metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido

Další 1 fotografie v galerii
Kapitán nejmodernější lodi v Praze je sympaťák. | foto: Metro.cz

Na lodi musí být čisto a veselo, pak jde úplně všechno, říká kapitán moderního katamaránu

  17:04
Začneme malou perličkou. Však jsme na vodě. Nejmodernější loď v Praze nemá kormidlo! Moderní elektrická loď Bella Bohemia se ovládá přes joystick. O bezemisní krásce už se spoustu článků napsalo. Znáte ale jejího kapitána?

Václav Macho je rodák z jižních Čech. V dětství k lodím žádný vztah neměl, to se ale postupně změnilo. V patnácti se vydal přes celou republiku do Děčína. „Tady jsem studoval klasickou lodní školu. Pak už to šlo postupně. Plavčík, lodník, strojník,“ vypráví kapitán Pražské paroplavební společnosti.

Než Macho zakotvil v Praze, pracoval na nákladních lodích. „Pak jsem ale chtěl zkusit něco jiného a být víc doma,“ vypráví sympaťák, který na vodě pracuje už čtyřicet let.

Letos toho zatím Bella, tak se zkráceně lodi říká, moc nenaplula. Důvod je nasnadě. Vládní opatření a málo turistů. „Všechno zlé je ale pro něco dobré,“ upozorňuje Macho. Na flotile Pražské paroplavební společnosti je pořád co dělat, a tak posádky lodí využily vynucenou pauzu k opravám, na které během normální sezony není čas. „Však jen nalakovat zábradlí trvá jednomu člověku týden,“ vysvětluje kapitán. Jedním dechem ale dodává, že u BB, což je další zkrácený název jeho lodi, byla údržba o něčem trochu jiném. „Bella je nová, takže spíš jen myjeme a leštíme,“ říká Macho. „Moje životní heslo je, že na lodi musí být čisto a veselo a pak jde úplně všechno,“ dodává.

Bella je ženské křestní jméno románského původu. Vykládá se jako krásná.

Tady musíme jeho slova potvrdit. Náš rozhovor nejprve neprobíhal na Belle, ale na lodi vedle. Na elektrické krasavici se totiž právě drhla paluba. Mop by nám nevadil, ale přes lux by nebylo naše povídání slyšet. Mimochodem, nejprve se rozhovor odehrával na zakotvené Lužnici. Na této motorové lodi Macho sloužil před tím, než se dostal k Belle. „Ze začátku jsem si musel zvykat, ovládání je zrcadlově obrácené, je to německý model,“ říká kapitán. To už jsme se ale přemístili na jeho moderní elektrický katamarán. „Nakonec jsme se to naučili, ale první dny byly krušné,“ přiznává.

Bella Bohemia

  • Loď navrhla dcera československých emigrantů Vera Hampl, která se narodila v Brazílii. 
  • Katamarán, který vyrobila německá loděnice Bolle, je první zcela elektrická loď, která pluje v Praze. 
  • Jméno Bella Bohemia dostala s ohledem na českou tradici Pražské paroplavební společnosti a zařadila se jím do řady lodí „Bohemia“. Vejde se na ni až 250 lidí. Plout na ní můžete na pravidelných okružních plavbách nebo si ji můžete pronajmout pro soukromé akce.
  • Je z ní skvělý výhled díky proskleným stěnám. A klimatizace i vyhřívání nabízí celoroční provoz. 

Na palubě lodi na vás dýchne luxus. Bílá a šedá krásně ladí, čisté linie lahodí oku a ten výhled! „Dokážeme z Belly udělat otevřenou loď. Rozkryjeme úplně všechna okna. Ta dáme na stranu. Výhled je pak úplně boží,“ libuje si Macho.

Elektrická loď má také další výhodu. Při plavbě vás neruší drnčení motoru. „Slyšíte tady úplně všechno. Třeba i jak řvou cvrčci,“ láká k vyhlídkové plavbě kapitán. Podle něj je dokonce z paluby cítit i vůně trávy ze břehu.

Pokud se budete chtít projet, tak dorazte na Kampu, tady Bella Bohemia běžně kotví. Vedle hodinových výletních plaveb po metropoli ale loď zvládá i jiné úkoly. Například loni při Prague Pride naložila 250 cestujících a DJe a odehrála se na ní závěrečná party festivalu.

Zpět k posádce. Ta je nejčastěji tříčlenná. Kromě kapitána s vámi na lodi poplují také strojník a lodník, který se zároveň stará i o obsluhu hostů. „Jeho priorita je bar, ale když je potřeba udělat nějaký manévr, tak je to na něm. V našem případě na ní,“ popisuje Macho a dodává: „Dám příklad. Ivanka je při plavbě servírka, ale když kotvíme, tak zahodí zástěru, vezme si rukavice a jde loď uvázat. Strojník je zase mechanik a má na starost úplně všechno, co se na lodi hýbe,“ popisuje denní chleba posádky její kapitán.

Václav Macho a jeho parta mají vždy týdenní službu. Od pondělí do pátku. Od rána do večera. Buď Bella pluje, nebo ji posádka myje a leští. Během týdenního volna si většinou Macho jede odpočinout na chalupu do jižních Čech. „Raději volno strávím v lese, dovolenou na vodě si ani neumím představit,“ směje se sympaťák, který je oblečen v klasickém námořnickém tričku.

Na závěr vás ještě pozveme na unikátní akci, kde Bella Bohemia hraje velkou roli. A slovo hraje opravdu sedí. Tuto sobotu a i tu další se koná událost s názvem Národní na vodě. Přímo v centru Prahy se můžete těšit na to nejlepší z operního repertoáru Národního divadla. Koncerty proběhnou na palubě nasvícené Belly, která bude v průběhu večera postupně kotvit na několika místech podél vltavského nábřeží. Břehy se tak stanou pomyslným hledištěm. Koncerty bude možné zdarma sledovat od Národního divadla až po smíchovskou náplavku. 

Katamarán

To slovo tak krásně zní! Bella Bohemia je moderní katamarán. Pokud plavete v lodní terminologii, tak vám vysvětlím, že je to plavidlo se dvěma – obvykle rovnoběžnými – trupy. O tramvajích, autobusech či metru píšeme často. Voda stojí trochu stranou. Letos v létě se to změní. Na našich stránkách se objeví parníky, přístavy, námořníci a možná i vodníci. Katamaránem startuje náš letní seriál. Pokud teď ale namítnete, že léto ve skutečnosti ještě nezačalo, tak honem mrkněte na předpověď počasí!

Marek Hýř, redaktor deníku Metro

Komentáře

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek

Komerční sdělení

Vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Chorvatsku na léto již nyní

vydáno 31. března 2023

Připravte se na léto a začněte si již plánovat svou letošní letní dovolenou. Jestli se chystáte do Čechy velmi oblíbené destinace – Chorvatska,...  celý článek