metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Středa, 16. června 2021. Svátek má Zbyněk.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: TÉMA

Na cholesterol jsme kabrňáci, v Evropě patříme ke špičce

  12:05
Stravování v epidemii nebylo vždy vzorné. Poslíčci nestačili rozvážet zásilky z fastfoodů. Nahoru letěla kila i škodliviny v těle.

„Měli jsme zpočátku problém, oslovení klienti se báli, že nabízíme něco pofiderního, že jsme nějací šmejdi,“ říká Zdeňka Cimická, předsedkyně organizace Diagnóza FH (familiární hypercholesterolemie – více v boxu). Aktivity této organizace spočívají mimo jiné v poradenství zaměřeném na výživu, pohyb a také v pomoci při léčbě cholesterolu a její formy FH.

V rámci Týdne FH se však loni dostali například i do Poslanecké sněmovny. Tam vyšetřili téměř dvě stě poslanců, jejich asistentů a dalších zaměstnanců. A výsledky nebyly příliš radostné. Průměrné množství tuků v krvi bylo vyšší než kdekoli jinde. I tam narazili na lidi s FH.

FH – málo známá nemoc

  • Při familiární hypercholesterolemii (FH) si s rostoucí hladinou cholesterolu v krvi nedokáže tělo samo poradit.
  • FH je geneticky podmíněná, nezávisí na životním stylu.
  • FH má v Česku asi 40 tisíc lidí, jen pětina o ní ví. Pokud se nezačnou včas léčit, může je postihnout infarkt i ve velmi mladém věku.
  • Screening může odhalit FH už u novorozenců. Ročně se jich s FH narodí asi 400. 
  • V současnosti probíhá screening, který by měl během dvou let vyšetřit 10 tisíc novorozenců a ověřit zavedení populačního screeningu.

„Do specializovaného centra na další vyšetření jsme poslali hned šest z nich,“ dodává Cimická. Prostředí politiky má zřejmě na zdravotní stav člověka silně negativní vliv. Zvláště na nadměrné množství cholesterolu.

„Neexistuje hodný a zlý cholesterol,“ upozorňuje Michal Vráblík, lékař III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Poslední průzkumy navíc ukazují, že ubývá lidí s optimální hladinou cholesterolu v krvi, přibývá těch, co ji mají vysokou. „Pro ty, kteří mají hladinu vyšší, to znamená vysoké cévní riziko, tedy například infarkt,“ říká Vráblík, který je současně předsedou České společnosti pro aterosklerózu. Mrzí ho, že lidi často jejich cholesterol moc nezajímá. „Například více než polovina obyvatel do třiceti let vůbec netuší, jak na tom jsou, nemají ani zájem nechat si cholesterol změřit,“ říká Vráblík. A ti, kteří se už pro kontrolu rozhodnou, často pak nedodržují předepsanou životosprávu ani neberou správně předepsané léky.

Vyšetření na cholesterol lékaři doporučují už proto, že při něm lze odhalit familiární hypercholesterolemii, která zvyšuje riziko srdečního selhání až stokrát. Jenže zatímco za FH lidé nemohou, v Česku žijí miliony lidí, kteří si cholesterol doslova „hýčkají“. Zvýšenou hladinu má u nás asi osmdesát procent populace, tím se řadíme k nejrizikovějším zemím Evropy. K tomu může nyní přispět i fakt, že řada lidí se během epidemie kvůli omezeným možnostem stravovala častěji u výdejních okének fastfoodů. Hranolky, hamburgery a další smažená jídla také patřila k častým zásilkám v rámci rozvozu až do domu.

Zdeňka Cimická z Diagnózy FH doufá, že zájem o vyšetření cholesterolu nezmizí ani po epidemii. „Už předtím si nás často zvaly i velké firmy, vyšetření poskytly zaměstnancům jako benefit, dokázali jsme během dne vyšetřit třeba i dvě stě lidí,“ říká Cimická. To, že u vyšetření je kromě lékaře i výživový poradce, vede podle ní k tomu, že lidé mnohdy radikálně změní své pohybové i stravovací návyky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Šéf Letní Letné: Staré cirkusy jsou teď zahnány do kouta

vydáno 16. června 2021  10:06

Artistické kousky ve vzduchu i na laně, divadelní improvizace, večerní koncerty a dětská představení. Tímto programem se proslavil festival Letní Letná,...  celý článek

Životadárná kopýtka! Ovce přírodu kultivují

vydáno 16. června 2021  9:55

Příroda to u nás nemá všude snadné. V české krajině znatelně ubývá motýlů. Pomáhají jim ale nové lokální pastvy.   celý článek

Přiletěly k vám včely? Teď je čas, kdy můžete i ve městě narazit na roj

vydáno 16. června 2021  7:44

Úly na Národním divadle, na střeše magistrátu, na hotelu a dalších komerčních budovách. Móda včelaření nekončí, ale třeba ve městě přináší i nečekané...  celý článek

Vejde se? Bus má u zastávky čekat. Dlouhé autobusy tam mají v Praze občas problémy.

vydáno 16. června 2021  5:32

Kloubové autobusy v hlavním městě nejsou vždy bezbariérové. Změna řádů by však podle vyjádření představitelů Ropidu nepomohla.  celý článek

Vaše fotky z Prahy