metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Na Dědině pokládají první koleje. | foto: DPP

Na Dědině už se pokládají koleje, lanovka má silnější spodek kvůli metanu

  15:23
Dopravní stavby se v metropoli hýbou. Na Petříně se výletníci i zpotí.

Praha se již brzy dočká několika dopravních vychytávek. Tou aktuálně nejhmatatelnější jsou nové koleje, které pracovníci s pověřením dopravního podniku pokládají v rámci vznikající tramvajové trati na Dědinu.

„První metry kolejí najdete v místě budoucí zastávky Vlastina. Pokud vše půjde podle plánu, tak se po nové trati svezeme koncem příštího roku,“ komentuje nově vznikající stavbu mluvčí organizátora pražské hromadné dopravy ROPID Filip Drápal.

Vodovod i měnírna
Na křižovatce ulic Vlastina a U Silnice začala zhotovitelská firma Subterra konkrétně pokládat antivibrační rohože, první betonové pražce a kolejnice. „Máme navezeno prvních zhruba padesát dva tun kolejnic, každá z nich váží zhruba 1,6 tuny. Na druhé straně, v Drnovské ulici, v místě budoucí tramvajové smyčky, pokračujeme přeložkou vodovodu a stavbou nové měnírny, která bude sloužit nejen pro napájení nové tramvajové trati, ale také infrastruktury pro trolejbusovou linku na Letiště Václava Havla Praha. Tu také co nevidět začneme stavět,“ dodává šéf komunikace dopravního podniku Daniel Šabík, jehož fotografie z místa nyní prezentuje dopravce na svém facebookovém profilu.

Na sídlišti Dědina vyroste do dvou let také nový parkovací dům. Po dokončení by mělo být k dispozici 290 nových parkovacích míst.

Lanovky za miliardy
Dopravní podnik také minulý týden představil své plány v oblasti rozvoje lanových drah. Přednášku na toto téma bylo možné sledovat i živě, a to na Facebooku Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Do modernizace lanové dráhy na Petřín včetně nových vozů má dopravce „nasypat“ tři sta milionů korun. Zcela nová lanovka Podbaba – Troja – Bohnice pak může stát i více než dvě miliardy korun. Prezentace obou projektů ale přinesla i pěknou řádku nových informací, které dosud nezazněly.

Vedoucí provozu lanových drah dopravního podniku Pavel Kejha se nechal například slyšet, že ačkoliv měla být petřínská lanovka bez obsluhy, řidič v ní nakonec jezdit bude. Jinak to ani dle zákona zatím nejde. Lanovka pak bude bez klimatizace, a to i přesto, že ji kritici kvůli její před časem zveřejněné podobě označují jako skleník, ve kterém se budou cestující v létě péct. Samotná kabina má být však napájena jen baterií. Pro klimatizaci tak v projektu nezbývá dostatek energie.

Tlustší dno kvůli metanu
Stavba lanovky z Podbaby přes Troju do Bohnic je oproti té na Petřín podstatně větší kolos. Dráha má zlepšit dopravní spojení Prahy 8 a Prahy 6. Hlavní novinka, kterou minulý týden IPR vypustil do světa, se týká dna budoucích kabinek. Dopravní podnik bude mít na výrobce speciální podmínku: zesílené dno. Důvodem je trasování nad čističkou, kde se může uvolňovat metan. „Je to absolutní abnormalita, že by došlo k výbuchu, ale raději budeme mít toto pořešené i zesíleným dnem,“ uvádí Kejha.

Na lanovce nyní probíhají projekční práce, poté musí do procesu EIA, který posuzuje vlivy na životní prostředí. První cestující sveze nejdříve v roce 2026. Porota letos v létě zvolila vítězem architektonické soutěže britské studio William Matthews Associates, na návrhu se podílejí i firmy Boele Architects a Expedition Engineering.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek