metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Čtvrtek, 22. srpna 2019. Svátek má Bohuslav.
Všichni mušketýři se nám pěkně pohromadě sešli.
Všichni mušketýři se nám pěkně pohromadě sešli. | foto: Divadlo v Dlouhé

Mušketýři na prknech Divadla v Dlouhé jsou jedním slovem senzační

26. dubna 2012  7:00 Tereza Boučková, Metro.cz
Nestalo se mi, abych se tak silně vrátila do dětských let a měla u toho radostný dospělý zážitek. Mohli za to Tři mušketýři. Režisérka Hana Burešová, která Dumasův román spolu se Štěpánem Otčenáškem v Divadle v Dlouhé zdramatizovala, ho pojala jako dva příběhy v jednom.

Nejbližší reprízy

  • 9. května
  • 10. května
  • 11. května

První je příběh devítileté holky v domě s pavlačí, krátce po sovětské okupaci. Burešová ji vidí dětskýma očima, které si pamatují jen směšně smutné fragmenty – hesla na zdech o svobodě, jméno Dubčeka, památné hokeje, kdy jsme to Rusům naklepali, až k vyhazovu rodičů z práce. Žádné vysvětlování, žádné zbytečné proslovy. K tomu čtveřice kamarádek ze školy, které si hrají na mušketýry. A obyvatelé pavlače, figurky trefně a vtipně dokreslující atmosféru doby i domu.

Druhý je samotný příběh mušketýrů. Hlavní hrdinka, vášnivá čtenářka, jejich osudy prožívá tak intenzivně, že se pavlačový dům mění v bitevní i milostná kolbiště. Hrají tu intriky kardinála i Mylady, srabáctví pana Bonacieux, dětinskost krále Ludvíka, láska královny k Buckinghamovi, tři mušketýři a D´Artagnan s vášní k paní Bonacieux... Klasika.

Děti si hrají na mušketýry.

Děti si hrají na mušketýry.

Ze hry tři mušketýři

Ze hry tři mušketýři

Klasicky Dumasovy hrdiny pojala i režisérka – v  kostýmech a vizáži. Jinak je hraje s nadsázkou a vtipem, nadhledem a ironií. Ale jen takovou, aby neshodila emoci příběhu.

Mušketýři skotačí na hitovky od Beatles

Je tu ještě jeden, třetí prvek představení – muzika. Písničky Beatles. Skvělý nápad. Zvlášť v první půlce, svižnější a celistvější, je divák překvapen, fascinován a okouzlen. Funguje to. Režie je zkušená a lehká, s pěkným, šťavnatým humorem. Herci – od dětských až po ty z domu, jsou výborní. A Marek Němec v roli D´Artagnana, Jan Vondráček jako Athos, Miroslav Hanuš coby Porthos a Pavel Tesař jako Aramis jsou tak úžasní a přesní, doslova rozkošní, jako by z románu s jeho prvními a nejkrásnějšími ilustracemi vystoupili a žili.

Jediná vada toho báječného divadelního představení, které potěší všechny generace diváků je, že je přece jen delší, než by mělo. Ale co chcete od Divadla v Dlouhé?

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Chtěl samotářský džob. Půl století hlídá bunkr

Miroslava Nedvěda je bunkr Bezovka druhým domovem.
vydáno 22. srpna 2019  5:26

Pro správce Miroslava Nedvěda se stal kryt Bezovka v Praze druhým domovem. Společnost mu tu dělají ryby a ptactvo.  celý článek

Festival, který brzy oživí krajinu u zaniklé osady

Stojí tu už jen šest ruin domů, ale lidé se sem vracejí.
vydáno 21. srpna 2019  18:25

Stojí tu už jen šest ruin domů, ale lidé se sem vracejí.  celý článek

Vadí koloběžky či tříkolky v centru

Místo segwayů teď jezdí v centru turisté na elektrických koloběžkách a...
vydáno 21. srpna 2019  16:25

Tři stovky obyvatel Prahy 2 odmítly elektrická vozítka v anketě. Chodci uskakují před stále novými druhy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám