metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Sobota, 19. září 2020. Svátek má Zita.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Na konci roku by mohlo být bez práce „jen“ 360 tisíc lidí

13. srpna 2020  13:14 Pavel Hrabica Metro.cz
Kanál Odra – Dunaj: 283 miliard. Kampaň na podporu domácí turistiky: 2 miliardy. Když to oželíme, zchudneme méně.

V druhé polovině března, kdy už bylo všechno zavřené a republika orouškovaná, předpovídalo mnoho ekonomů, že české hospodářství poroste zhruba o procento. Jenže realita se od „věštění z křišťálové koule“ značně lišila.

Teď už víme, že v některých odvětvích jsou propady za první polovinu roku až devadesátiprocentní. Utrpěly restaurace, hotely, automobilový průmysl. Přesto se některým odvětvím dařilo. „Epidemie má dokonce několik koronašampionů,“ říká Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy. Mezi těmi, kteří vydělávali v epidemii více než o rok dříve, jsou třeba výrobci nápojů, papírových a plastových výrobků, dařilo se i výrobcům nahraných video- a audionosičů. „Menší tržby zaznamenali překvapivě potravináři a také farmaceutický průmysl, byť se na první pohled zdálo, že tato odvětví musela vydělat,“ komentuje Skořepa.

Zbytné a nezbytné

  • Výdaje, které nejsou třeba, mohou směřovat jinam. Menší přehrada může vyjít až na osm miliard korun. Akvapark asi na miliardu.
  • Nová jaderná elektrárna může mít rozpočet až 163 miliard korun.
  • Dokončení všech plánovaných dálnic by naopak vyšlo „jen“ na 121 miliard korun. Dobíjecí místa pro elektroauta vyjdou na 34 miliard.

Konečná bilance roku 2020 by přes nelichotivá čísla nemusela být tragická. „Náš původní odhad, ještě než jsme měli výsledky za leden až červenec, byl, že se letos česká ekonomika propadne o víc než sedm procent,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Když porovnali výsledky hospodaření Česka po uvolnění protikoronavirových opatření, došli k závěru, že letošní pokles by mohl být maximálně šest procent. „A to jsme počítali s tou horší variantou, snažili se být pesimističtí, původně jsme očekávali mnohem větší pohromu,“ přiznává Horská. Hodně ale záleží na tom, jakým způsobem soukromý sektor i stát rozloží investice – pokud budou „chytré“, a ne „hloupé“. Mezi kladné by Horská řadila vyšší robotizaci ekonomiky, kdy například v Německu mají na sto tisíc obyvatel tři sta robotů, u nás jen 120.

Důležitá bude nezaměstnanost. „V březnu se počítalo s šesti procenty,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB. Teď odhady míří k pěti procentům, v prosinci by tak mělo být v Česku bez práce méně než 360 tisíc lidí. 

Ztráty i „nálezy“

  • Ztráty ekonomiky za celý rok 2020 se mohou přiblížit 315 miliardám korun.
  • Přibližně 70 miliard korun „naspořily“ domácnosti během největšího uzavření ekonomiky. Jedná se o peníze, které neutratily, protože nebylo kde a za co.

Komentáře

Hlavní zprávy

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Pomalá jízda některé řidiče rozčiluje. Na nepřiměřené reakce cílí nová kampaň

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2020  5:27

Nevyrazili jste na křižovatce na zelenou do půl sekundy? Šance, že na vás někdo zatroubí, je v Česku velká.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní... Strážce streamu
vydáno 18. září 2020  16:45

Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho...  celý článek

Přes dva měsíce komplikací. V úseku Pražského povstání a Vozovna Pankrác nepojedou tramvaje

Od neděle do dnešního dne probíhala výměna opotřebených kolejnic. Chuť...
vydáno 18. září 2020  13:28

Jak mnozí cestující poznali, při jízdě tramvají na trati mezi Vozovnou Pankrác a Pražského povstání to v posledních týdnech pěkně drnčelo. Své o tom vědí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám