metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
metro - Praha
Větší foto
metro - Praha | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

„Na názvy stanic nám nesahejte!“

15. října 2018  15:25 Filip Jaroševský Metro.cz
Jen máloco dokáže vyvolat v Praze takovou vlnu nevole, jako jsou výrazné změny v MHD. To potvrzují události posledních dní, kdy pražští radní vzali na vědomí dopravní koncepci, podle které by se v budoucnu mohly přejmenovat některé stanice metra. Například Muzeum by se mohlo v budoucnu jmenovat Národní muzeum. Místo na Českomoravské by se pak vystupovalo ve stanici Aréna Libeň.

Ačkoliv jde jen o jeden z mnoha nápadů, který nemá zatím blízko ani ke schválení či dokonce k realizaci, na sociálních sítích se rozjelo názorové peklo.

Nepomohla ani následná snaha zástupců Pražské integrované dopravy (PID), kteří se lidem snažili zjednodušující výklad médií popsat jako „novinářskou zkratku“ či „dezinformaci“. „Nejde o dezinformaci, ale produkt vaší práce. Ale chápu, tramvaje už jste kompletně přečíslovali, trasy změnili, tak co dál. Přejmenujeme stanice metra. Nějakou práci musíte vykazovat, ale dlouhodobě dělat z lidí blbce se vám nemusí vyplatit,“ píše na facebooku Ondřej Matěj Hrubeš.

PID se v komentářích zaklíná tím, že jde v dokumentu především o otevření diskuze na toto téma. „A proč teda do dokumentu s konkrétními návrhy opatření cpete jakési náměty na zahájení diskuse? Máte, co jste chtěli - diskusi,“ reaguje další diskutující Alois Sečkár. „Novináři z toho vypíchli přesně to, co měli. V té zprávě jinak není nic objevného, o tramvajových tratích se mluví (ano, jen mluví) dlouhá léta,“ napsal pro změnu Michal Janko.

Našli se i tací, kteří by přejmenování některých stanic uvítali. Další si pak z nápadu dělají spíš legraci. Uživatel Michael Weinlich například žertem kritizuje zmatečnost, jakou by mohlo způsobit přejmenování Pražského povstání na Náměstí Hrdinů. „Náměstí Hrdinů, hrdinů práce nebo lidu? Hrdinů válek nebo revolucí? Či skrytá reklama Marvelu? Pražské povstání je jasné,“ míní.

V diskuzi na facebooku PID reagoval i spolek Veleslavín-Vokovice k životu. Ten kritizuje nové názvy stanic metra. „Každá stanice by měla být pojmenovaná dle katastrálního území, v němž stojí. Nedocházelo by k absurdním situacím, kdy se musela přejmenovat zastávka Bořislavka na Na Pískách , aby se stanice metra pojmenovala Bořislavka, ačkoli na Bořislavce nestojí. Měla se jmenovat Vokovická, stejně jako Nádraží Veleslavín Veleslavínská,“ uvádí spolek.

Zda k přejmenování stanic v blízké době skutečně dojde, je podle odborníků velmi nepravděpodobné. Náměstek ředitele Ropidu Martin Šubrt v rozhovoru pro deník Metro prohlásil, že pokud k přejmenování dojde, bude to až po dokončení trasy metra D. Jinak by se podle něj nevyplatilo měnit cedule. 

Přejmenování stanic metra

  • Dokument nebyl schválen, rada ho vzala pouze na vědomí a uložila jej projednat a předložit ke schválení až nové radě.  
  • Hlavní téma je koncepce vedení linek v kontextu s plánovanými stavbami a očekávanou poptávkou cestujících.
  • Dokument říká, že jde o citlivé téma určené pouze k diskusi. Je spíše  nepravděpodobné, že k němu dojde. „Rozhodně nepočítáme s tím, že by se ujaly všechny návrhy. V médiích zazněly asi ty nejkontroverznější, v dokumentu je ale i řada rozumných návrhů, například: Krausova > Sídliště Letňany (konečná zastávka), Pavlíkova > Libuš (příprava na novou stanici metra) či Vysočanská > Nádraží Vysočany,“ říká mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám