metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Na hypotéku teď má jen třetina lidí

  12:05
Česká národní banka dostane pravomoc výrazně omezovat hypotéky.

Od dubna banky neposkytují hypotéky nad 90 procent zajištěné nemovitosti. Jinak řečeno, kdo si chce vzít úvěr na bydlení,ten musí mít našetřeno nejméně 10 procent z ceny domu nebo bytu.

Počet hypoték stoupl

26 758

Počet hypoték stoupl 26 758 Tolik hypotečních úvěrů banky poskytly v letošním prvním čtvrtletí. Celkem šlo o úvěry za celkem 53,5 miliardy korun. V porovnání se stejným obdobím loni jde o nárůst počtu o 20,9 procenta a objemu o 11,5 procenta. Uvedlo to ministerstvo pro místní rozvoj.

Podle aktuálního výzkumu agentury Ipsos drtivá většina Čechů touží po vlastní nemovitosti. Ale pouze necelá třetina dotázaných je schopna nebo ochotna naspořit na nové bydlení více než 200 tisíc korun. Právě tuto částku většina dotázaných označila jako nejvyšší ideální vstupní investici do bydlení.

S pořízením bytu by to mohlo být ještě horší. Česká národní banka (ČNB) by mohla dostat novou pravomoc – možnost stanovit bankám horní hranici úvěrových ukazatelů. ČNB tak například bude moci určit poměr výše úvěru a čistého ročního příjmu. Pokud klient nebude vydělávat dost, hypotéku nedostane.

„Banky tyto ukazatele používají při hodnocení klientovy schopnosti splácet už dnes. Nicméně důležitá je výše takového ukazatele, kterou bude moci ČNB nově vydávat v podstatě bez jakéhokoli legislativního procesu a kontroly,“ říká Vít Mikolášek z poradenské společnosti Partners. Ten si myslí, že ČNB bude hypotéky ještě více omezovat. Další zpřísňování hypoték nyní projednává Sněmovna. Úprava již prošla 1. čtením a v současnosti se jí zabývá rozpočtový výbor.

Výzkum

● Pouze polovina Čechů je spokojena se svým bydlením. Zpravidla se jedná o ty, kteří mají nemovitost v osobním vlastnictví.

● Naopak se současnou bytovou situací není spokojeno 27 procent dotázaných.

● Vyplývá to z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, který se ptal tisícovky lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek