metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin
Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Na novém úseku áčka mohou fungovat mobily i v tunelu metra

  14:54
„Musím končit, vjíždíme do tunelu. Zavolám ti, až vylezu z metra.“ Podobné věty slýcháme ve vagonu nebo na nástupišti pravidelně. V pražském metru jsou totiž pokryty mobilním signálem jen samotné stanice a nikoli prostor mezi nimi. Operátoři spolu s dopravním podnikem ale uvažují, že by na prodloužené trase A z Dejvické do Motola bylo možné si zavolat i z tunelu.

"Pokrytí tunelů celého metra brání zejména vysoká hlučnost pražského metra a ekonomická návratnost této investice. Její výše, řádově stovky milionů korun, je pro jednoho operátora ekonomicky velmi diskutabilní," uvádí Jiří Janeček ze společnosti T-Mobile. Okolní hluk by podle něj učinil hovor nesrozumitelným. Problém prý ale není jen v tom. "Pokud se na celý problém podíváme z pohledu mobilní etikety, telefonovat v prostředcích hromadné dopravy není příliš ohleduplné k ostatním cestujícím," dodává. A faktem je, že Pražané cestující MHD nepatří v tomto směru mezi nejohleduplnější. Hlasité hovory už nyní trápí mnohé cestující v tramvajích a autobusech.

Z nového áčka už bychom si mohli zavolat

Operátoři za signál platí

Signálem GSM jsou pokryty všechny stanice metra. Signál je šířen ve stanici pomocí antén a nezasahuje do tunelu v mezistaničních úsecích.

"Pokrytí zajišťuje sdružení operátorů (Vodafone, T-mobile a Telefonica O2), které za umístění technologií ve stanicích metra platí DPP nájem," uvedla Aneta Řehková z dopravního podniku.

Nicméně s rozvojem mobilního internetu a rozmachem chytrých telefonů by řada uživatelů ocenila i možnost přečíst si e-maily nebo zprávy na webu. Pokrytí mobilním signálem všech linek metra ale brání vysoké náklady. "V minulosti jsme testovali dvě možnosti pokrytí tunelů metra. Test prostřednictvím antén nezaručil dostatečnou kvalitu signálu uvnitř vozů, proto je nutné v těchto místech využít vysokofrekvenční kabely," vysvětluje Adéla Konopková ze společnosti Vodafone. "Náklady na tuto technologii a její instalaci na desítky kilometrů soustavy pražského metra se pohybují v řádech stovek milionů," potvrzuje tvrzení konkurence.

Jak se ale zdá, mohlo by se blýskat na lepší časy. "V současné době sdružení operátorů uvažuje o budoucím pokrytí nového úseku trasy A z Dejvické do Motola, a to včetně mezistaničních úseků," řekla Metru Aneta Řehková z pražského dopravního podniku. Že jde o reálný plán, potvrdili i zástupci všech tří operátorů.

S kabely se v metru experimentovalo už v roce 1999

  • Ze strany operátorů proběhlo již několik měření, jejichž výsledky poskytly potřebné technické podklady, jak by se dalo pokrytí provést. Jedno z měření byla pilotní instalace vyzařovacího kabelu mezi stanicemi Muzeum C a I.P.Pavlova.
  • Tento pilotní projekt byl spuštěn 13. března 1999 a v jeho rámci byly kromě zmiňovaného tunelu pokryty signálem GSM 900 MHz ještě nástupiště, vestibuly a spojovací chodby stanic I.P. Pavlova, Muzeum C, Muzeum A, Můstek B a Můstek A.
  • Pilotní projekt znamenal vůbec první zavedení GSM signálu do pražského metra a z tohoto důvodu sloužil nejenom operátorům, kteří se učili jak nejefektivněji pokrývat podzemní prostory.
  • "Hlavně pomohl dopravnímu podniku, který si ověřil, že signály systémů GSM negativně neovlivňují jeho radiová zařízení, která slouží k podpoře toho, co je pro DP nejdůležitější, což je bezpečná a spolehlivá přeprava cestujících," uvedla Blanka Vokounová u O2.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek