metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Plzeňský Prazdroj

Na kvalitní české pivo musí Rusové zapomenout. Proud směrem na východ teď vyschl

  5:03
Německo a Česko lákaly donedávna ruské pivní turisty. Ve vodkou křtěném Rusku je totiž hodně pivařů. S tím je teď konec.

Jevgenij přijížděl do Prahy pravidelně. Nejen kvůli osobním vazbám na naši zem. V české metropoli totiž vždy obrazil vyhlášené pivnice, pokaždé se snažil navštívit nějakou zajímavou hospodu s typickou atmosférou, dobrým jídlem – a pokud budou čepovat plzeň, tím lépe. Na rozdíl od jiných Rusů nevyznává nijak výrazně vodku ani víno.

Sládci v Rusku se snažili, ale marně
Magická byla nejen chuť českého nápoje, ale i cena. Byť patří k dobře situované moskevské vrstvě a originál plzeňského si mohl dovolit, rozdíl v ceně tady a tam byl až pětinásobný. „V Praze je pravá plzeň za padesát až šedesát,“ komentoval cenovou úroveň ještě v předcovidových časech. V Moskvě na ni narazil v barech v průměru za deset dolarů.

„V obchodech bývala ta licenční v přepočtu za dolar, ale v porovnání s pravým českým pivem to byly patoky,“ přiznával vždy smutně. Ať se prý ruské pivovary snažily, co jim síly stačily, na originál jejich umění nemělo. Někdy si proto alespoň kupoval lahvové pivo jiných značek z Česka, ale i to bylo násobně dražší než cokoli z ruské produkce.

Rusko-české pivo

  • Problémy s pivem v souvislosti s Ruskem nejsou nové. V jednom případě se stal osudným pro pivovar v České Lípě rok 1948. Jeho uzavření po komunistickém puči prosadil tamní občan Lipájev, ruský rodák. Po roce 1949 se stal ve městě předsedou Svazu přátel Sovětského svazu. 

Ruské objednávky? Žádné nepřijímat
Sankce Evropské unie i dalších států světa kvůli přepadení Ukrajiny nepociťují Rusové jen ve finančním sektoru. Proud českého piva směrem na východ teď vyschl. Potvrzuje to i výrobce přímo z Plzně. „Aktuálně došlo k rozhodnutí nepřijímat žádné objednávky na naše produkty z Ruska, které patřilo mezi exportní trhy značek Pilsner Urquell a Kozel. To platí i pro Bělorusko,“ uvedl pro deník Metro Zdeněk Kovář, mluvčí Plzeňského Prazdroje. 

V minulosti vařili plzeňský ležák v Rusku v rámci licenční výroby, a to mezi lety 2007 a 2017. Nyní se ale Pilsner Urquell vaří jen a pouze v Plzni. V Rusku je však ještě licence pro výrobu značky Kozel, která pochází z Velkých Popovic u Prahy. „Celkovou situaci nyní analyzujeme s ohledem na další kroky. Zaměstnance Plzeňský Prazdroj v Rusku nemá,“ doplňuje informace mluvčí pivovaru.

Dodávky do Ruska souběžně s Plzní stornoval i českobudějovický Budvar. „V současné krizové a velmi nepřehledné situaci jsme pozastavili veškerou výrobu a dodávky určené pro ruský trh,“ říká manažerka komunikace Budvaru Barbora Bláhová. Obchodní záležitosti vnímá jihočeský pivovar momentálně jako druhořadé a je připravený pomáhat i v rámci přílivu ukrajinských uprchlíků.

Hotely i vodka

  • Těžká doba nastala pro vše spojené s ruským prostředím. Některé prodejny ruských specialit v Praze zavřely. Jiné zase zakázaly vstup obhájcům ruské agrese.
  • Některé obchody a bary ve Spojených státech vylévají lahve s ruskou vodkou, mění ji za ukrajinskou.
  • Obchodní řetězce, které působí v Pobaltí, stáhly z prodejen všechny ruské výrobky a nebudou je ani kupovat od dodavatelů. 

Niva do Ruska nezamíří. Mléko je pod sankcemi
V minulosti si Rusové oblíbili například plísňový sýr Niva z jihočeské Madety. „Je poptávka z Ruska a chtěl bych jí vyhovět,“ uvedl loni generální ředitel Madety Milan Teplý. Nivu tam Madeta v minulosti už vyvážela, ale to se změnilo po roce 2014, kdy Rusko anektovalo poloostrov Krym.

„Rusko zájem mít může, jak loni říkal pro ČTK pan generální ředitel, ale od roku 2014 je pro nás, stejně jako pro další výrobce potravin, tamější trh uzavřený. Takže od té doby tam nivu nevyvážíme. A nepočítáme s tím, že by se to změnilo,“ vysvětlila deníku Metro mluvčí Madety Marta Faktorová.

Složitou situaci řeší automobilka Škoda. Má továrny jak na Ukrajině, tak v Rusku, v obou státech zaměstnává lidi. „Máme obavy o obyvatele Ukrajiny, především pak o rodiny našich více než šesti set ukrajinských kolegů a celý tým společnosti Eurocar v ukrajinském závodě v Solomonovu a v centrále v Kyjevě,“ uvádí se v oficiálním prohlášení automobilové firmy. V Rusku jsou škodovácké závody v Kaluze a v Nižním Novgorodu. Podíl škodovek na celkovém ruském trhu je ale nízký, pohybuje se kolem jednoho procenta všech v Rusku prodaných vozů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek