metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Pondělí, 14. června 2021. Svátek má Roland.

Větší foto
Eliška Hanuš při tvorbě | foto: VYŠEARTMetro.cz

Na „chytré“ výstavě uslyšíte také ťukání do odpadkového koše na Vyšehradě

  5:10
Studentům umění chyběla spolupráce s kolegy. Stvořili proto digitální galerii.

Procházka po parku Národní kulturní památky Vyšehrad bude brzy o něco zajímavější. Začátkem příštího měsíce tu totiž proběhne akce s názvem VYŠEART, na níž se podílí studenti tří vysokých uměleckých škol. Osmadvacet mladých umělců z Akademie výtvarných umění v Praze, Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze a Vysoké školy uměleckoprůmyslové zde pomocí kovových cedulek s QR kódy zabodaných do země stvoří digitální galerii. Tou si návštěvníci projdou pomocí svých chytrých telefonů. Díla se jim totiž zobrazí na jejich displejích.

Svetr z barev čtvrti

  • Student skladby Haštal Hapka zaznamenával zvuky Nuslí. Studentka textilní tvorby Eliška Hanuš pak kráčela po jeho stopách, přicházela na místa, na kterých Haštal nahrával, a vnímala zde barvy domů, parku či Nuselského mostu. Následně „obarvila“ vlněnou přízi a z ní upletla svetr. Také ten uvidíte a uslyšíte příští měsíc na Vyšehradě.

„VYŠEART je myslím dobrým příkladem toho, že i v těžkých společenských časech jsou mladí umělci schopni spolupracovat a hledají cesty také v aktuální době, která umění na poměrně dlouhou dobu veřejně umlčela. Já jsem například jako studentka Akademie múzických umění v Praze již dlouho cítila prázdnotu. Chyběla mi spolupráce s kolegy z jiných uměleckých oborů, především výtvarníky. Když jsem zjistila, že se tak cítí i další z nás, hned jsme začali digitální galerii vymýšlet,“ říká pro deník Metro spolupořadatelka akce Magdaléna Ochmanová.

Návštěvníci si po naskenování QR kódů prohlédnou celkem čtrnáct různých děl. Každé z nich je podle Ochmanové vždy výsledkem spolupráce dvou umělců, a to vždy hudebníka a výtvarníka.

Díla budou také do jisté míry interaktivní. „Dobrým příkladem je práce Štěpána Hona a Jana Vohrádského. Jejich společný počin si prohlédnete u rotundy svatého Martina, která je nejstarší dochovanou rotundou v hlavním městě. Dílo se k její atmosféře přímo váže a energii mu dodává také gregoriánský chorál. To spojení je třeba ocenit naživo. Vtip je také v tom, že si dílo prohlédnete přímo na místě, ke kterému se nejen váže, ale také zde bylo studenty umění vymyšleno,“ dodává Ochmanová.

Jak budou některé umělecké kousky zhruba „vypadat“, si již nyní můžete prohlédnout na Facebooku akce (facebook.com/vyseart.projekt). Umělci Kateřina Sole a Štěpán Rubáš zde například ukazují tvorbu svého exponátu, jejž inspirovala cihlová zídka kolem parku. „Kateřina podle její struktury složila hudbu i text. Štěpán vytvořil choreografii. Vše spojili do interaktivního videa,“ vyjmenovává Ochmanová a doplňuje, že návštěvníci si podle pokynů ve videu mohou také sami zatančit.

Mapovali jste někdy zvukem prostor? Umělkyně Ráchel Skleničková to prý dělá běžně. „Poťukávala holí na studnu, lavičky a odpadkový koš na Vyšehradě. Tím vznikl rytmus. Sochař Matěj Liška na něj navazuje,“ uvádí další příklad Ochmanová.

VYŠEART proběhne na Vyšehradě od 5. května do 31. srpna 2021. Akce se koná pod záštitou městské části Praha 2 a Národní kulturní památky Vyšehrad. Vstup je zdarma. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Talkshow Honzy Dědka bude v létě na zámcích. Dorazí Dejdar, Matonoha nebo Brzobohatý

vydáno 14. června 2021  9:22

Pořad 7 pádů Honzy Dědka čeká sice o prázdninách natáčecí pauza, ale moderátor se svou show nazvanou 7 pádů na cestách vyráží za diváky napříč republikou....  celý článek

Na lodi musí být čisto a veselo, pak jde úplně všechno, říká kapitán moderního katamaránu

vydáno 13. června 2021  17:04

Začneme malou perličkou. Však jsme na vodě. Nejmodernější loď v Praze nemá kormidlo! Moderní elektrická loď Bella Bohemia se ovládá přes joystick. O...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy