metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 1 °C

Čtvrtek, 20. ledna 2022. Svátek má Ilona.

Větší foto
Eliška Hanuš při tvorbě | foto: VYŠEARTMetro.cz

Na „chytré“ výstavě uslyšíte také ťukání do odpadkového koše na Vyšehradě

  5:10
Studentům umění chyběla spolupráce s kolegy. Stvořili proto digitální galerii.

Procházka po parku Národní kulturní památky Vyšehrad bude brzy o něco zajímavější. Začátkem příštího měsíce tu totiž proběhne akce s názvem VYŠEART, na níž se podílí studenti tří vysokých uměleckých škol. Osmadvacet mladých umělců z Akademie výtvarných umění v Praze, Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze a Vysoké školy uměleckoprůmyslové zde pomocí kovových cedulek s QR kódy zabodaných do země stvoří digitální galerii. Tou si návštěvníci projdou pomocí svých chytrých telefonů. Díla se jim totiž zobrazí na jejich displejích.

Svetr z barev čtvrti

  • Student skladby Haštal Hapka zaznamenával zvuky Nuslí. Studentka textilní tvorby Eliška Hanuš pak kráčela po jeho stopách, přicházela na místa, na kterých Haštal nahrával, a vnímala zde barvy domů, parku či Nuselského mostu. Následně „obarvila“ vlněnou přízi a z ní upletla svetr. Také ten uvidíte a uslyšíte příští měsíc na Vyšehradě.

„VYŠEART je myslím dobrým příkladem toho, že i v těžkých společenských časech jsou mladí umělci schopni spolupracovat a hledají cesty také v aktuální době, která umění na poměrně dlouhou dobu veřejně umlčela. Já jsem například jako studentka Akademie múzických umění v Praze již dlouho cítila prázdnotu. Chyběla mi spolupráce s kolegy z jiných uměleckých oborů, především výtvarníky. Když jsem zjistila, že se tak cítí i další z nás, hned jsme začali digitální galerii vymýšlet,“ říká pro deník Metro spolupořadatelka akce Magdaléna Ochmanová.

Návštěvníci si po naskenování QR kódů prohlédnou celkem čtrnáct různých děl. Každé z nich je podle Ochmanové vždy výsledkem spolupráce dvou umělců, a to vždy hudebníka a výtvarníka.

Díla budou také do jisté míry interaktivní. „Dobrým příkladem je práce Štěpána Hona a Jana Vohrádského. Jejich společný počin si prohlédnete u rotundy svatého Martina, která je nejstarší dochovanou rotundou v hlavním městě. Dílo se k její atmosféře přímo váže a energii mu dodává také gregoriánský chorál. To spojení je třeba ocenit naživo. Vtip je také v tom, že si dílo prohlédnete přímo na místě, ke kterému se nejen váže, ale také zde bylo studenty umění vymyšleno,“ dodává Ochmanová.

Jak budou některé umělecké kousky zhruba „vypadat“, si již nyní můžete prohlédnout na Facebooku akce (facebook.com/vyseart.projekt). Umělci Kateřina Sole a Štěpán Rubáš zde například ukazují tvorbu svého exponátu, jejž inspirovala cihlová zídka kolem parku. „Kateřina podle její struktury složila hudbu i text. Štěpán vytvořil choreografii. Vše spojili do interaktivního videa,“ vyjmenovává Ochmanová a doplňuje, že návštěvníci si podle pokynů ve videu mohou také sami zatančit.

Mapovali jste někdy zvukem prostor? Umělkyně Ráchel Skleničková to prý dělá běžně. „Poťukávala holí na studnu, lavičky a odpadkový koš na Vyšehradě. Tím vznikl rytmus. Sochař Matěj Liška na něj navazuje,“ uvádí další příklad Ochmanová.

VYŠEART proběhne na Vyšehradě od 5. května do 31. srpna 2021. Akce se koná pod záštitou městské části Praha 2 a Národní kulturní památky Vyšehrad. Vstup je zdarma. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zabijačka jako „polotovar“. Náramně chutné maso si musíte ovařit sami

vydáno 20. ledna 2022  5:37

Josef Lada by maloval vesnickou tradici asi jinak. Na prase tam totiž už moc nenarazíte.  celý článek

Neexistující cena, špatný bus i málem „oloupená“ seniorka

vydáno 19. ledna 2022  14:25

Přehled úsměvných současných kauz některých pražských politiků přináší deník Metro.  celý článek

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám