metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.
Městská policie (ilustrační foto) | foto: Václav Jukl

Na nová auta čeká městská policie už dlouhé roky. Neumí si dupnout?

  11:01
Hlavně nedráždit hada bosou nohou. To je zřejmě mantra uvnitř městské policie a také mantra jejího vedení vůči svému zřizovateli, pražskému magistrátu. A nejspíš i důvod, proč už téměř rok od chvíle, kdy také zastupitelé konečně posvětili nákup dvou set nových vozů pro strážníky, ti na ně stále marně čekají. Auta v ulicích tak strážníkům stárnou.

Podle některých oblastních šéfů policie, se kterými se Metro o stavu jejich vozového parku před časem bavilo, by obměna byla více než zapotřebí. „Ale raději to v novinách nerozmazávejte,“ žádali.

Rádi bychom pomohli, ale nemáme čím přijet

Že je vozový park v katastrofálním stavu, o tom zastupitele přesvědčoval také ředitel strážníků Eduard Šuster. „Nerad bych se dostal do situace, aby strážníci na tísňové lince 156 museli lidem odpovídat, že nemají čím přijet,“ řekl tehdy Šuster. Ten teď tvrdí, že k takové situaci zatím ještě nedošlo. Proč ale tolik potřebná auta ještě nemá, s tím odkazuje Šuster na magistrát.

Teď se zdá, že by se věci konečně mohly pohnout, zadávací dokumentace k tendru se prý finalizuje. „Předpokládáme, že veřejná zakázka bude vyhlášena do konce srpna. Termín dodávky vozidel se odvíjí od termínů výběrového řízení daného zákonem,“ sdělila mluvčí města Petra Hrubá.

Tak kde to vázne?

Nejnovější auta jsou pět let stará.

  • Svůj vozový park strážníci obměňovali naposledy v letech 2008 a 2009. 
  • Už v roce 2010 chtělo město nakoupit nová auta, začalo zadávací řízení, z nákupu ale sešlo.
  • Bývalý primátor Bohuslav Svoboda loni navrhl koupit městským policistům 158 vozů za 71 milionů, v březnu ale sám návrh ze zastupitelstva stáhl. 
  • Pozdější návrh na nákup 216 aut, z čehož 200 by dostali strážníci a 16 město, zastupitelé nejprve zamítli, schválili jej až loni v září. 
  • Až letos v květnu Praha oznámila záměr vypsat tendr za 88 milionů. Podle posledních informací by to mělo být do konce tohoto měsíce.

Výzva pro strážníky: Zažili jste s vašimi služebními auty opravdu horké chvíle, nebo jste nemohli vyjet do akce, protože nebylo čím? Napište nám o tom na tomas.belica@metro.cz. Vaše příběhy uveřejníme.
Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy