metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Dalších 12 fotografií v galerii
V těchto místech v Petrovicích stál stánek, kde prodávala Ludvika Jonáková a kde ji v dubnu 1994 zavraždil najatý vrah. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Na místě vraždy z Devadesátek. Po stánku manželky majitele Discolandu se už slehla zem

  20:09
Devadesátá léta představovala neomezené možnosti. Bohužel i ty kriminální. Policie si nestačila odškrtávat hlášení o vraždách, loupežích, vydírání. Tentokrát jsme se vydali do pražských Petrovic, kde na jaře 1994 zavraždili Ludviku Jonákovou, manželku tehdy proslulého majitele Discolandu Sylvia Ivana Jonáka.

Chodci spěchají na autobus. Vzrostlé stromy, které nepamatují duben 1994, kdy najatý střelec zastřelil ve stánku se zeleninou v Kurčatovově ulici v pražských Petrovicích prodavačku. Ženou za pultem byla Ludvika Jonáková, manželka majitele libeňského Discolandu Sylvie Jonáka.

Lidé netušili, že si brambory kupují u ženy, jejíž manžel nabízel novinářům statisíce na ruku, když o něm napíšou knihu. Od té doby uplynulo už téměř 28 let. Zmizel stánek Jonákové i vedlejší budka, zmizely i dočasné boudy v blízkém okolí. Možná si u Ludviky kupovával ovoce i zpěvák Michal Penk, který tu žil v paneláku pár kroků od stánku...

Na rozdíl od seriálu, kde se vražda odehrála na rušné ulici přímo u zastávky a v přítomnosti mnoha lidí, ve skutečných Petrovicích býval, a pořád je, ruch jen ve chvíli, kdy přijede některý z autobusů MHD. I samotný stánek stál relativně mimo chodeckou trasu, lidé žijící směrem k sídlišti v Horních Měcholupech i tady v Petrovicích si vybírali spíše o pár metrů vzdálenější asfaltový chodník. Autor detektivního románu by řekl, že to je místo jako stvořené pro vraždu.

Kupodivu i Discoland Sylvie, který si Ivan Jonák zřídil v Libni, měl daleko do lidského mraveniště v centru města. Tramvaje tudy sice projížděly i tehdy často, ale rozhodně to nebylo místo, kudy by proudily davy. Ale ne vždy vzorná pověst podniku a hlavně dobře zainteresovaní taxikáři sem dokázali dodávat „hafo“ zákazníků. Také pro mnohé hvězdy šoubyznysu bylo výhodné se tu sem tam objevit. Ty doby jsou ale dávno pryč. 

Zpackaná vražda

  • Ivan Jonák si za objednání vraždy své manželky odseděl 18 let. Až do své smrti tvrdil, že s případem nemá nic společného. 
  • Podle vyšetřovacího spisu si Jonák zadal smrt ženy jednomu z vyhazovačů Discolandu. Důvodem bylo, že se manželé Jonákovi rozváděli a Ludvika jako spolumajitelka chtěla diskotéku zavřít.
  • Vyhazovač nejdřív sehnal tři muže, ti ale neuspěli. Až další najatý vrah Jonákovou zastřelil. Přímo na místě ale udělal řadu chyb a byl brzo dopaden.
  • Ivan Jonák strávil ve věznicích celou dobu, vyšel až v roce 2014. V roce 2016 zemřel v pronajatém bytě, opuštěný a bez prostředků.

Jak se postupně změnil svět zábavy a Praha získala desítky atraktivnějších podniků a když zmizel Jonák na osmnáct let do věznice, vrátila se vyhlášená diskotéka svým významem opět na periferii. Nebýt natáčení Devadesátek, už by si nikdo ani nevzpomněl, jak to tu každý večer žilo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek