metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Na konci roku by mohlo být bez práce „jen“ 360 tisíc lidí

  13:14
Kanál Odra – Dunaj: 283 miliard. Kampaň na podporu domácí turistiky: 2 miliardy. Když to oželíme, zchudneme méně.

V druhé polovině března, kdy už bylo všechno zavřené a republika orouškovaná, předpovídalo mnoho ekonomů, že české hospodářství poroste zhruba o procento. Jenže realita se od „věštění z křišťálové koule“ značně lišila.

Teď už víme, že v některých odvětvích jsou propady za první polovinu roku až devadesátiprocentní. Utrpěly restaurace, hotely, automobilový průmysl. Přesto se některým odvětvím dařilo. „Epidemie má dokonce několik koronašampionů,“ říká Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy. Mezi těmi, kteří vydělávali v epidemii více než o rok dříve, jsou třeba výrobci nápojů, papírových a plastových výrobků, dařilo se i výrobcům nahraných video- a audionosičů. „Menší tržby zaznamenali překvapivě potravináři a také farmaceutický průmysl, byť se na první pohled zdálo, že tato odvětví musela vydělat,“ komentuje Skořepa.

Zbytné a nezbytné

  • Výdaje, které nejsou třeba, mohou směřovat jinam. Menší přehrada může vyjít až na osm miliard korun. Akvapark asi na miliardu.
  • Nová jaderná elektrárna může mít rozpočet až 163 miliard korun.
  • Dokončení všech plánovaných dálnic by naopak vyšlo „jen“ na 121 miliard korun. Dobíjecí místa pro elektroauta vyjdou na 34 miliard.

Konečná bilance roku 2020 by přes nelichotivá čísla nemusela být tragická. „Náš původní odhad, ještě než jsme měli výsledky za leden až červenec, byl, že se letos česká ekonomika propadne o víc než sedm procent,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Když porovnali výsledky hospodaření Česka po uvolnění protikoronavirových opatření, došli k závěru, že letošní pokles by mohl být maximálně šest procent. „A to jsme počítali s tou horší variantou, snažili se být pesimističtí, původně jsme očekávali mnohem větší pohromu,“ přiznává Horská. Hodně ale záleží na tom, jakým způsobem soukromý sektor i stát rozloží investice – pokud budou „chytré“, a ne „hloupé“. Mezi kladné by Horská řadila vyšší robotizaci ekonomiky, kdy například v Německu mají na sto tisíc obyvatel tři sta robotů, u nás jen 120.

Důležitá bude nezaměstnanost. „V březnu se počítalo s šesti procenty,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB. Teď odhady míří k pěti procentům, v prosinci by tak mělo být v Česku bez práce méně než 360 tisíc lidí. 

Ztráty i „nálezy“

  • Ztráty ekonomiky za celý rok 2020 se mohou přiblížit 315 miliardám korun.
  • Přibližně 70 miliard korun „naspořily“ domácnosti během největšího uzavření ekonomiky. Jedná se o peníze, které neutratily, protože nebylo kde a za co.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek