metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 7 °C

Neděle 4. prosince 2022. Svátek má Barbora

Větší foto
ilustrační snímek | foto: TÉMA

Na cholesterol jsme kabrňáci, v Evropě patříme ke špičce

  12:05
Stravování v epidemii nebylo vždy vzorné. Poslíčci nestačili rozvážet zásilky z fastfoodů. Nahoru letěla kila i škodliviny v těle.

„Měli jsme zpočátku problém, oslovení klienti se báli, že nabízíme něco pofiderního, že jsme nějací šmejdi,“ říká Zdeňka Cimická, předsedkyně organizace Diagnóza FH (familiární hypercholesterolemie – více v boxu). Aktivity této organizace spočívají mimo jiné v poradenství zaměřeném na výživu, pohyb a také v pomoci při léčbě cholesterolu a její formy FH.

V rámci Týdne FH se však loni dostali například i do Poslanecké sněmovny. Tam vyšetřili téměř dvě stě poslanců, jejich asistentů a dalších zaměstnanců. A výsledky nebyly příliš radostné. Průměrné množství tuků v krvi bylo vyšší než kdekoli jinde. I tam narazili na lidi s FH.

FH – málo známá nemoc

  • Při familiární hypercholesterolemii (FH) si s rostoucí hladinou cholesterolu v krvi nedokáže tělo samo poradit.
  • FH je geneticky podmíněná, nezávisí na životním stylu.
  • FH má v Česku asi 40 tisíc lidí, jen pětina o ní ví. Pokud se nezačnou včas léčit, může je postihnout infarkt i ve velmi mladém věku.
  • Screening může odhalit FH už u novorozenců. Ročně se jich s FH narodí asi 400. 
  • V současnosti probíhá screening, který by měl během dvou let vyšetřit 10 tisíc novorozenců a ověřit zavedení populačního screeningu.

„Do specializovaného centra na další vyšetření jsme poslali hned šest z nich,“ dodává Cimická. Prostředí politiky má zřejmě na zdravotní stav člověka silně negativní vliv. Zvláště na nadměrné množství cholesterolu.

„Neexistuje hodný a zlý cholesterol,“ upozorňuje Michal Vráblík, lékař III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Poslední průzkumy navíc ukazují, že ubývá lidí s optimální hladinou cholesterolu v krvi, přibývá těch, co ji mají vysokou. „Pro ty, kteří mají hladinu vyšší, to znamená vysoké cévní riziko, tedy například infarkt,“ říká Vráblík, který je současně předsedou České společnosti pro aterosklerózu. Mrzí ho, že lidi často jejich cholesterol moc nezajímá. „Například více než polovina obyvatel do třiceti let vůbec netuší, jak na tom jsou, nemají ani zájem nechat si cholesterol změřit,“ říká Vráblík. A ti, kteří se už pro kontrolu rozhodnou, často pak nedodržují předepsanou životosprávu ani neberou správně předepsané léky.

Vyšetření na cholesterol lékaři doporučují už proto, že při něm lze odhalit familiární hypercholesterolemii, která zvyšuje riziko srdečního selhání až stokrát. Jenže zatímco za FH lidé nemohou, v Česku žijí miliony lidí, kteří si cholesterol doslova „hýčkají“. Zvýšenou hladinu má u nás asi osmdesát procent populace, tím se řadíme k nejrizikovějším zemím Evropy. K tomu může nyní přispět i fakt, že řada lidí se během epidemie kvůli omezeným možnostem stravovala častěji u výdejních okének fastfoodů. Hranolky, hamburgery a další smažená jídla také patřila k častým zásilkám v rámci rozvozu až do domu.

Zdeňka Cimická z Diagnózy FH doufá, že zájem o vyšetření cholesterolu nezmizí ani po epidemii. „Už předtím si nás často zvaly i velké firmy, vyšetření poskytly zaměstnancům jako benefit, dokázali jsme během dne vyšetřit třeba i dvě stě lidí,“ říká Cimická. To, že u vyšetření je kromě lékaře i výživový poradce, vede podle ní k tomu, že lidé mnohdy radikálně změní své pohybové i stravovací návyky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek