metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Na hypotéku teď má jen třetina lidí

  12:05
Česká národní banka dostane pravomoc výrazně omezovat hypotéky.

Od dubna banky neposkytují hypotéky nad 90 procent zajištěné nemovitosti. Jinak řečeno, kdo si chce vzít úvěr na bydlení,ten musí mít našetřeno nejméně 10 procent z ceny domu nebo bytu.

Počet hypoték stoupl

26 758

Počet hypoték stoupl 26 758 Tolik hypotečních úvěrů banky poskytly v letošním prvním čtvrtletí. Celkem šlo o úvěry za celkem 53,5 miliardy korun. V porovnání se stejným obdobím loni jde o nárůst počtu o 20,9 procenta a objemu o 11,5 procenta. Uvedlo to ministerstvo pro místní rozvoj.

Podle aktuálního výzkumu agentury Ipsos drtivá většina Čechů touží po vlastní nemovitosti. Ale pouze necelá třetina dotázaných je schopna nebo ochotna naspořit na nové bydlení více než 200 tisíc korun. Právě tuto částku většina dotázaných označila jako nejvyšší ideální vstupní investici do bydlení.

S pořízením bytu by to mohlo být ještě horší. Česká národní banka (ČNB) by mohla dostat novou pravomoc – možnost stanovit bankám horní hranici úvěrových ukazatelů. ČNB tak například bude moci určit poměr výše úvěru a čistého ročního příjmu. Pokud klient nebude vydělávat dost, hypotéku nedostane.

„Banky tyto ukazatele používají při hodnocení klientovy schopnosti splácet už dnes. Nicméně důležitá je výše takového ukazatele, kterou bude moci ČNB nově vydávat v podstatě bez jakéhokoli legislativního procesu a kontroly,“ říká Vít Mikolášek z poradenské společnosti Partners. Ten si myslí, že ČNB bude hypotéky ještě více omezovat. Další zpřísňování hypoték nyní projednává Sněmovna. Úprava již prošla 1. čtením a v současnosti se jí zabývá rozpočtový výbor.

Výzkum

● Pouze polovina Čechů je spokojena se svým bydlením. Zpravidla se jedná o ty, kteří mají nemovitost v osobním vlastnictví.

● Naopak se současnou bytovou situací není spokojeno 27 procent dotázaných.

● Vyplývá to z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, který se ptal tisícovky lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek