metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 23 °C

Úterý, 15. října 2019. Svátek má Tereza.
Nová sídlištní pláž.
Další 3 fotografie v galerii
Nová sídlištní pláž. | foto: Archiv Andrea NěmejcováMetro.cz

Na krčském sídlišti vyrostla písečná pláž

6. července 2015  6:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Informačně-kontaktní centrum, které se stará o lidi se zdravotním postižením, postavilo na čtyřce novou atrakci.

Při letní procházce po krčském sídlišti můžete narazit na zajímavou kuriozitu. Informačně- kontaktní centrum Ružinovská tu dalo vzniknout nezvyklému úkazu. Mezi paneláky vznikla písečná pláž.

„Během dlouholetého působení v Krči jsme zjistili, že tu rodiče s malými dětmi nemají téměř žádnou možnost vyžití,“ říká sociální pracovnice a spoluzakladatelka centra Andrea Němejcová, co je inspirovalo ke zbudovaní pláže . „Můžeme tím zároveň pomoci k lepší integraci našim mentálně postiženým klientům. Návštěvníci je zde budou potkávat a díky tomu je třeba i snáze pochopí a přijmou mezi sebe,“ líčí své pohnutky Němejcová.

Pokud bude o pláž přes léto zájem, plánují ji v Ružinovské vytvářet každý rok. Nová letní oáza klidu, kam můžete zajít každý slunný den od deseti do sedmnácti hodin, má již své první příznivce. „Jsem zde velmi spokojený. Už nemusím kvůli pláži k moři. Moc se těším, až tu budu trávit čas s kamarády,“ říká klient střediska Luboš.

Do centra v Ružinovské docházejí především klienti s mentálním, případně kombinovaným postižením. V rámci jeho chodu se pak zdokonalují a udržují si pracovní a společenské návyky. V centru se klienti mohou poradit o svých starostech nebo se jen zúčastnit výtvarného workshopu.

„Řešíme vlastně stejné problémy jako v kterékoliv rodině. Společně se rozhodujeme, kam pojedeme na výlet, kam letos na dovolenou a pomáháme si v běžných denních situacích,“ říká Němejcová. „Pořádáme také literární středy, při kterých si čteme dobrodružné knihy, nebo filmové čtvrtky, kdy si promítáme filmy. Až teď ale máme konečně i vlastní pláž,“ uzavírá zakladatelka centra.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  16:03

I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v...  celý článek

Radotín i Modřany. Moderní budovy radnic připravuje několik městských částí v metropoli

Podoba nového sídla radnice v Radotíně.
vydáno 14. října 2019  14:58

Nové sídlo bude mít Praha 12 v Modřanech. To bude stát mezi ulicemi Generála Šišky a Písková, tedy v těsné blízkosti stávající radnice. „S vědomím všech...  celý článek

Špačci jsou letos mimořádně agresivní, lamentují vinaři

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  10:45

Řada moravských vinařů spí neklidně. Hrozny jim likvidují nenasytní ptáci. Někde zlikvidovali celou úrodu.  celý článek

Primátor a koloběžky. Jde o chytrý tah, tvrdí marketingový expert

Pražané umějí zaparkovat koloběžky i správně.
vydáno 14. října 2019  5:48

Další promyšlená hra o přízeň Pražanů je tady. Alespoň podle marketingového odborníka Roberta Němce, který si vzal na žádost deníku Metro na paškál...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám