metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Čtvrtek, 4. června 2020. Svátek má Dalibor.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: TÉMA

Na cholesterol jsme kabrňáci, v Evropě patříme ke špičce

14. května 2020  12:05 Pavel Hrabica Metro.cz
Stravování v epidemii nebylo vždy vzorné. Poslíčci nestačili rozvážet zásilky z fastfoodů. Nahoru letěla kila i škodliviny v těle.

„Měli jsme zpočátku problém, oslovení klienti se báli, že nabízíme něco pofiderního, že jsme nějací šmejdi,“ říká Zdeňka Cimická, předsedkyně organizace Diagnóza FH (familiární hypercholesterolemie – více v boxu). Aktivity této organizace spočívají mimo jiné v poradenství zaměřeném na výživu, pohyb a také v pomoci při léčbě cholesterolu a její formy FH.

V rámci Týdne FH se však loni dostali například i do Poslanecké sněmovny. Tam vyšetřili téměř dvě stě poslanců, jejich asistentů a dalších zaměstnanců. A výsledky nebyly příliš radostné. Průměrné množství tuků v krvi bylo vyšší než kdekoli jinde. I tam narazili na lidi s FH.

FH – málo známá nemoc

  • Při familiární hypercholesterolemii (FH) si s rostoucí hladinou cholesterolu v krvi nedokáže tělo samo poradit.
  • FH je geneticky podmíněná, nezávisí na životním stylu.
  • FH má v Česku asi 40 tisíc lidí, jen pětina o ní ví. Pokud se nezačnou včas léčit, může je postihnout infarkt i ve velmi mladém věku.
  • Screening může odhalit FH už u novorozenců. Ročně se jich s FH narodí asi 400. 
  • V současnosti probíhá screening, který by měl během dvou let vyšetřit 10 tisíc novorozenců a ověřit zavedení populačního screeningu.

„Do specializovaného centra na další vyšetření jsme poslali hned šest z nich,“ dodává Cimická. Prostředí politiky má zřejmě na zdravotní stav člověka silně negativní vliv. Zvláště na nadměrné množství cholesterolu.

„Neexistuje hodný a zlý cholesterol,“ upozorňuje Michal Vráblík, lékař III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Poslední průzkumy navíc ukazují, že ubývá lidí s optimální hladinou cholesterolu v krvi, přibývá těch, co ji mají vysokou. „Pro ty, kteří mají hladinu vyšší, to znamená vysoké cévní riziko, tedy například infarkt,“ říká Vráblík, který je současně předsedou České společnosti pro aterosklerózu. Mrzí ho, že lidi často jejich cholesterol moc nezajímá. „Například více než polovina obyvatel do třiceti let vůbec netuší, jak na tom jsou, nemají ani zájem nechat si cholesterol změřit,“ říká Vráblík. A ti, kteří se už pro kontrolu rozhodnou, často pak nedodržují předepsanou životosprávu ani neberou správně předepsané léky.

Vyšetření na cholesterol lékaři doporučují už proto, že při něm lze odhalit familiární hypercholesterolemii, která zvyšuje riziko srdečního selhání až stokrát. Jenže zatímco za FH lidé nemohou, v Česku žijí miliony lidí, kteří si cholesterol doslova „hýčkají“. Zvýšenou hladinu má u nás asi osmdesát procent populace, tím se řadíme k nejrizikovějším zemím Evropy. K tomu může nyní přispět i fakt, že řada lidí se během epidemie kvůli omezeným možnostem stravovala častěji u výdejních okének fastfoodů. Hranolky, hamburgery a další smažená jídla také patřila k častým zásilkám v rámci rozvozu až do domu.

Zdeňka Cimická z Diagnózy FH doufá, že zájem o vyšetření cholesterolu nezmizí ani po epidemii. „Už předtím si nás často zvaly i velké firmy, vyšetření poskytly zaměstnancům jako benefit, dokázali jsme během dne vyšetřit třeba i dvě stě lidí,“ říká Cimická. To, že u vyšetření je kromě lékaře i výživový poradce, vede podle ní k tomu, že lidé mnohdy radikálně změní své pohybové i stravovací návyky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nechcete divokého čuníka? Zookoutek v Břežanském údolí dočasně končí

Jsem všežravec a vážím 80 kilogramů. Chcete mě?
vydáno 4. června 2020  5:45

Vlakové nádraží je odsud tři minuty, kolem je krásná příroda a vede tudy i cyklostezka. Lesní zoo v Břežanském údolí byla ideálním místem pro výlet....  celý článek

Lego je výhodnější než zlato. Ale jen to nerozbalené

Miloš Křeček
vydáno 3. června 2020  18:38

Jedna z největších soukromých sbírek lega na světě je v českých rukách. Opět ji najdete v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech, Špindlerově Mlýně a Jeseníku.  celý článek

Sex třikrát týdně z nařízení soudu. Prozkoumali jsme historii balení holek

Sex třikrát týdně! Rozsudek je pravomocný.
vydáno 3. června 2020  15:13

Nejsnazší bylo ženu získat v antice. Chlapům je servírovali v chrámech plodnosti na zlatých podnosech. Dneska se musí snažit. Hodně.  celý článek

Čisté peníze jsou iluze. Pozná se to třeba při jejich likvidaci

Ilustrační snímek
vydáno 3. června 2020  12:44

Cizím zubním kartáčkem byste si vlastní chrup nevyčistili. Na bankovky a mince se však sahat neobáváme.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám