metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.

Další 3 fotografie v galerii
Muslimové na protestní modlitbě | foto: ČTK

Muslimové se modlili na Letné, jejich odpůrci předtím polili místo močí

  12:43,  aktualizováno  14:34
Zhruba 300 muslimů se dnes v Praze sešli na protestní modlitbě kvůli nedávnému zásahu policie v pražských mešitách. Podle nich byl zásah zbytečně tvrdý, stěžovalo si na něj například indonéské velvyslanectví. Na internetu se ale objevila zpráva, že místo, které si pro modlitbu vybrali, polili jejich odpůrci v noci na dnešek močí.

Páteční modlitba má pro muslimy zvláštní význam a měl by se jí zúčastnit každý věřící. Protože byla ta minulá násilně přerušena, nemodlili se dnes muslimové v mešitách, místo toho se sešli na Letné za budovou ministerstva vnitra. Shromáždění bylo klidné, někteří z účastníků s sebou měli transparenty.

"Varujeme před nárůstem extremismu a protimuslimských nálad, které může takové počínání policie způsobit," uvedl v prohlášení jménem Ústředí muslimských obcí jeho předseda Muníb Hasan Alravi. Muslimové jsou podle něj znepokojeni "vlnou islamofobních komentářů", které se prý po policejním zásahu objevily. Alravi se obává toho, že hrozí i přímé ohrožení příslušníků muslimské menšiny v Česku. Dodal, že cílem shromáždění je ukázat případným kolemjdoucím, jak páteční modlitba v mešitě vypadá a jak vypadala i v den, kdy na ni vtrhla policie.

Kbelík s prasečí močí, kterou odpůrci Islámu údajně nalili na místo plánované

Kbelík s prasečí močí, kterou odpůrci Islámu údajně nalili na místo plánované modlitby.

Odpůrci Islámu se chlubí, že pole polili močí

Na Facebooku se kolem poledne objevila zpráva, že odpůrci Islámu v noci plácek za budovou ministerstva polili zkvašenou vepřovou močí. Prase je podle Islámu nečistým zvířetem a konzumace jeho masa je zakázána, podle některých názorů je z prasete vůbec nejhorší právě jeho moč. Informace se objevila na profilu Islám v České republice nechceme, akci dokumentuje i krátké video, na němž ale není nic vidět, a fotografie kbelíku s močůvkou.

Byl zásah přiměřený?

  • Policie minulý týden v pátek zasahovala v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Po zásahu obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Je podezřelý z distribuce rasistické knihy.
  • Podle přítomných muslimů policisté všem poručili lehnout si obličejem na zem, mířili na muslimy zbraněmi a drželi je na místě údajně až několik hodin. Páteční modlitba má přitom pro muslimy zvláštní význam. Ministr vnitra Milan Chovanec již dříve oznámil, že zásah prověří.
  • Zásah proti muslimům odmítají také zástupci jiných náboženství.

Komentáře

Hlavní zprávy

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Vaše fotky z Prahy