metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Na hypotéku teď má jen třetina lidí

  12:05
Česká národní banka dostane pravomoc výrazně omezovat hypotéky.

Od dubna banky neposkytují hypotéky nad 90 procent zajištěné nemovitosti. Jinak řečeno, kdo si chce vzít úvěr na bydlení,ten musí mít našetřeno nejméně 10 procent z ceny domu nebo bytu.

Počet hypoték stoupl

26 758

Počet hypoték stoupl 26 758 Tolik hypotečních úvěrů banky poskytly v letošním prvním čtvrtletí. Celkem šlo o úvěry za celkem 53,5 miliardy korun. V porovnání se stejným obdobím loni jde o nárůst počtu o 20,9 procenta a objemu o 11,5 procenta. Uvedlo to ministerstvo pro místní rozvoj.

Podle aktuálního výzkumu agentury Ipsos drtivá většina Čechů touží po vlastní nemovitosti. Ale pouze necelá třetina dotázaných je schopna nebo ochotna naspořit na nové bydlení více než 200 tisíc korun. Právě tuto částku většina dotázaných označila jako nejvyšší ideální vstupní investici do bydlení.

S pořízením bytu by to mohlo být ještě horší. Česká národní banka (ČNB) by mohla dostat novou pravomoc – možnost stanovit bankám horní hranici úvěrových ukazatelů. ČNB tak například bude moci určit poměr výše úvěru a čistého ročního příjmu. Pokud klient nebude vydělávat dost, hypotéku nedostane.

„Banky tyto ukazatele používají při hodnocení klientovy schopnosti splácet už dnes. Nicméně důležitá je výše takového ukazatele, kterou bude moci ČNB nově vydávat v podstatě bez jakéhokoli legislativního procesu a kontroly,“ říká Vít Mikolášek z poradenské společnosti Partners. Ten si myslí, že ČNB bude hypotéky ještě více omezovat. Další zpřísňování hypoték nyní projednává Sněmovna. Úprava již prošla 1. čtením a v současnosti se jí zabývá rozpočtový výbor.

Výzkum

● Pouze polovina Čechů je spokojena se svým bydlením. Zpravidla se jedná o ty, kteří mají nemovitost v osobním vlastnictví.

● Naopak se současnou bytovou situací není spokojeno 27 procent dotázaných.

● Vyplývá to z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, který se ptal tisícovky lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy