metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil
Robin Williams jako Táta v suknu | foto: 20th Century Fox

Muži by klidně nastoupili na mateřskou. Ale jejich ženy paradoxně doma tátu v sukni nechtějí

  17:48
Navázat intenzivní vztah s dítětem a také umožnit svým ženám nedlouho po porodu návrat do zaměstnání. Připravenost mužů zůstat s dětmi na rodičovské dovolené je podle průzkumu Ligy otevřených mužů vysoká. Předsudky i peníze ale mohou za to, že mužů na rodičovské dovolené je u nás jen mizivé procento.

"Až devadesát procent Čechů mezi 20 a 55 lety uvažuje zůstat na rodičovské dovolené, pokud by se jim dnes narodilo dítě, a každý desátý je o svém nástupu na rodičovskou přesvědčen," říká k průzkumu Lukáš Talpa, jeden z autorů projektu. Jde však spíše jen o zbožné přání.

Ženy se bojí ztráty své tradiční role

Důvodů, proč u nás s dětmi zůstává doma jen asi procento mužů, je několik. Tím hlavním je podle socioložky Hany Maříkové genderová zakořeněnost. "Máme zakódováno, že s dětmi doma zůstává žena," říká Maříková s tím, že pro muže nemusí být výhodný ani systém dávek, které se pobírají minimálně dva roky. "Pokud jsou dávky nastaveny pevně, nemusí to být pro spoustu mužů výhodné," vysvětluje.

Ostatně i podle průzkumu jsou obavy z poklesu rodinných příjmů či ze zablokování kariérního postupu hlavními důvody, proč doma zůstávají v drtivé většině ženy. Ty se prý zase obávají ztráty své tradiční role. "Bezmála dvě třetiny žen si spíše nepřejí, aby jejich partner zůstal s dítětem alespoň nějakou dobu na rodičovské dovolené," dodává Talpa.

Muži, kteří pobírají dávky

220 tisíc korun je maximální částka, kterou rodiče mohou čerpat až do čtyř let věku dítěte.

  • Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí pobíralo loni rodičovské příspěvky asi 5200 mužů. Žen bylo 301 tisíc.
  • Právo využít rodičovskou dovolenou mají u nás muži od roku 2001. Tehdy zůstalo s dětmi doma asi 2100 mužů, žen bylo přes 263 tisíc.
  • Nejvíce mužů – přes šest tisíc – pobíralo dávky v letech 2008 a 2009. Žen ale bylo v obou letech přes 353 tisíc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek