metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Muzea a galerie se otevírají. Množství lidí pohlídají kustodi

  9:22
V rámci rozvolňování otevírá své brány také mnoho památek. Kolem omezení ale panují rozpaky.

Další 1 fotografie v galerii
Už v září museli nosit lidé v galeriích i muzeích roušky. | foto: MAREK MUSILMAFRA

Ode dneška se mohou zčásti otevřít muzea a galerie, ale pouze z jedné čtvrtiny kapacity. U hradů či zámků mohou na prohlídky nejvýše desetičlenné skupiny. Tohoto faktu jsou si nejspíše vědomi všichni Pražané, kteří se v dohledné době chystají vyrazit na některou ze znovuobnovených prohlídek. Co už tak jasné není, je způsob a zda vůbec boudou počty návštěvníků omezovány.

„Máme k dispozici opravdu velké prostory, proto zatím nepočítáme s tím, že by bylo nutné regulovat vstup na výstavy. Ale i s tím máme zkušenosti. Například na výstavě Legendy české módy Hany Podolské, jež probíhala při první vlně, jsme několik dní před jejím ukončením museli vstup omezit. Ale nebyl to problém, zdrželi jsme návštěvníky v jiných prostorách muzea,“ říká pro deník Metro mluvčí Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Radka Potměšilová.

Jaká jsou pravidla?

  • Vstup návštěvníků do muzeí a galerií je výhradně s ochranou úst a nosu. Nutné je dodržovat dostatečné rozestupy.
  • Maximální kapacita otevřených objektů je 25 procent při dodržení 15 m2 na osobu. Počet návštěvníků bude případně regulován přítomným personálem. Divadla a kina zůstávají zavřená.

Po deseti nejen v bludišti
O něco složitější to budou mít ode dneška také zaměstnanci Muzea hlavního města Prahy. To zpřístupňuje například petřínskou rozhlednu, Zrcadlové bludiště na Petříně, Prašnou bránu, Staroměstskou a Malostranskou mosteckou věž, Svatomikulášskou městskou zvonici i Novomlýnskou vodárnu. Zítra se návštěvníkům otevře Zámecký areál Ctěnice, jenž je rovněž v jejich správě, od soboty bude přístupný i dům U Zlatého prstenu, Müllerova a Rothmayerova vila a mnoho dalších prostor.

Podle náměstkyně ředitelky pro vnější vztahy Olgy Šámalové se neotevře jen Podskalská celnice na Výtoni. Ani Šámalová neočekává, že by se do muzejních prostor hrnuly návaly. „Náš bezpečnostní manažer vycházel z nařízení PES a po konzultaci s ministerstvem, kdy 25 procent návštěvníků vychází z běžné denní návštěvnosti jednotlivých objektů. Proto jsou počty takto stanoveny. Pokud by samozřejmě přišlo více lidí, tak jednak bychom je zdrželi na pokladně a přítomní kustodi (dozorci či správci uměleckých sbírek - pozn. redakce) budou operativně řešit situaci na místě,“ vysvětluje pro Metro Šámalová.

Lidé se tedy budou počítat v podstatě ručně. „Co se týká tříd, podle systému PES můžeme mít skupiny do deseti lidí,“ uvádí příklad Šámalová. Omezovat počty lze také jednoduše tím, že se na pokladně vydá jen určitý počet vstupenek.

Maximální počty

  • Nejvíce tolik návštěvníků může být v jeden moment přítomno na petřínské rozhledně. Budou-li chtít prostory navštívit další, nevpustí je. Zrcadlové bludiště na Petříně může obsadit jen deset návštěvníků, stejně i Svatomikulášskou městskou zvonici či obě mostecké věže.

Otevřou také v pondělí
Dnes otevírá své prostory i Národní galerie (NG). Největší zájem návštěvníků očekává její mluvčí Eva Sochorová o výstavu Rembrandt: Portrét člověka v paláci Kinských.

„Chtěli jsme lidem vyjít vstříc a prodloužili jsme otevírací dobu, a to od pondělí do neděle od 9 do 21 hodin. U této expozice bude moct být najednou ve výstavních prostorách čtyřicet osob. Podle ohlasů je o výstavu velký zájem a je možné, že se občas fronty utvoří. Navýšíme ale počet kustodů a pracovníků ostrahy,“ zmiňuje pro Metro Sochorová.

Národní muzeum otevírá Historickou a Novou budovu, České muzeum hudby a Náprstkovo muzeum. Láká na výstavu Sluneční králové, která dokumentuje archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště.

Čekání na Lego
S přísnou regulací počtu návštěvníků, bude-li nutná, naopak počítají v Muzeu Lega u Národní třídy. Na Karlův Most, Staroměstské náměstí i s orlojem či Národní muzeum postavené kompletně z kostiček této stavebnice si podle PR zástupkyně muzea Johany Turner počkají návštěvníci vždy do té doby, než se prostory uvolní. „Bude to jako všude jinde. Dokud příslušný počet návštěvníků prostory muzea neopustí, jiné nepůjde vpustit. Vládní nařízení bereme vážně,“ dodává Turner. 

Taháky. Rembrandt, Mucha, Van Gogh

Po více než šesti týdnech se částečně otevřou muzea a galerie po celé republice. V Praze si můžete nejbližší dny a týdny zpestřit návštěvou několika velmi lákavých výstav, které brzy skončí.

Nejaktuálnější je expozice Unplugged v Galerii Rudolfinum, kterou můžete vidět pouze do neděle, a to denně od 10 do 16 hodin. Do konce roku je k vidění nevšední multidimenzionální výstava impresionistů Bylo nebylo ve Foru Karlín, kde zájemci spatří rozpohybovaná díla velikánů, jakými byli Vincent van Gogh, Auguste Renoir a Claude Monet. Slavná sbírka v pohybu je podtitul výstavy iMucha. V Obecním domě uvidíte oživlé postavy z obrazů českého malíře. Otevřeno je každý den od 10 do 19 hodin a spěchat zase tak nemusíte, s touto nevšední expozicí se počítá až do února roku 2023.

Četná díla dalšího významného malíře, Rembrandta, má zapůjčena Národní galerie. Výstava má trvat do konce ledna, ale vedení galerie jedná o jejím prodloužení aspoň o měsíc. Co už se podařilo prodloužit, je výstava Mikuláš Medek: Nahý v trní, a to až do konce ledna. Od 11. prosince otevře Národní galerie expozici Staří mistři II ve Šternberském paláci.

Národní muzeum ve svých budovách kromě projektu Sluneční králové, který probíhá do 7. února, nabízí i další lákavé výstavy. Například Slavní čeští skladatelé, 1620. Cesta na Horu, Hudební zvěřinec nebo Korona v muzeu!

Všechny své pražské pobočky dnes otevře i Uměleckoprůmyslové muzeum. Po dobu uzavření muzeum připravilo dvě nové výstavy. Duch, který pracuje. Architektura a česká politika 1918–1945, ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou, je výstava v Domě U Černé Matky Boží. Mezi kýčem a akademií. Chromolitografie ve službách reklamy a umění se otevře příští čtvrtek v hlavní budově muzea.

Národní technické muzeum otevře pět stálých expozic včetně Dopravní haly. Zpřístupněna bude i výstava Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáme. Současně bude snížena cena vstupného do muzea. Plné nyní vyjde na 150 korun. 10. prosince zahajuje Technické muzeum výstavu Adolf Loos světoobčan.

Postupně se zpřístupní také židovské památky. Ode dneška je otevřen Starý židovský hřbitov a Židovská obec v Praze zpřístupní Staronovou synagogu. Od 16. prosince se po rekonstrukci otevře i Španělská synagoga se zcela novou expozicí o dějinách českých a moravských Židů v 19. a 20. století.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek