metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 27 °C

Pátek, 23. srpna 2019. Svátek má Sandra.
Zahrádka (ilustrační foto)
Zahrádka (ilustrační foto) | foto: ČTK

Na náměstích a ulicích v centru rostou letní zahrádky. V centru budou menší

7. dubna 2014  9:11 Robert Oppelt
Už dávno to nejsou jen plastová křesílka kolem stolku, schovaná pod velkým reklamním deštníkem. Pražské restaurační zahrádky se někde pomalu a jinde i rychle mění k lepšímu. Ale jak by měla vypadat taková ideální zahrádka?

Zahrádka by neměla rušit velkými reklamními nápisy. "Snažíme se, aby zmizely třeba velké slunečníky s reklamou, pokud už tam být musí, tak ať je to třeba jen nápis na lemu, popisuje šéf pražských památkářů Jiří Skalický. Stejně tak vadí mohutné podesty a nadšení památkářů nebudí ani zahrádky připomínající skleněné boudy.

Nejhorší je podle Skalického situace na Starém Městě, kde některé zahrádky vadí i velikostí – v budoucnu by se měla zmenšit třeba ta, která zabírá prakticky celé Malé náměstí, nebo by měla zmizet druhá řada zahrádek ze Staroměstského náměstí. "Město se vyjádřilo, že chce kultivovat veřejný prostor, a některé zahrádky vzhledu města rozhodně neprospívají," dodává Skalický.

Letos začala sezona zahrádek dříve

Předzahrádky nesmí být v metropoli v místech, kde platí vyhláška o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. A od letoška čeká na majitele další problém, musí bojovat s hlukem. Radnice Prahy 1 totiž pohrozila majitelům podniků, kde je problém s rušením nočního klidu, že mohou o svou předzahrádku přijít. "Pokud bude problém, příští rok nedostanou na svou zahrádku povolení," varuje mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Letos povolila Praha 1 už 150 zahrádek a radnice předpokládá, že do léta jich po centru města vyrostou tři stovky, zhruba stejný počet jako loni. "Letos začala sezona dřív než jiné roky," dodává Blažková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Chtěl samotářský džob. Půl století hlídá bunkr

Miroslava Nedvěda je bunkr Bezovka druhým domovem.
vydáno 22. srpna 2019  5:26

Pro správce Miroslava Nedvěda se stal kryt Bezovka v Praze druhým domovem. Společnost mu tu dělají ryby a ptactvo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám