metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
Čidla na lampách budou sledovat i stav dopravy. | foto: MAFRA

Na Ladronce osadí chytré lampy. Dobijí i hybrida

  5:34
Výhody „ochytření“ veřejného osvětlení vyzkouší za pár dní také obyvatelé Vinohrad.

Snadnější parkování, veřejně dostupná wi-fi, pohodlné dobíjení elektromobilů a hybridů, snížení energie i zlepšení životního prostředí. Všechny tyto benefity dokážou zajistit takzvané chytré lampy. Část jejich výhod by již na konci srpna měli vyzkoušet obyvatelé Vinohrad prostřednictvím 40 lamp uzpůsobených pro nabíjení elektromobilů. Podle magistrátem připravované koncepce by se pak měla smartifikace elektrického osvětlení postupně rozšířit i do dalších čtvrtí české metropole.

„První vlaštovkou je plánovaná instalace více než 60 chytrých lamp, které rozmístíme v parcích Landronka a Na Jezerce a prostřednictvím senzorů budou regulovat intenzitu osvětlení. Pokud v parku nikdo nebude a čidlo nezachytí žádný pohyb, tak svítidla zůstanou jen v pohotovostním režimu a budou svítit jen asi na deset až třicet procent intenzity,“ říká pro deník Metro radní pro správu majetku Jan Chabr.

Jakmile čidlo nějaký pohyb zachytí, tak se lampa rozsvítí na stoprocentní výkon včetně několika dalších stožárů v nejbližším okolí. „Jednotlivé lampy mezi sebou navíc díky síťovému propojení komunikují. Zkušenosti evropských hlavních měst dokládají, že tímto způsobem dosahují třeba až padesátiprocentního snížení výdajů na jejich provoz,“ dodává Chabr.

Jednotlivé panely mohou sdílet kupříkladu informace o provozu, hladinách znečišťujících látek v ovzduší, hlukových vibracích a dalších parametrech. Každý sloup veřejného osvětlení by pak měl také fungovat i jako modem poskytující připojení k 4G a 5G internetu. Tohle pokrytí by pak zajistilo možnost surfovat v jakémkoliv zákoutí hlavního města a na rozdíl od toho na zastávkách MHD by mělo být také spolehlivé. „O dopadech na životní prostředí nemluvě – elektrické veřejné osvětlení neprodukuje uhlíkovou stopu, a tak v oblastech, kde se využívají, soustavně klesají hladiny CO2 v ovzduší,“ míní Chabr.

Najdou parkovací místo
Možná až překvapivě mají chytré lampy potenciál snižovat kriminalitu. Technicky pokročilé zvukové senzory, které některá americká města, jako třeba Chicago, instalují na veřejná osvětlení v problémových čtvrtích, mají schopnost analýzou hluku a vibrací odlišit výstřely ze zbraně od typických šumů ulic velkoměsta. Díky propojení se systémem záchranných složek rychle a efektivně vyšlou na místo policejní jednotku, která zakročí a situaci prověří. Praze by však pomohly s řešením jiného palčivého problému – nedostatkem parkovacích míst.

„Smartifikace veřejného osvětlení předpokládá, že Pražská energetika takové sloupy vybaví optickými kabely. Díky nim se dají usměrnit zmatky v parkování, se kterými se obyvatelé potýkají téměř ve všech městských částech, což je krůček k instalaci kamer, které umí zanalyzovat prostor před nimi z hlediska dopravní vytíženosti. Včetně monitoringu volných kapacit na parkování,“ uvádí pro Metro Chabr.

Pokusy v Karlíně
První čtvrtí, která v Praze spustila pilotní projekt smartifikace veřejného osvětlení, byl Karlín. Před dvěma lety tu magistrát instaloval více než 90 chytrých lamp, a to konkrétně na Karlínském náměstí. Sloupy se zkoušeli také ve Vršovicích, Holešovicích a parcích Prahy 2.

V srpnu přibude na Vinohradech čtyřicet lamp, které budou uzpůsobené pro nabíjení elektromobilů. Zatím však není jasné, kdo bude nabíjení zajišťovat. V průběhu roku by pak mělo přibýt dalších pět lokalit, mezi nimi je například Skalka nebo Lhotka. „V současné době řešíme, kdo bude nabíječky osazovat, jestli to necháme soukromému sektoru, nebo si je bude zčásti provozovat město samo,“ doplňuje Chabr s tím, že v případě, že se magistrát rozhodne přenechat provoz nabíječek na lampách soukromníkům, vyhlásí na provozovatele veřejnou soutěž.

Inspirace ze Španělska
Do smartifikace pouličních lamp významně investuje Španělsko. Do projektů se aktivně zapojily dvě největší metropole pyrenejského království – Madrid a Barcelona. Vedení Madridu intenzivně spolupracuje se společností Philips na „ochytření“ až 225 tisíc sloupů veřejného osvětlení, 84 tisíc z nich chtějí vybavit LED obrazovkami. V Barceloně zase nyní probíhá instalace deseti tisíc chytrých lamp napříč městem. Tyto lampy jsou schopny monitorovat třeba znečištění ovzduší. Veřejné osvětlení v Los Angeles pak využívá technologii CityTouch, díky které je možné ovládat přes 110 tisíc sloupů jednoduše on-line. Díky tomu, že má každá lampa v sobě zabudovaný čip, který ji přímo zapojuje do komplexní technologické sítě, lze za cílem snazšího ovládání a kontroly vytvářet propojené uzly. V kalifornském hlavním městě mají i speciální zemětřesení odolné lampy. Ty nejenže zůstanou nepoškozené v případě přírodní katastrofy, ale též dokážou na blížící se nebezpečí upozornit, což umožňuje obyvatelům města rychle zkontaktovat záchranné složky. Podobná funkce se v Praze nechystá. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Vaše fotky z Prahy