metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido
Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na černý pátek jde ekolog v nás stranou. Za módu padne výplata

  5:57
Rychlá móda mířívá z regálů ke spotřebitelům stejně rychle jako o pár týdnů později do odpadu. Během slev jdou však zásady stranou.

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné za lepších podmínek či z ekologičtějších materiálů. Módní řetězce s takzvanou rychlou módou na tuto poptávku a trend reagují nejrůznějšími recyklačními programy, jako je například sběr použitého oblečení.

Když však v tuzemsku nastane nákupní svátek Black Friday – černý pátek, který letos připadl na dnešek, jdou vyšší principy u mnohých stranou. Češi v tuzemských kamenných i internetových obchodech s rychlou módou zanechávají každoročně miliardy korun a dá se předpokládat, že se letos prodejci pomějí zase o trochu více.

Módní řetězce. Maskují ekologií finanční potíže?

  • Španělská módní značka Zara specializující se na prodej rychlé módy představila před třemi lety ekologickou řadu oblečení s názvem Join Life. H&M má o pár let déle podobnou kolekci s názvem Conscious Collection.
  • Oběma řetězcům však mají tyto kolekce podle kritiků z řad ekologů zajistit ekologičtější image, zamaskovat potíže s prodejem nekvalitního oblečení, kopírování modelů velkých značek, ale i nedostatečné platy pro zaměstnance. 
  • Pověst výrobců rychlé módy jde v tomto směru v posledních letech strmě dolů. Před třemi lety jí nepomohlo například zřícení budovy v Bangladéši, v jejíchž troskách zemřelo více než tisíc dělníků značek Mango či Benetton.

„Zatímco běžné páteční útraty Čechů v internetových obchodech se pohybují okolo 320 milionů korun, poslední listopadový pátek se tato částka podle analytiků vyšplhá až ke 800 milionům korun. Jedná se tak o 250procentní navýšení oproti dlouhodobému průměru. Oproti loňskému Black Friday se pak očekává nárůst o 25 procent,“ říká pro deník Metro Miroslav Uďan, ředitel společnosti Shoptet, jež spravuje téměř dvacet tisíc e-shopů.

Nakupovat ve slow stylu má za cíl naučit lidi přemýšlet o tom, co doopravdy potřebují a co ne, přehodnotit, co je důležité a co nikoli. Vyzývá k omezování počtu oblečení, recyklaci a nákupu věcí, které jsou ideální pro opětovné nošení řadu sezon. Principy prezentované prodejci během černého pátku jsou pak dle kritiků zcela opačné. Rychle a levně nakoupit a nad důsledky přemýšlet nejlépe až po nákupu doma. Mnoho českých fanoušků ekologického a etického nakupování této „masírce“ každoročně podléhá. „Svou roli sehrává i vyšší kupní síla obyvatel,“ dodává Uďan.

Na dopady produkce a nákupu levné rychlé módy začali v posledních letech upozorňovat celebrity, módní návrháři i ekologové. Textilní průmysl totiž spotřebovává velké množství vody, při pěstování textilních plodin se po- užívají nejrůznější pesticidy a během výroby se obvykle do oděvů přidávají umělé materiály znemožňující recyklaci. Pro řadu hříšníků, kteří se během černého pátku proviní, však existuje možnost vykoupení. Použité oblečení mohou prodat či darovat do second handů, které jsou díky slow fashion populární jako nikdy.

Jak na udržitelnost?

  • Módní řetězce se staví k udržitelnosti svých výrobků různě. Společnosti Lindex a C&A jsou například známé vysokým zapojením biobavlny ve svých kolekcích.
  • Do jakékoli H&M prodejny zase můžete přinést tašku obnošeného a již nechtěného oblečení, za kterou dostanete poukázku na třicetikorunovou slevu v kamenných prodejnách.
  • Příklon k většímu užívání materiálů z obnovitelných zdrojů má v plánu Mango, Bershka, Stradivarius, Pull & Bear či Massimo Dutti. Někteří zmiňují také používání „zelenější“ energie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek

Komerční sdělení

Vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Chorvatsku na léto již nyní

vydáno 31. března 2023

Připravte se na léto a začněte si již plánovat svou letošní letní dovolenou. Jestli se chystáte do Čechy velmi oblíbené destinace – Chorvatska,...  celý článek