metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena
Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Na novém úseku áčka mohou fungovat mobily i v tunelu metra

  14:54
„Musím končit, vjíždíme do tunelu. Zavolám ti, až vylezu z metra.“ Podobné věty slýcháme ve vagonu nebo na nástupišti pravidelně. V pražském metru jsou totiž pokryty mobilním signálem jen samotné stanice a nikoli prostor mezi nimi. Operátoři spolu s dopravním podnikem ale uvažují, že by na prodloužené trase A z Dejvické do Motola bylo možné si zavolat i z tunelu.

"Pokrytí tunelů celého metra brání zejména vysoká hlučnost pražského metra a ekonomická návratnost této investice. Její výše, řádově stovky milionů korun, je pro jednoho operátora ekonomicky velmi diskutabilní," uvádí Jiří Janeček ze společnosti T-Mobile. Okolní hluk by podle něj učinil hovor nesrozumitelným. Problém prý ale není jen v tom. "Pokud se na celý problém podíváme z pohledu mobilní etikety, telefonovat v prostředcích hromadné dopravy není příliš ohleduplné k ostatním cestujícím," dodává. A faktem je, že Pražané cestující MHD nepatří v tomto směru mezi nejohleduplnější. Hlasité hovory už nyní trápí mnohé cestující v tramvajích a autobusech.

Z nového áčka už bychom si mohli zavolat

Operátoři za signál platí

Signálem GSM jsou pokryty všechny stanice metra. Signál je šířen ve stanici pomocí antén a nezasahuje do tunelu v mezistaničních úsecích.

"Pokrytí zajišťuje sdružení operátorů (Vodafone, T-mobile a Telefonica O2), které za umístění technologií ve stanicích metra platí DPP nájem," uvedla Aneta Řehková z dopravního podniku.

Nicméně s rozvojem mobilního internetu a rozmachem chytrých telefonů by řada uživatelů ocenila i možnost přečíst si e-maily nebo zprávy na webu. Pokrytí mobilním signálem všech linek metra ale brání vysoké náklady. "V minulosti jsme testovali dvě možnosti pokrytí tunelů metra. Test prostřednictvím antén nezaručil dostatečnou kvalitu signálu uvnitř vozů, proto je nutné v těchto místech využít vysokofrekvenční kabely," vysvětluje Adéla Konopková ze společnosti Vodafone. "Náklady na tuto technologii a její instalaci na desítky kilometrů soustavy pražského metra se pohybují v řádech stovek milionů," potvrzuje tvrzení konkurence.

Jak se ale zdá, mohlo by se blýskat na lepší časy. "V současné době sdružení operátorů uvažuje o budoucím pokrytí nového úseku trasy A z Dejvické do Motola, a to včetně mezistaničních úseků," řekla Metru Aneta Řehková z pražského dopravního podniku. Že jde o reálný plán, potvrdili i zástupci všech tří operátorů.

S kabely se v metru experimentovalo už v roce 1999

  • Ze strany operátorů proběhlo již několik měření, jejichž výsledky poskytly potřebné technické podklady, jak by se dalo pokrytí provést. Jedno z měření byla pilotní instalace vyzařovacího kabelu mezi stanicemi Muzeum C a I.P.Pavlova.
  • Tento pilotní projekt byl spuštěn 13. března 1999 a v jeho rámci byly kromě zmiňovaného tunelu pokryty signálem GSM 900 MHz ještě nástupiště, vestibuly a spojovací chodby stanic I.P. Pavlova, Muzeum C, Muzeum A, Můstek B a Můstek A.
  • Pilotní projekt znamenal vůbec první zavedení GSM signálu do pražského metra a z tohoto důvodu sloužil nejenom operátorům, kteří se učili jak nejefektivněji pokrývat podzemní prostory.
  • "Hlavně pomohl dopravnímu podniku, který si ověřil, že signály systémů GSM negativně neovlivňují jeho radiová zařízení, která slouží k podpoře toho, co je pro DP nejdůležitější, což je bezpečná a spolehlivá přeprava cestujících," uvedla Blanka Vokounová u O2.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek