metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Mýt si ruce mýdlem? Stále nejlepší způsob prevence infekcí

  18:29
Brno 14. října 2021 (PROTEXT) - Nejen pandemie koronaviru vrátila do popředí téma hygieny rukou a předcházení infekcím. Už od roku 2008 připadá na 15. října Světový den mytí rukou, který vyhlásila Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO). Ten i letos upozorňuje, jak je nezbytné, abychom si ruce myli pravidelně a správně.

HARTMANN – RICO dlouhodobě takové aktivity podporuje. Boj proti infekcím je jednou z jejích klíčových výzev. Společnost se ztotožňuje s hlavní myšlenkou kampaně, že mytí rukou mýdlem je stále ten nejjednodušší, nejúčinnější a také finančně dostupný způsob prevence nemocí a záchrany životů.

Pandemie covid-19 zvýšila obezřetnost k vlastnímu zdraví, v nemalé míře i k osobní hygieně. Víc než 75 % dotazovaných používá k hygieně rukou jak mýdlo, tak i dezinfekci. Téměř 50 % po ní dokonce sáhne i po příchodu domů. Ukázal to průzkum, kterým HARTMANN – RICO oslovila bezmála tisíc respondentů. Přes 40 % z nich uvedlo, že dezinfekci použije 2x až 3x denně.

„Ačkoliv jsme jedním z hlavních světových výrobců dezinfekce, vždy ji, vedle zdravotnických zařízení, doporučujeme především tam, kde není tak jednoduché umýt si ruce vodou a mýdlem nebo je nutné dočasně zvýšit standard hygieny rukou, např. když má někdo v domácnosti infekční onemocnění,“ potvrzuje Petr Havlíček, který je ve společnosti HARTMANN – RICO za oblast dezinfekce zodpovědný.

Nečistýma rukama velmi jednoduše můžeme přenášet nebezpečné viry, bakterie a houby, které můžou způsobit např. žloutenku typu A, virová i bakteriální průjmová onemocnění a řadu dalších infekčních onemocnění. Pouhých 20 vteřin spolu s mýdlem a vodou postačí k účinné prevenci. Zanevřít bychom neměli ani na dezinfekci, která je bezesporu nenahraditelná např. v hromadné dopravě, na úřadech, ale také v nemocnicích. Tam je rozumné použít ji jak při příchodu, tak i odchodu.

Skupina HARTMANN a s ní i česká HARTMANN – RICO proto už v loňském roce zahájily kampaň Mise: Prevence infekcí, která bojuje za vyšší prevenci infekcí. Je kombinací edukace a projektů, které si kladou za cíl snižovat riziko infekcí a zlepšovat hygienické standardy nejen ve zdravotnických zařízeních.

O Světovém dni mytí rukou

Globální den mytí rukou existuje od roku 2008 a koná se každoročně 15. října. Je zaměřen na všechny dospělé a děti, ale zejména na všechny školy, domovy důchodců, nemocnice a všechna další zdravotnická zařízení. Jedná se o mezinárodní iniciativu podporovanou institucemi, jako je Světová banka, UNICEF, Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC/USA) a různé další společnosti.

HARTMANN – RICO

Společnost HARTMANN – RICO a.s. patří mezi nejvýznamnější výrobce a distributory zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti PAUL HARTMANN AG do tehdejšího státního podniku Rico ve Veverské Bítýšce. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem v německém Heidenheimu. Více než 20 let působí také na Slovensku. HARTMANN – RICO zaměstnává v České republice a na Slovensku více než 1500 lidí.

Kontakt:

Irena Malá Manažerka

PR a interní komunikace

Tisková mluvčí společnosti HARTMANN-RICO

E-mail: Irena.Mala@hartmann.info

Hlavní zprávy

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

vydáno 30. ledna 2023  6:55

Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.  celý článek

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek