metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Aplikace bude poskytovat také informace o haváriích vodovodního potrubí. | foto: MAFRA

Na čištění ulic upozorní SMS. Interaktivní rozhlas je dostupný i pro občany bez internetu

  5:08
Od včerejšího dne mohou využívat systém Mobilní rozhlas i obyvatelé Prahy 7. Ten slouží pro okamžité informování místních. Aplikace nabízí i možnost vložení připomínky nebo ankety jednotlivým uživatelem. Od toho si městská část slibuje i efektivnější informování obyvatel a jejich vyšší aktivitu.

Kromě krizových situací umožňuje mobilní rozhlas rozesílat také mailingy, zprávy o změnách v dopravě či přerušení dodávek energie.

„Hlavním produktem je informovaný a aktivně zapojený občan. Platforma nabízí uživatelům informace z města, kde žijí. Ty chodí vhodnou formou. Pokud je něco urgentní, přijde to prostřednictvím SMS, pokud vizuálně obsáhlejší, pak jako e-mail nebo do aplikace,“ upřesňuje Ivan Kosturák z Mobilního rozhlasu. To potvrzuje i starosta městské části. „Stačí si jen vybrat, jaké informace chtějí občané zcela zdarma dostávat,“ říká Jan Čižinský.

Získává na oblibě

  • Systém využívá hlavní město k rozesílání krizových SMS již přes pět let.
  • Platforma je už v provozu v Praze 5 a Praze 10, blízko spuštění je například Praha 1 a Praha 15.
  • Premiantem v této oblasti je Praha 10, kde bylo loni nahlášeno a vyřešeno 850 podnětů občanů.
  • Aplikace na hlášení upozornění mají možnost využívat i strážníci městské policie.
  • Celkem systém využívá přes 30 tisíc obyvatel Prahy.

Služba je dostupná hned několika způsoby. „Máme propojené všechny mediální kanály, ale jako základ pro registraci, například pro obyvatele, kteří nemají chytrý telefon s aplikací, stačí telefonní číslo,“ popisuje Kosturák. Zároveň dodává, že mysleli i na občany, kteří nemají přístup k internetu a nemohou se registrovat. „Kvůli GDPR je nejlepším způsobem jednoduše zajít na úřad a zaregistrovat se pomocí papírového formuláře,“ dodává Kosturák.

Mobilní rozhlas se v sedmé pražské části dočká brzké zkoušky. „Sílu chytré komunikace chceme otestovat hned, a to při blížícím se blokovém čištění ulic. Obyvatele budeme informovat o termínech, kdy bude potřeba přeparkovat auto a kam je mohou umístit,“ uvedl radní městské části Praha 7 Jiří Knitl, který má kromě jiného v gesci životní prostředí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek