27. dubna 2018  12:56 Marek Peška Metro.cz
Zima je pryč a na hradech a zámcích vymetají pavučiny a vyklepávají koberce. Pojďte se s námi podívat k soukromým zámeckým pánům, kteří vás rádi přivítají. Tohle jsou trochu jiné chalupy.

Tvrz v Pomezné
Všimli jsme si, že hodně opuštěných hradů nebo zámků si nadšenci opravují na západě Čech. Jedním z mnoha je Petr Jaška. K tvrzi v bývalé vísce Pomezná se dostal díky svým prarodičům, kteří koupili chalupu i s jejími zbytky. Datum založení najdeme až v roce 1300. Stavba oficiálně nestála a jen šťastnou náhodou ji nezboural buldozer. Pomalu získává dřívější podobu. Petr se chystá 5. května uspořádat první veřejné představení památky s doprovodným programem.

Zámek Korozluky
V roce 1994 získal torzo zámku na Ústecku architekt Miroslav Perout jako náhradní restituci za hračkářskou továrnu v Mělníku a zahájil jeho obnovu. Novému majiteli se podařilo na záchranu získat několik dotací a nemovistost zachránil. V zámku si mohou turisté prohlédnout výstavu přibližující, jak se bydlelo v 18. a 19. století. Navštívit můžete secesní salon a také literární kavárnu pro setkávání mladých umělců. Konají se tu i nejrůznější festivaly a letní akce.

Hrad Starý Berštejn
Na jednom z kopců nedaleko Máchova jezera stojí tak trochu osamoceně tajemný hrad. Jmenuje se Starý Berštejn a tuhle jako za středověku bytelně opevněnou zříceninu vlastní poněkud svérázný muž – Miloš Novák. Bývalý námořník tu žije a dává si velký pozor na nezvané hosty, kteří se mu sem už několikrát vloupali. Když se však ohlásíte, vlídně vás přijme a dostanete od něj skvělý výklad.

Hrad a zámek Libá
Pokud zamíříte na výlet do úplného koutu západní Čech, navštivte hrad a zámek Libá. Pod dohodě se správcem vás tam pustí. Stejně jako další památky ani Libá to neměla příliš jednoduché. Zajímavé je, že v různých obdobích tu žili loupeživí páni. Třeba během slabé vlády Vladislava II. Jagelonského hrad obýval Jorg Zedwitz, který se se svou posádkou dopouštěl loupeží a svévolného vymáhání cel a mýt na zemské hranici, čímž poškozoval chebský obchod. Od roku 2006 ho vlastní manželé z Prahy, kteří pokračují v jeho opravách.

Horní Hrad – Hauenštejn
„Smekám před majiteli. Dávat takovou ruinu dohromady.“ I takové komentáře se objevují v hodnocení návštěvníků Horního Hradu – Hauenštejna. Ve středověku chránil obchodní cesty i místní doly s cennými kovy, v novodobé historii sloužil jako středisko Hitlerjugend, později třeba jako záchytný dětský domov. Po revoluci ho obec Krásný Les prodávala a až v roce 2000 ho koupil Pavel Palacký, potomek známého českého obrozence Františka Palackého, který ho s partou kamarádů dodnes dává dohromady. Ani v moderní historii to neměl Horní Hrad jednoduché. Palacký měl spor s jedním z partnerů, poté problémy s úvěry a hrad byl před spadnutím do konkurzu. Nakonec i sám majitel hradu Palacký chtěl spáchat sebevraždu. V roce 2014 se podařilo vše vyřešit a krušnohorský zázrak lidé mohou zase navštěvovat. Konají se tu koncerty, festivaly, sympozia nebo výstavy, noční prohlídky a další akce. Vydejte se sem třeba vlakem – do Stráže nad Ohří, odkud pak vyrazte přes Dubový vrch. Jsou odsud krásné výhledy na Doupovské hory.

Komentáře

Hlavní zprávy

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám