metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Na den kačerem. Potok v Motole bych už nešel

  5:55
Řečiště na Praze 5 před lety zkoumal i náš redaktor. Pro zápis do deníku i dobrodružství.
Nebezpečná zábava má nejspíš na svědomí dva mrtvé. | foto: HZSMetro.cz

Otvorem v mříži jsme se s partou přátel spustili do podzemí v páté městské části asi před sedmi lety. Při hledání takzvané kešky s názvem Motolský potok jsme, vybaveni baterkami, holínkami a navigačním systémem GPS, zažili dobrodružství, na jaké se nezapomíná.

Od té doby tudy však proteklo mnoho vody a u ústí Motolského potoka vyrostl v loňském roce nový rybník Kotlářka. Ten se stal mimo jiné dobrým ukazatelem hladiny vody pro takzvané kačery, tedy vyznavače geocachingu, kteří by se chtěli do podzemí podívat také. Tenhle ukazatel bohužel nepomohl skupině mladých lidí, kteří si na víkendovou výpravu do podzemí vybrali dobu přívalových dešťů.

„Pokud lezeš do podzemních tunelů, ať už pro kešku, nebo z nějakýho jinýho důvodu, vždycky si zkontroluj předpověď,“ vysvětloval mi tehdy kamarád, který se pro kešku do podzemí nevydával poprvé.

Po delší cestě úzkou kulatou chodbou jsme se dostali k podzemnímu jezírku, jež slouží jako takzvaný písník na zachycování nečistot z potoka. Jezírko jsme obešli po úzké betonové lávce a pokračovali již širokou vysokou chodbou. V těchto místech kdysi potok protékal dělnickou osadou Buďánka, takže jsme šli vlastně pouze korytem překrytým betonovými panely. Když se chodba opět výrazně zúžila, věděli jsme, že budeme dle souřadnic brzy na místě.

Po asi hodinové výpravě tmavými tunely jsme se konečně dostali ke sloupu světla vycházejícího z děr v masivním kanalizačním poklopu. Pod poklopem bylo dostatek místa a všichni jsme si mohli konečně protáhnout ztuhlá záda. Pod poklopem jsme dle souřadnic našli vytouženou kešku přimontovanou na zeď tunelu. Plechový obal obsahoval deník, kam jsme svůj nález zapsali, a několik drobných předmětů, jak bývá u geocachingu zvykem.

Zejména překonávání úzkých lávek kolem podzemních jezírek nebylo právě nejbezpečnějším dobrodružstvím, přesto bylo pro mě hledání pomyslného pokladu v podobě kešky velkým zážitkem. Osobně bych ale výpravu do motolského podzemí nejspíš již nepodnikl a v následujících měsících ani nedoporučoval. Už kvůli památce obětí tragédie.

Geocaching v Motole

  • Cestu ke keši v podzemní části Motolského potoka, kterou nyní kačeři dočasně deaktivovali, popisuje její autor na webu Geocaching jako „strastiplnou“. Těm, kteří se ji vydají hledat, doporučoval, aby se řídili zásadami pohybu v podzemí a dbali na bezpečí.
  • „Vzhledem k tragickým sobotním událostem keš disabluji. Jistě teď není vhodné a ani ohleduplné do míst vstupovat. Jak to bude s keší dál, je v řešení. Upřímnou soustrast pozůstalým,“ uvedl na webu geocaching.com jeho správce.
  • Velkou část návštěvníků útrob potoka tvoří právě hledači kešek. Zatrubněná část měří více než čtyři kilometry, voda z potoka se vlévá do Vltavy u Palackého mostu.
  • Geocaching – hra na pomezí turistiky a sportu, kdy jeden či více hledačů s použitím GPS hledá skryté schránky neboli keše – se těší velké oblibě. Keš bývá většinou plastová, voděodolná schránka, ve které je schován deník, kam se zapisují její nálezci. Mezi fanoušky jejich hledání patří třeba starosta Prahy 5 Pavel Richter.

Každých dvacet minut nám hlásí zprávy o dešti, říká hasič
Potápěči pražských hasičů již druhý den prohledávali podzemí Motolského potoka. Důvodem bylo pátrání po pohřešovaném, kterého o víkendu v podzemí smetl přívalový déšť při hledání kešek. O komplikacích pátrání mluvil pro deník Metro mluvčí hasičů Martin Kavka.

Sledují hasiči během pátrání předpověď počasí? Právě to podle všeho zřejmě lidé, kteří o víkendu vlezli do podzemí, podcenili.
Naše operační středisko je ve spojení s Českým hydrometeorologickým ústavem, který nám dává každých dvacet minut hlášení, jak to v konkrétní oblasti vypadá. V neděli hasiči museli prostor štoly několikrát opustit, protože opět hrozil déšť. Což by byl problém, protože ve chvíli, kdy silně prší, tak do štoly nateče ze všech kanálů voda a tunely se během pár minut naplní vodou.

Čím ještě bylo pátrání ve štole komplikované?
Nejnáročnější to bylo v neděli, kdy jsme do štoly vstupovali v oblasti Košíř. V těchto místech byla velká tma a hodně vody. Hledali jsme doslova po hmatu. Včera kolegové říkali, že úsek, který prošli od náměstí 14. října proti proudu, byl relativně čistý a vody zde bylo málo. V podzemí navíc není mobilní signál a komunikace přes vysílačky je velmi omezená.

Než hasiči vlezli dolů, sháněli jste nějaké mapy či plány štoly?
Spolupracujeme s Pražskými vodovody a kanalizacemi. To oni nám ukázali místa, kde se dá dovnitř vstoupit, řekli nám, jak to dole zhruba vypadá, a my se díky tomu dobře orientovali.

V kolika místech se dá dolů vlézt?
Vstupů je několik. Přes velké vstupy se schody až po kanály. My si vytipovali asi tři místa, kudy jsme tam mohli vlézt. Plus v pondělí jsme vlezli do štoly na náměstí 14. října. Odtud lze jít proti proudu i směrem k Vltavě.

Kde konkrétně jste včera pátrali?
Úsek od náměstí 14. října směrem proti proudu, který měl asi kilometr, jsme prohledávali zhruba hodinu. Kolem poledne jsme prozkoumali další část směrem k Vltavě. Tam se ale kolegové nedostali až k řece, protože tento prostor je naplněn vodou. Poté přejeli směrem na náplavku na Hořejším nábřeží, kde už pátrali v plné potápěčské výstroji.

Co je to vlastně za tým, který po nezvěstném pátrá?
Každá hasičská směna má potápěčské družstvo. Jsou to lidé, kteří kromě běžné hasičské práce ještě pravidelně cvičí potápění.

Autoři: Filip Jaroševský, Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Česko nalezlo novou drogu. Jmenuje se workoholismus a je hodně rozšířená

vydáno 25. dubna 2024  10:51

Závislost na práci jako nový fenomén? Upracovat se k zbláznění není pro některé lidi žádný problém. Ne každý je v tom ale vlastní vinou.  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, klobásami podél řeky

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky.  celý článek

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek