metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela
Zámek v Kroměříži | foto: Bjalek Michal - Wikimedia Commons

Muzea a památkáři už ví, co chce církev vrátit. O Pražském hradu bude jednat vláda

  8:00
Napilno mají právníci a kurátoři v řadě kulturních institucí, zkoumají desítky podání na navrácení předmětů a sbírek, které jim do přelomu roku poslaly církve a jejich instituce.

"Národní muzeum obdrželo devatenáct takových výzev církevních subjektů," říká Ivana Havlíková  z Národního muzea. Výzvy se podle ní dotýkají například sbírek Českého muzea hudby, kde je požadováno navrácení hudebních nástrojů, nebo sbírek Náprstkova muzea. "Tam se jedná  o předměty z bývalého misionářského muzea v Bohosudově," dodává Havlíková. Ministerstvo kultury podle jeho mluvčí Anny Ješátková podobné žádosti o movitý majetek neeviduje. "Instituce nám mají sdělit až seznam věcí, které skutečně vydají," vysvětluje mluvčí.

Kontroluje se a ověřuje i v dalších institucích, ty na to mají půl roku od doručení výzvy k vydání majetku. "My jsme navrátili většinu církevního majetku právoplatným majitelům už v devadesátých letech," uvedla Jana  Ulipová z Uměleckoprůmyslového musea. Řada z nich byla pak zase zapůjčena zpět. Nově bylo evidováno pouze sedm žádostí. Podobně je na tom i Národní památkový ústav, který eviduje 37 žádostí, mezi nimi je ovšem i problematická žádost řádu německých rytířů.

Restituce jsou v plném proudu

Církev požádala o navrácení desítek tisíc hektarů pozemků a 1708 staveb.

  • Nejznámějšími požadovanými památkami je kaple na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou či zámek v Kroměříži.
  • Samostatnou kapitolou jsou budovy v areálu Pražského hradu. Výsledkem jednání má být dohoda, kterou by stvrdila nová vláda.
  • Zatím byl žadatelům vydán jen nepatrný zlomek požadovaného majetku. Jedná se většinou o jednotlivé pozemky ve všech krajích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek