metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 27. ledna 2021. Svátek má Ingrid.
Štěně německého ovčáka. Ilustrační snímek
Větší foto
Štěně německého ovčáka. Ilustrační snímek | foto: MP Litvínov

Může zvíře přenášet covid-19? Za určitých podmínek ano

5. října 2020  15:31 Pavel Hrabica Metro.cz
Pojedete na „lidskou“ pohotovost se zlomeným nehtem? Zřejmě těžko. Otravovat veterináře v neděli večer se stříháním drápků? Nic neobvyklého.

Psí a kočičí miláčkové se s koronaviry musejí vyrovnávat také. Například kočky se potýkají relativně běžně s vlastními koronaviry. Mezi ně patří například infekční peritonitida, která se vyskytuje v jejich trávicím traktu. Zánět v trávicím traktu může zasáhnout i kočičí ledviny či mozek, není však známý žádný případ přenosu na člověka. Majitele domácích zvířat ale nyní straší pochopitelně i koronavirus.

„Ano, dotazy, jestli se pes, kočka nebo jiné doma chované zvíře může nakazit covidem-19, slýchávám já i kolegové poměrně často,“ řekl deníku Metro místopředseda Komory veterinárních lékařů Karel Daniel. Lidé proto někdy přicházejí do veterinárních ordinací s určitou mírou obav. Veterinář však takový strach vyvrací. Ve světě došlo prokazatelně k přibližně dvěma desítkám případů, kdy se u psů objevila nákaza covidem-19. Přenesení ze zvířete na člověka lékaři dosud neevidují. „Zvíře se může stát přenašečem viru na člověka v případě, že se mu vir dostane na srst například od nakaženého člověka a zvířete se pak dotkne někdo jiný. Je to stejné, jako byste se dotknuli předmětu, který předtím držel v ruce člověk s covidem,“ upřesňuje veterinář Karel Daniel.

Zvířecí epidemie

  • Lidstvo se odedávna potýká s onemocněními domácích i volně žijících živočichů. Do Evropy se dostávají z Asie, ale také z Ameriky.
  • Ptačí chřipka (virus H5N1) se objevil v roce 1995 u hus v Číně.
  • Prasečí chřipka postihla v roce 2009 nejdřív Mexiko.
  • BSE, nemoc šílených krav, postihla v Evropě nejvíc Velkou Británii v 80. letech minulého století u skotu krmeného masokostní moučkou.

To, s čím se veterináři dlouhodobě potýkají, jsou návštěvy klientů se zvířaty v době mimo akutní péči, a to s „nemocemi“, které nevyžadují okamžitý zákrok. „Kdybych měla namátkou vyjmenovat záležitosti, které se bez rychlého zákroku veterináře neobejdou, jedná se například o krvácení, blížící se porod, otravu, akutní dýchací problémy či otevřené zlomeniny,“ připomíná Radka Vaňousová, prezidentka Komory veterinárních lékařů. Jenže chovatelé přicházejí se svými miláčky do ordinací i během doby, kdy lékař drží pohotovost. Výjimkou nejsou psi či kočky s klíštětem nebo požadavek majitele na úpravu drápků.

„Počet veterinářů v Česku dlouhodobě klesá, úměrně s tím ubývá i těch, kteří vedle běžných ordinačních hodin udržují i veterinární pohotovost,“ připomíná prezidentka veterinární komory. „Pokud jsou ale lidé ochotní vydávat za takové v uvozovkách ošetření extra příplatek, tak proti gustu žádný dišputát,“ komentuje pohotovostní zkušenosti Karel Daniel. Veterinář podle něj, pokud zrovna neřeší opravdu vážný případ, neodmítne ani takové neakutní maličkosti.

Co může české veterináře těšit, je fakt, že už šestnáct let patří Česko k zemím, které jsou ze strany Světové organizace pro zdraví zvířat uznané jako země prosté této nebezpečné nákazy. To ale nezavdává příčinu k lehkovážnosti. „Vzteklina se i nadále vyskytuje v blízkosti našich hranic, samozřejmě i na jiných kontinentech, a vždy může hrozit nebezpečí zavlečení z ciziny. „Povinnost vakcinace psů, koček a fretek před cestou do zahraničí je dána zákonem,“ říká Vaňousová.

Přesto, že v současnosti žije stále víc koček i psů v Česku „usedlým“ životem, veterináři nicméně doporučují zvířata proti vzteklině i dalším nemocem pravidelně očkovat. Zvláště v případech, kdy chovatelé například objíždějí pravidelně nejrůznější výstavy a soutěže. Například současná proočkovanost českých koček proti vzteklině dosahuje momentálně asi čtyřicet procent. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Stěhování zastávek mezi Prahou a Dobříší začne letos

Řitecká zastávka se má přesunout o několik metrů hlouběji do obce.
vydáno 27. ledna 2021  18:00

Metro si zahrálo na autobus. Ty na dálnici D4 staví navzdory zákonu. Nyní se chystá jejich odstranění.   celý článek

Křivice, berle, hladový zrak. Žebráci hrají na city, v kapse ale mají mobil za tisíce

Nejnovější představitel „invalidních“ žebráků v metru. Pokud ho, kulhajícího a...
vydáno 27. ledna 2021  11:35

Mladá žena maskovaná tak, že jí jsou sotva vidět oči. Shrbená postava, vytvářející dojem, že se jedná o velice starou osobu. V ruce kelímek na drobné od...  celý článek

Tramvaje Škoda 14T oslaví výročí. Kritizované stroje brázdí Prahu už patnáct let

Úplně první tramvaj 14T nese evidenční číslo 9111.
vydáno 27. ledna 2021  5:53

Po uvedení do provozu se pětičlánková tramvaj setkala s kritikou veřejnosti. V roce 2014 byly téměř všechny tramvaje 14T odstaveny kvůli konstrukčním...  celý článek

Komerční sdělení

Chorvatský, historický Trogir láká na na nezapomenutelnou atmosféru

Ubytování v Chorvatsku: Historický Trogir láká na nezapomenutelnou atmosférou
vydáno 27. ledna 2021

Už se těšíte na teplo, až vyrazíte na jih k moři? Chorvatsko patří už řadu let k vůbec nejoblíbenějším destinacím českých turistů, kteří se chtějí nabažit...  celý článek

Vaše fotky z Prahy