metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav

Na jaře se na Olšany vrátí tři a půl tisíce obětí první světové války

  12:39
Po téměř dvou letech se na jaře na Olšanské hřbitovy vrátí rakve s ostatky zhruba 3500 obětí první světové války. Uloženy budou zpět do osária, které se několik měsíců opravovalo. „Stěhování se uskuteční v březnu nebo v dubnu,“ řekl ředitel pražských hřbitovů Martin Červený. Rekonstrukce kostnice a výroba nových rakví vyšla na skoro čtyři miliony korun.

Olšanské hřbitovy (ilustrační foto) | foto: David Tichý

Vlhký podzemní prostor na Olšanských hřbitovech byl nevyhovující. „Rakve se při stěhování dobrovolníkům doslova rozsypávaly pod rukama. Některé ostatky ani schránku neměly a ležely v podzemí volně rozházené, jiné byly plesnivé,“ uvedl ředitel. Ostatky proto v polovině roku 2014 za účasti armády provizorně uložili v bývalém muničním skladu u Říčan. Poté začala rozsáhlá oprava kostnice.

„Klíčové bylo odstranění vlhkosti a vybudování efektivnějšího systému větrání,“ řekl Červený. V dalším kroku odborná firma rozebrala dlažbu, která tvoří střechu podzemních prostor, a prostor odizolovala proti vodě a vlhkosti. Opraveny byly také železobetonové police, na něž budou umístěny rakve. Denní světlo do podzemí vrhají světlíky. Vedení hřbitovů zvažuje osvětlení kostnice, aby do ní lidé mohli okénky nahlédnout.

Na rekonstrukci kostnice přispělo zhruba 2,4 milionu korun ministerstvo obrany, zbytek zaplatilo město. „Polovinu celkových nákladů tvoří pořízení nových rakví, které jsou naimpregnované, aby se zvýšila jejich životnost,“ doplnil Červený.

U vchodu do kostnice budou návštěvníkům hřbitova k dispozici informace o historii místa a lidech, kteří uvnitř odpočívají. Podle archivních dokumentů jde především o oběti první světové války, lidi různých národností, kteří zemřeli na následky válečných zranění v pražských lazaretech. Kromě toho jsou v olšanském osáriu uloženy ostatky legionářů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek

Devítkové souvislosti Oldřicha Nového a mladíka, který zemřel vinou nepozorného řidiče

PRAHA? AHA!
vydáno 4. června 2023  11:25

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Popeláři se připravují na zelenější budoucnost. Jejich flotila má nový přírůstek

vydáno 4. června 2023  6:04

Největší svozová firma v hlavním městě – Pražské služby – se připravuje na elektrickou budoucnost a plnění závazků vyplývajících z Klimatického plánu....  celý článek